videotréning - cviky na ramená

Videotréning: Vyšportované ramená

Pohyb
Fitness profíci veľmi dobre vedia, ako ramená ovplyvňujú vzhľad celej postavy, preto sa pri tréningu zameriavajú i na ne. Aj keď môžeme mať tendenciu zameriavať sa hlavne na problémové partie, napríklad brucho, celkový dojem ovplyvňujú práve vyšportované ramená. Vo videotréningu s trénerom Davidom Racochom sa preto zameriame práve na plecia a ramená, partiu, ktorá vynikne aj v o číslo väčšom svetri.

Tréning na vyšportované plecia a ramená pozostáva zo zahriatia a troch základných cvikov. Každý cvik zopakujeme osem až desaťkrát po štyroch sériách. Medzi sériami David odporúča polminútovú až minútovú pauzu.  

Okrem toho radí nepodceniť nastavenie závažia. „Cvičte s takou hmotnosťou, s ktorou zvládnete osem až desať opakovaní cviku a dve až štyri série. Iba pri takej intenzite bude mať váš tréning efekt,“ radí David a dopĺňa: „Keď si naložíte málo, nedosiahnete žiadané výsledky. Keď naopak veľa, riskujete zranenie.“  

 Efektívny tréning tak nespočíva vo veľkom množstve cvikov ani opakovaní, ale hlavne v zacielení na všetky časti ramien a v správnom nastavení závažia. Náš tréning s fitness trénerom Davidom Racochom na doma aj do posilňovne zahŕňa tieto cviky: 

Tlaky v stoji s veľkou činkou 

 Pri tomto cviku na prednú a strednú časť ramena si David naložil desaťkilové kotúče na desaťkilovú os, dvíhal tak tridsať kíl, hmotnosť, ktorú ešte bezpečne zdvihne zo zeme. „Profesionáli si na tento cvik bežne nakladajú vyššiu záťaž, lenže činku si berú zo špeciálneho stojana. Keď dvíhate činku zo zeme, dávajte pozor, aby ste ju vzali a vracali sa späť do stoja s rovným chrbtom, dôležité je pri tom zvládnuť správnu techniku drepu,“ vysvetľuje David.  

Ako správne cvičiť drep sa dozviete v tomto videu. 

videotréning - cviky na ramená

Tlaky v kľaku s jednoručnými činkami 

„Tlaky v kľaku alebo v sede na lavici robíme vtedy, keď chceme ramená „izolovať“ a nepomáhať si veľmi nohami a chrbtom,“ vysvetľuje David. Aj tento cvik je zameraný hlavne na prednú a strednú stranu ramien. 

videotréning - cviky na ramená

Upažovanie s jednoručnými činkami 

Pri tomto cviku zapojíte okrem strednej časti ramena aj zadnú časť. Pri tomto cviku má pre nás David pár tipov: „Ak nedokážete činky zdvihnúť do polohy, keď je rameno, lakeť a zápästie v rovnakej výške, postavte sa radšej tak, aby bolo rameno najvyššie, potom lakeť a potom zápästie. V opačnom prípade by totiž zaberali úplne iné svaly,“ radí tréner. 

videotréning - cviky na ramená

Aj keď sa môže zdať, že ide o chlapský tréning, nie je dôvod, prečo by ho nemohli robiť ženy. Podľa Davida je dvíhanie „želiez“ medzi ženami čoraz obľúbenejšie. „Ako sa menia ideály krásy, aj medzi ženami si všímam väčší záujem o fitness s prvkami kulturistiky. Ten totiž dokáže doslova vysekať často problémové partie ako zadok, stehná a brucho. Pre klientky navyše platí, že čím viac svalovej hmoty majú, tým majú menej tuku,“ hovorí tréner David. 


Chcete silnejšie ramená? „Vymakajte“ ich s našou kľukovacou výzvou! 


Foto a video: David Racocha, Gymbee 

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne