Skrytá úzkosť ničí život aj bez záchvatov paniky. Trpíte ňou tiež?

Psychická pohoda, Život
Úzkosťami netrpia len introverti, ktorí namiesto spoločnosti a vzruchov hľadajú skôr samotu a pokoj. Niektorí z nich kvôli nim také čosi dokonca ani nepoznajú. Záchvaty paniky naopak prepadajú aj ľudí, ktorí vyhľadávajú nové skúsenosti a radi sú stredobodom pozornosti. Odborníci navyše klasifikovali ďalšiu podobu úzkosti, a to ešte zákernejšiu.

Vedci zistili, že úzkosť sa nemusí vždy prejavovať stiahnutým hrdlom, ľadovým potom a akútnym návalom hrôzy nejasného pôvodu, ktorá človeka úplne paralyzuje. Existuje totiž aj jej oveľa nenápadnejšia podoba s pomalými príznakmi. Nie náhodou sa jej hovorí skrytá úzkosť.

Som slabý, som slabý, som slabý
Vyznačuje sa tým, že nezasahuje organizmus tak rýchlo ako panický atak, ale vyčerpáva a blokuje mentálne a fyzické schopnosti dlhodobo. Najmä u ľudí so silnou vôľou si nikto nemusí všimnúť, že sú vnútorne dlhé roky ochromení a že každá činnosť stojí obrovské úsilie. Niekedy si ani oni sami neuvedomujú, že ich bežný život stojí niekoľkokrát viac energie ako ľudí bez úzkostí. Prikladajú to skôr svojej „slabosti“ alebo paradoxne práve nedostatku pevnejšej vôle. Môžu to byť aj veľmi úspešní ľudia, ktorí však za svoje úspechy platia príliš vysokú cenu. Často v podobe totálneho vyčerpania. Skryté úzkosti môžu stáť aj za množstvom psychických vyhorení. Týka sa to aj vás? Aké sú príznaky skrytej úzkosti?

Prečítajte si tiež: Ako sa môžete priblížiť priateľom v depresii?

1. Vidíte svet čiernejšie ako ostatní
Ľudia postihnutí skrytou úzkosťou vidia podobne ako človek s depresiou svet zložitejšie alebo nebezpečnejšie ako psychicky zdraví ľudia. Negatívne emócie sa im zapisujú hlboko do pamäte a človek už potom v opakujúcich sa situáciách reaguje prehnane, pretože napríklad nedokáže odlíšiť žart od urážky. Prevláda u neho tendencia za všetkým vidieť zlý dvojzmysel.

2. Ovládajú vás nekonečné hĺbania a analýzy
Neustále si v mozgu prehrávate dávne i nedávne chyby alebo konania, ktoré ste za chyby vždy považovali len vy sami. Trápite sa spriadaním teóriíčo by bolo keby“ a často čakáte najhorší možný scenár. Myšlienky sa proste točia a vy s tým nedokážete nič urobiť. A výskumy potvrdzujú, že mozog ľudí s dlhodobou úzkosťou skutočne funguje trochu inak, takže si jednoducho nedokážu povedať STOP.

Hoci majú silnú vôľu v oblasti konania, mentálne špirály ich úplne ochromujú.

3. Nezmyselne všetko premyslíte vopred
Neustále sa pripravujete na to najhoršie. A nielen mentálne, ale aj v skutočnosti. Idete niekam cez noc, ale zbalíte si batoh, s ktorým by ste v kryte prežili jadrovú vojnu. Pretože zase, čo by keby. V skutočnosti to však nie je dôkaz praktického uvažovania, ale dôsledok nezmyselných obáv z úplne nereálneho vývoja situácie.

4. Ste perfekcionisti
Rovnako ako si na jednu noc balíte tridsaťkilový ruksak, s podobnou starostlivosťou sa chystáte viacmenej na čokoľvek. Samozrejme to niekedy prináša pozitívne výsledky (a úspech), ale obetujete mu úplne prehnané množstvo času a energie. Máte totiž tiež tendenciu vidieť veci čiernobielo – keď nebudem najlepší, je to rovnaké, ako keby som sa na to úplne vykašľal. Máte hrôzu, že by ste niekde mohli zlyhať. A to aj vo vzťahu k ostatným. Snažíte sa, aby všetci okolo vás boli spokojní, aj za cenu vášho vyčerpania, nespokojnosti, trýzne. Predpokladáte, že sa to od vás očakáva.

