, Image: 112931919, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

„V mojom dome je bezpečne.” A ste si tým istí? Rýchly návod pre bezpečný domov

Bývanie
Väčšina z nás sa doma cíti bezpečne, lenže úraz môže prísť z miest, kde by sme ho očakávali najmenej. Vaše steny môžu obsahovať toxíny zo stavebných materiálov. Kuchyne, lekárnička či garáž sú plné jedov a tiež nikdy neviete, kedy sa vám pošmykne noha v kúpeľni... Poďme si prejsť rýchly checklist, aby ste si mohli v pokoji povedať, že u vás doma je skutočne bezpečne.

Mnoho domácich toxínov, ako olovo, radón, azbest či formaldehyd, pochádza zo stavebných materiálov. Môžu vám spôsobiť kopu zdravotných problémov, od únavy a bolesti hlavy až po rakovinu pľúc.

Toxíny v domácnosti
Olovo sa ukrýva v starých farbách, starej keramike, farebnom skle aj kozmetike. Je zvlášť nebezpečné pre malé deti. Aj malé množstvo olova môže znížiť IQ dieťaťa o 4 až 6 bodov. Ak je mu vystavené viac, následky sú horšie.

Izolované domy nás vystavujú riziku výskytu radónu – rádioaktívneho bezfarebného plynu bez chuti a zápachu, ktorý vzniká rozpadom uránu v skalách. Môže číhať pod vašim domom, školou alebo kanceláriou. Na Slovensku môžu byť až stovky úmrtí na rakovinu pľúc ročne spôsobené vysokou koncentráciou radónu v bytoch. Nebezpečenstvo hrozí skôr v nižších poschodiach, s výškou koncentrácia radónu klesá.

Väčšina z nás strávi takmer 90 % času vnútri budov, často navyše vovnútri uzavretých boxov, v ktorých môžeme dýchať len recyklovaný vzduch.

A ten je plný formaldehydu, plynu, ktorý môže spôsobiť závraty, nevoľnosť, únavu a množstvo ďalších príznakov. To len ak premýšľate, z čoho stále máte tie migrény.

Ďalšia pasca je azbest. Ten môže spôsobiť rakovinu a ďalšie choroby. Pred 90 rokmi bol považovaný priam za zázračný materiál – mimoriadne odolný proti vysokým teplotám, pevný, elektricky nevodivý. Vhodná tepelná či elektrická izolácia, ochrana pred požiarmi atď. Pokiaľ ho ale vdýchnete alebo sa ho často dotýkate… Najväčší pozor si musíte dávať pri rekonštrukciách, kedy sa azbestový prach ľahko dostane do ovzdušia.

Prečítajte si tiež: 10 vecí, ktoré spôsobujú rakovinu a pravdepodobne ich máte doma aj vy

Elektrická bezpečnosť
Ročne sa u nás stane menej ako sto úrazov elektrickým prúdom ročne. No aj tak by ste mali dať pozor na závadné elektrické káble a na spôsob, ako sú u vás doma natiahnuté. Pokiaľ máte hliníkové rozvody, riskujete.

Často aj desiatky požiarov ročne môžeme pripísať na vrub zlej elektroinštalácii.

Dajte si tiež pozor, nech neťaháte káble pod kobercom alebo miestami, kde sa chodí ľahko sa tak poškodia bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. 

Mnoho požiarov začne kvôli žiarovkám, ktorých výkon je príliš silný pre lampu, alebo kvôli oblečeniu, ktoré niekto na lampu pohodí. Priestorové ohrievače tiež ľahko podpália záclony, posteľ, gauč, akékoľvek látkové materiály, ktoré pri nich stoja príliš blízko.

Nebezpečenstvo požiaru
Štatistické údaje jednoznačne dokazujú, že požiare v súkromných domácnostiach majú vôbec najtragickejšie následky. Každý rok pri nich zomrú desiatky ľudí, zranených sú ďalšie stovky osôb a spôsobené škody dosahujú desiatky miliónov eur,upozornil tlačový hovorca českého Hasičského záchranného zboru Petr Kopáček.

Ku štyrom z piatich úmrtí spôsobených ohňom dôjde v domoch. Mnohým z nich by bolo možné sa vyhnúť, keby v dome boli nainštalované detektory dymu a dospelí dávali pozor na kuchyňu, schody a spálňu.


„Medzi naj
častejšie príčiny týchto požiarov patrí nedbalosť pri fajčení alebo zaobchádzaní s otvoreným ohňom v domácnostiach – či už sa jedná o zabudnuté jedlo na sporáku, nevhodne odložené ohorky cigariet, sviečky ponechané bez dozoru v blízkosti horľavej látky alebo použitia benzínu pri zapaľovaní kachlí,“ dodal Kopáček.

Niekoľko tipov, ako sa vyhnúť nehode: Nefajčite v spálni. Neumiestňujte chňapky a utierky nad horáky sporáku. Ak idete počas Vianoc z domu, nenechávajte svetlá na stromčeku zapnuté. Majte doma hasiaci prístroj a naučte sa s ním zaobchádzať.

Náhodné pády
Viete, aká je najčastejšia náhodná príčina smrti u ľudí nad 85 rokov? Spadnutie. V podstate každý môže spadnúť, či už kvôli nedbanlivosti, stresu, unavenému zraku, strate rovnováhy, drogám či alkoholu. Väčšine z nás pád na zem nič neurobí. Ale čo tak pád na schody, umývadlo, sporák?

Toto je niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť pádu sa vyhnúť:
Inštalujte si fotobunky do chodby a na schody – vyhnete sa hľadaniu vypínačov a nebezpečenstvu pádu. Na schodoch použite silnejšie žiarovky a nainštalujte k nim zábradlie. Prvý a posledný schod označte farebnou páskou, ktorú neprehliadnete ani v noci.

Používajte papuče s protišmykovou podrážkou. Akékoľvek drôty, o ktoré by niekto mohol zakopnúť, obaľte páskou a pritlačte k stene alebo podlahe (tak ako na koncertoch). Na záchode a vo vani sa vám môžu hodiť uchopovacie lišty pre prípad, že by sa vám urobilo nevoľno alebo zatočila hlava. V kúpeľni používajte protišmykové gumené rohožky.

#Vojtech Žák 

Prečítajte si tiež: „Raz horelo v sexshope. Na strope mali latexové kukly, ktoré sa dotýkali bodoviek,“ vraví hovorca hasičov.