Rumunský lekár objavil metódu, ktorá nájde rakovinové bunky skôr, než sa začnú prejavovať.

Budúcnosť, Životný štýl
Lekár Victor Velculescu je celosvetovo známy svojim výskumom rakoviny a genomiky. Vo výskumnom centre americkej nemocnice John Hopkins spoločne s tímom ďalších odborníkov skúma spôsoby, ako diagnostikovať rakovinu v čo najrannejšom štádiu: neinvazívne pomocou krvného testu. Včasné odhalenie choroby totiž často umožní zatočiť s nádorom včas v dobe, kedy sa dá ešte bezproblémovo odstrániť chirurgicky.

Rakovina je strašiakom našej blahobytnej súčasnosti. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v nadchádzajúcich rokoch stúpne počet chorých až o 70 percent ročne. Pritom až polovici by sa dalo predísť zdravším životným štýlom. Na Slovensku bolo v roku 2014 asi 40 tisíc nových pacientov s nádorovým ochorením. Aj keď počet chorých každý rok rastie, mierne klesá naopak úmrtnosť. K častejšiemu uzdravovaniu pomáhajú lepšie možnosti liečby a dobrá prevencia. Pretože čím skôr nádorové ochorenie zistíme, tým lepšie s ním vieme bojovať.

Výskumný tím skúma zmeny v chromozómoch pacientov s rakovinou už niekoľko rokov a pracuje na krvnej analýze, ktorá by tieto zmeny bola schopná objaviť čo najskôr. Sú optimistickí a veria, že už skoro budeme schopní odhaliť rakovinu ešte dlho predtým, než sa prvýkrát prejaví.

Nájsť tú správnu čítačku
Test pozostáva z rozkladu DNA sekvencií a v nich sa potom pátra po znakoch mutácií vytvorených rakovinovými bunkami. Každá genetická mutácia je unikátna a v zásade tak označuje DNA, ktorá pochádza práve z rakoviny. Môžete si to predstaviť ako taký čiarový kód. Už len zistiť, akým spôsobom ho správne načítať. Rakovinová mutácia je zistiteľná v mikroskopických čiastočkách DNA v krvi. “Výsledky nás prekvapili. Pri veľkom množstve pacientov boli už v ranom štádiu choroby viditeľné zmeny v zložení krvi,” hovorí lekár Velculescu.

Vyvíjaný krvný test je schopný odhaliť väčšinu najčastejšie sa vyskytujúcich druhov rakoviny ako je rakovina pŕs, hrubého čreva, pľúc a vaječníkov.

Testy objavili rakovinu v krvi u 60 % skúmaných pacientov v 1. štádiu rakoviny. U pacientov v 2. štádiu mali testy dokonca 90% úspešnosť, ale pre tím lekárov je kľúčové zamerať sa na diagnostiku rakoviny hlavne v prvom štádiu. Odhaduje sa totiž, že rozpoznanie rakovinových buniek už v prvom a druhom štádiu by zachránilo milióny životov ročne.

Prečítajte si tiež: Mohol by byť vírus Zika kľúčom k boju s nádormi na mozgu?

Čo všetko nám povie jedna kvapka
Na princípe krvného testu pracuje aj tzv. tekutá biopsia, ďalšia nová nádej pre onkologických pacientov, o ktorej je v poslednej dobe veľa počuť. Tá sa však robí len u už diagnostikovaných pacientov v pokročilých štádiách choroby, keď už lekári vedia, na čo sa majú v testoch zamerať. Pri klasickej biopsii dochádza k odobratiu vzorky postihnutého tkaniva, čo je nepríjemný, telo zaťažujúci a často i nebezpečný zákrok. Navyše, na výsledky sa čaká dlhé týždne. Oproti tomu pri tekutej biopsii sa zo vzorky krvi izoluje nádorová DNA a z nej lekári získajú informácie o tom, ako nádor reaguje na liečbu. A hotová je do troch dní.

Napríklad pri pacientovi s rakovinou pľúc dokáže odpovedať, či mutácia génu robí chorobu liečiteľnou určitým druhom liekov a súčasne prebiehajúca liečba by naopak len zbytočne zaťažovala pacientov organizmus. U menej šťastných pacientov s horšou formou mutácie im aspoň ušetrí týždne až mesiace nepríjemnej liečby, ktorá by vo výsledku nikam neviedla.

Tekutá biopsia sa ale nedá použiť ako nástroj prevencie, preto je pre lekára Velculescu teraz kľúčové pracovať na vývoji testu, ktorý dokáže predpovedať prítomnosť rakoviny bez toho aby sme vedeli, aké konkrétne mutácie môže skúmaná krv obsahovať.

Ďalším krokom je vyskúšať test na ľuďoch, ktorí majú veľké riziko ochorenia (ako napr. silní fajčiari), ale zatiaľ nemajú žiadne symptómy.

Koniec behania po lekároch?
Rakovina hrubého čreva sa dá odhaliť veľmi skoro pomocou kolonoskopie a je potom dobre liečiteľná. Lenže kolonoskopia nie je práve zákrok, na ktorý by ste preventívne zašli, keď máte poobede voľno. Rovnako tak mamogram dokáže diagnostikovať už ranné štádiá rakoviny pŕs, rakovinu krčka maternice odhalí cytológia, pľúca zasiahnuté rakovinou spoznáte z röntgenových snímok. Ale stále je tu veľa vyšetrení, na ktoré by ste si v rámci prevencie museli jednotlivo zájsť. A málokto z nás asi trávi svoj čas tým, aby premýšľal nad tým, či náhodou nemá rakovinu. 

Tím lekára Velculescu však pevne verí tomu, že s pomocou prebiehajúceho výskumu by sme si za pár rokov mohli urobiť v rámci pravidelnej lekárskej prehliadky jednoduchý krvný test, ktorý by nás upozornil na všetko nebezpečné, čo sa v našom tele akurát odohráva, a dovolil nám včas zakročiť.

#Simona Ó.

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Trápia vás nočné mory? Nebojte sa, vymazávanie zlých spomienok sa blíži