AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Spím a viem, že snívam. Ako sa naučiť lucidnému snívaniu?

Trápia vás nočné mory? Potíte sa už dvadsať rokov každú noc znova pri maturite alebo opakovane prežívate tie najhoršie okamihy, čo ste kedy zažili? Potom vás asi poteší informácia, že v Austrálii prišli na to, ako sa stať režisérom svojho snívania. Stačí k tomu osvojiť si techniku ​​niekoľkých po sebe idúcich krokov.

Poznáte tie stavy, keď spíte a viete, že snívate? A dokonca môžete ovládať, kam sa váš sen bude uberať? Prichádzajú si, ako sa im zachce. Chcete ich viac? Vedci z University of Adelaide popísali špecifickú kombináciu techník, ktorá zvyšuje ľudské šance na tzv. lucidné (vedomé) snívanie. To sa od „normálneho“ snívania, ktoré vás pretiahne kadejakou škárou vášho podvedomia líši tým, že ste si pri ňom vedomí toho, že spíte a môžete ovládať, kam sa váš sen bude uberať.

Hoci techník, ako si lucidné sny privodiť, existuje veľa, väčšina z nich má veľmi nízku úspešnosť.

Vedci teda zatiaľ nemali príliš možností skúmať dopady lucidného snívania na ľudské zdravie či jeho prípadný terapeutický potenciál. Experimentu doktora Denholma Aspyho z katedry psychológie Adelaidskej univerzity, ktorý sa problematikou vedomého snívania dlhodobo zaoberá, sa podarilo tento problém prelomiť a výsledky jeho štúdie, ktoré publikoval časopis Dreaming, potvrdili, že k lucidným snom si môžeme pomôcť sami.

Prečítajte si tiež: Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?

Experiment doktora Aspyho pozostával z troch skupín účastníkov, ktoré testovali efektivitu troch rôznych techník na dosiahnutie lucidných snov.

  1. Testovanie reality – spočíva v tom, že sa niekoľkokrát denne zastavíte a overíte, že ste skutočne hore a to, čo sa vám práve deje nie je sen.
  2. Cielené budenia – po piatich hodinách spánku sa prebudíte, chvíľku pobudnete hore a zase sa odoberiete do postele. Cieľom vášho snaženia je dosiahnuť čo najväčší počet REM fáz, v ktorých sa sny dostavujú najčastejšie.
  3. Mnemonické navodenie vedomých snov (MILD) – pozostáva z cieleného budenia po piatich hodinách spánku a zafixovania si zámeru pamätať si, o čom sa vám zdalo pomocou opakovania vety: „Keď budem nabudúce snívať, budem si pamätať, že je to sen.“ Potom si sami seba predstavíte počas lucidného sna.

Skupina 47 účastníkov štúdie, ktorá počas jedného týždňa kombinovala všetky tri uvedené techniky, dosiahla 17% úspešnosť. To je o dosť viac, než v týždni, kedy nepoužívali žiadnu techniku ​​na navodenie vedomých snov.

Navyše, tí, ktorým sa počas praktizovania techniky MILD podarilo znovu zaspať do piatich minút, dosiahli dokonca 46% úspešnosť.

„Technika MILD funguje na to, čomu hovoríme prospektívna pamäť, teda na našu schopnosť pamätať si veci, ktoré chcete v budúcnosti robiť. Opakovanie frázy o tom, že si budete pamätať, že snívate, formujete vo svojej mysli zámer, ktorý vo výsledku vedie k lucidnému snu,hovorí Aspy.

„Dobrou správou je tiež to, že tí, ktorí vďaka technike MILD vedome snívali, nejavili zároveň druhý deň žiadne známky spánkovej deprivácie, z čoho môžeme usudzovať, že lucidné snívanie nemá vplyv na kvalitu spánku,“ dodal. Teraz dúfa, že sa mu podarí vyvinúť ešte o niečo efektívnejšiu techniku ​​na dosiahnutie lucidných snov a tie potom umožnia konečne študovať jeho potenciálne využitie. Trebárs elimináciu nočných môr či zlepšenie fyzickej kondície či schopnosti jednotlivca cez takýto snový tréning. Bolo by skvelé, keby sme vo sne mohli hovoriť francúzsky či trénovať saltá a táto zručnosť by sa potom prepísala aj do nášho reálneho života. Nemyslíte?

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Problémy so spánkom sú s psychickým zdravím spojené viac, než si myslíte

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)