5. Nevydržíte v pokoji
Pre introverta, ktorý potrebuje oveľa viac času na „dobíjanie bateriek“, je neustále nutkanie k aktivite zničujúce. Neznášate rozrobenú prácu, štve vás, keď niečomu úplne nerozumiete, nedokážete prestať myslieť na nedokončenú úlohu. Navonok to vyzerá, že ste cieľavedomí, usilovní, proaktívni a máte radi veci pod kontrolou. Ale v skutočnosti vás poháňa predovšetkým obava nechať niečo nedokončené, neschopnosť odpútať sa od niečoho, čo by pokojne počkalo.

Potrebujete si všetko odškrtnúť. A tá usilovnosť vás vyčerpáva. A navyše máte stále pocit, že ste mohli alebo mali urobiť ešte viac.

6. Máte tiky, ste večne nervózni
Aj introvert ovládaný úzkosťou môže neustále naprázdno trepať, až to všetkým lezie hore krkom. A to len preto, aby nenastalo ticho, ktorého sa v tú chvíľu paradoxne bojí. Kto vie, čo by prinieslo. Úzkosti môžu ovládať aj napätie vo svaloch, takže neustále poklepkávate nohou, obhrýzate si nechty, pery, posúvate si okuliare, snažíte sa zmierniť napätie nezmyselnými pohybmi, aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že vlastne sústredene pracujete.

7. Ľahko sa vyľakáte alebo naštvete
Stále ste ako na bodliakoch. Mozog aj zmysly idú stále na plné obrátky. Zazvoní telefón, niekomu spadne lyžička, a vám sa div nezastaví srdce. Keďže ste stále v strese, každá komplikácia alebo problém vás hneď vyšvihne ešte o úroveň vyššie, takže aj na banálne situácie reagujete prehnane. No a to vás ešte viac vyčerpá a zhorší vaše podráždenie.

8. Neustále sa cítite byť unavení. A ste.
Pretože vám mozog ide viac-menej stále na plné obrátky, často nemôžete zaspať alebo sa večne budíte. Váš organizmus, už beztak vyčerpaný neustálym premáhaním permanentných obáv, to nesie samozrejme tým horšie a špirála podráždenosti a nerealisticky negatívneho vnímania života a sveta sa zase zrýchľuje.

9. Váš život je samé vyhýbanie
Časom sa vám všetko upriamilo na snahu vyhnúť sa stresujúcim podnetom. To môže byť ale v podstate čokoľvek. Pretože skoro neustále čakáte len to najhoršie, z vášho života sa zásadne vytratí radosť, šťastie, nádej, pozitívne očakávania. Upokojujú vás stereotypy a vyjazdené koľaje. Vyhýbate sa radšej všetkému, čo by vás mohlo rozhodiť. Spoločnosť alebo cestovanie sú tabu, pretože od stretnutí s neznámymi ľuďmi alebo novými miestami aj tak čakáte len sklamanie, a to ešte v lepšom prípade.

Spoznali ste sa v niektorom z bodov? Možno trpíte skrytou úzkosťou, a ani o tom neviete. Neobviňujte sa, že nemáte dosť vôle, že vidíte veci veľmi čierno alebo že nedokážete rozkázať vlastnému mozgu. Keby to šlo, dokázali by ste to. Možno sa radšej zamyslite, či nepotrebujete pomoc odborníka, pretože aj tí najlepší priatelia sú z vás už niekedy asi unavení a možno vám dobre mienenou poznámkou „jednoducho si všetko veľmi berieš“ nevedomky ešte viac ublížia. Že nechtiac – a že sa tým nemáte nechať uvrhnúť do ďalšej vlny negatívnych myšlienok – to síce viete, ale bohužiaľ tomu sami zabrániť nedokážete. Obráťte sa radšej na odborníka.

#Michal Schindler

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Popôrodná depresia ako zabijak vzťahov. Môže postihnúť aj mužov.