Sudkyňa radí: Ako vychovať dieťa, ktoré pôjde svojou vlastnou cestou

Budúcnosť, Zdravie
Ruth Bader Ginsburgová je tak trochu superžena. Už skoro dvadsaťpäť rokov je sudkyňou najvyššieho súdu a je ešte len druhou ženou v histórii USA, ktorá vykonáva túto funkciu. Právo išla študovať v čase, keď pre ženy a mužov platila rozdielna veková hranica pre požívanie alkoholu. Medzi piatimi stovkami poslucháčov bolo vtedy deväť žien. Na Harvard nastúpila rok po pôrode prvého dieťaťa. S pomocou pestúnky a manžela zvládla oboje.

Vo svojej eseji pre New York Times rekapituluje Ginsburgová životné udalosti, ktoré z nej urobili „železnú lady v talári“. Samozrejme, nikto nežije svoj život podľa návodov v knihách alebo na internete, ale inšpiráciu od tejto dámy, ktorá odmietla ísť tou predšľapanou jednoduchou cestičkou, si rozhodne vziať môžeme. Takže, ak sa chystáte vychovávať potomka a chcete, aby mal dostatočne dlhý medailón na Wikipédii a, napríklad, aj zanechal kultúrny odkaz v popkultúre, čítajte!

1. Pestujte čitateľskú vášeň
Láska ku knižkám je láskou na celý život a ak sa vám ju podarí odovzdať vlastným deťom a urobiť z času stráveného nad knihou zábavu a nie povinnosť, máte vyhraté. Čítanie je dostupné, rozširuje obzory aj slovnú zásobu a otvára celkom nový svet. Či skôr svety. Sama Ginsburgová neumiestnila tento bod na prvé miesto náhodou: knihy vás nútia viac premýšľať, pozerať sa na veci z viacerých uhlov, ste vďaka nim menej v strese, lepšie spíte, trénujete predstavivosť… Je to skrátka asi tá najzdravšia závislosť, akú môžete mať. Najlepší telocvik pre váš mozog!

2. Naučte ich nezávislosti
Keď človek vyrastá a postupne zisťuje čo je vlastne zač, nastane pre neho ťažká úloha: obstáť s tým pred okolitým svetom bez toho, aby sa musel hrať na niekoho iného. Pretože spoločnosť sa nám často snaží ukazovať, čo je vhodné a čo nie. U mladých dievčat to platí dvojnásobne, aj keď doba už samozrejme pokročila a s názorom, že žena je hlavne doplnkom muža, sa už tak často nestretnete. Vo výsledku sú ale úspešnejší práve tí ľudia, ktorí sa vykašľali na to, čo by sa patrilo a malo, a robia si veci po svojom.

3. Učte ich oceniť tie správne vzory
Akých učiteľov zo školy si pamätáte dodnes? Väčšinou tých, ktorí vám nechceli dať nič zadarmo a snažili sa vás (hoci občas drsnými spôsobmi) vytrhnúť z letargie pospávania na lavici a upútať vašu pozornosť a zvedavosť. A aj keď ste najskôr prskali, že vás niekto núti ku každej téme viesť diskusiu, dnes sú to presne tí učitelia, na ktorých spomínate s rešpektom.

Pretože dostávať všetko zadarmo v nikom veľa motivácie neprebudí.

4. Nie je nutné mať vždy posledné slovo
Na svojej svadbe dostala Ginsburgová radu od svojej svokry: „V každom dobrom manželstve musíš byť občas trochu hluchá.” Nechápte to ale tak, že žena má držať ústa a krok. Skôr, že nie je vždy nutné zúčastniť sa debaty, ak viete, že vás ten druhý rovnako nebude vnímať. Túto filozofiu odporúča aplikovať aj do pracovného života. Keď počujete niečo, čo vás môže akurát tak nahnevať, skúste ovládnuť svoj hnev a radšej zostať ticho. Vaše agresívne reakcie v absolútnej väčšine prípadov rovnako ničomu nepomôžu a pri niektorých debatách je jednoducho „najdospelejšie“ zdržať sa komentára. 

5. Nebojte sa neuskutočniteľného
Keď išla Ginsburgová študovať, iba 3 % advokátov boli ženy a funkciu najvyššej sudkyne vykonávala za celú históriu iba jedna členka nežnejšieho pohlavia. Sexizmus bol na dennom poriadku, neexistovali potrebné zákony, ktoré by zamestnávateľom zakazovali prepúšťať ženy, keď otehotneli. Ona sama takto o miesto prišla a na univerzite dostávala nižší plat ako jej mužskí kolegovia, pretože „mala predsa manžela, ktorý ju môže podporiť“. Rovnoprávnosť bola skrátka ešte v plienkach. A čo z toho vyplýva? Nesmieme k veciam pristupovať spôsobom „To predsa nejde,” ale naopak,  snažiť sa nájsť cestu. Nie je to o nepriaznivých okolnostiach, ale o tom, ako sa k nim postavíte.

Prenesené do výchovy detí – neodrádzajte deti od ich plánov len preto, že je nízka pravdepodobnosť ich naplnenia. Niekomu sa tá prvá prezidentka narodiť predsa musí.

6. Prajte im šťastnú ruku
Je jasné, že do toho, koho si vaše dieťa vyberie za partnera, budete mať zrejme veľmi málo čo povedať. Ale mali by ste sa pokúsiť odovzdať im minimálne to, že keď to urobia premyslene, bude sa im životom plávať o niečo ľahšie. „V mnohých ohľadoch som mala v živote šťastie, ale tým najväčším bolo manželstvo s Martinom D. Ginburgom. Stál pri mne pri pôrode nášho syna, ako prvý čítal a dával mi poznámky k mojim článkom a príhovorom a bol po mojom boku pri mojich dvoch dlhých zápasoch s rakovinou. Bez neho by som sa do kresla najvyššieho súdu nikdy nedostala.” Príklady priťahujú a tým najväčším budete v prvých rokoch života vašich detí práve vy. Preto začnite od seba a snažte sa sami žiť v systéme hodnôt, ktorý by ste si priali odovzdať ďalším generáciám.

#Simona Ó.

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…