Pripravte sa na epidémiu – očkovanie proti chrípke sa oplatí!

Život, Životný štýl
Upchatý nos, kašeľ, bolesť kĺbov a nevoľnosti patria len k niektorým symptómom chrípky. A dokážu pekne znepríjemniť život. Chrípka je vysoko nákazlivá a najčastejšie sa prenáša pomocou kvapôčkovej infekcie alebo v niektorých prípadoch dokonca aj dotykom. V zimných mesiacoch ňou u nás trpí okolo pol milióna ľudí. Skutočné číslo môže byť o dosť vyššie, pretože nie všetci vyhľadajú lekára. Chrípka sa tak týka každého, a to aj keď zdravo jedáva a pravidelne sa hýbe. Dospelý človek nad tridsať rokov ňou ochorie v priemere dvakrát za desať rokov.

Ak ste mladí a netrpíte žiadnou chronickou chorobou, je jej priebeh síce nepríjemný, ale neohrozuje vás na živote. U starších ľudí však môže viesť ku komplikáciám, v extrémnych prípadoch dokonca aj k smrti. Medzi ďalšie skupiny, ktoré by sa mali určite nechať očkovať, patria už spomenutí seniori, ľudia s nadváhou alebo oslabenou imunitou a fajčiari.

Prečítajte si tiež: Chronicky chorí majú energiu na prídel. Teória lyžičiek ukazuje, aké to je ťažké

Očkovanie stále v tieni
U nás nie je očkovanie proti chrípke príliš populárne. Práve naopak. Zaočkovanosť sa u nás vlani pohybovala na úrovni 4,4 percenta, čo je v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami málo. Cieľ EÚ je nastavený na 30 %. Chrípka si pritom každý rok vyžiada až takmer tisícku životov Slovákov. A hoci sa ozývajú hlasy, ktoré ho z rôznych dôvodov odmietajú, o očkovaní sa oplatí uvažovať. Výhody totiž prevažujú nad nevýhodami. Hlavným prínosom očkovania je jeho účinnosť – zníži totiž riziko ochorenia až o 60 percent. Vakcíne trvá zhruba dva týždne, než naplno zaberie. A v prípade, ak by ste chrípkou napriek tomu ochoreli, bude mať oveľa ľahší priebeh.

Vakcína sa síce vyrába z oslabeného vírusu, no obavy niektorých ľudí z toho, že by mohla chrípku spustiť, sú neopodstatnené.

Oslabí vás i peňaženku
Lekári mysleli aj na tých, ktorí sa boja ihiel. Vakcínu je možné do tela dostať aj cez nosový sprej. Ten má rovnakú účinnosť ako klasické očkovanie a je vhodný pre deti od dvoch rokov a pre dospelých. Neodporúča sa iba ľuďom starším ako päťdesiat rokov, tehotným ženám a ľuďom s oslabenou imunitou. Očkovanie vám pomôže predísť i finančnej tiesni. Chrípka vyradí chorých na dni až týždne z pracovného procesu s nutnou dobou rekonvalescencie so zníženou výkonnosťou. To môže znamenať výraznú záťaž pre rodinný rozpočet, a to oveľa výraznejšiu, než akou je obstarávacia cena samotnej vakcíny.

Druhá strana mince
Očkovanie so sebou prináša ale aj rôzne riziká. Opatrnejšie by k nemu mal pristupovať každý, kto má alergiu na vajcia. Vakcína, rovnako ako mnoho ďalších, obsahuje malé množstvo proteínu získaného z bielka.

V prípade ťažkej alergie tak musí očkovanie prebehnúť pod dohľadom lekárov, napríklad v nemocnici.

Je dokonca možné, že budete alergickí aj na samotnú vakcínu, preto je očkovanie nutné vždy vopred prekonzultovať s lekárom. A rovnako ako ostatné medikamenty, aj vakcína proti chrípke môže spôsobovať negatívne vedľajšie účinky. Medzi ne patrí začervenanie či opuch miesta po vpichu, bolesť hlavy, horúčka alebo ľahká nevoľnosť.

Nešírte ju!
Ak vás argumenty pre očkovanie stále nepresvedčili, existujú okrem neho aj ďalšie spôsoby prevencie. Jedným z nich je (pokiaľ možno) vyhýbať sa kontaktu s chorými. Ak vás skolila chrípka, urobte svojim kolegom a priateľom službu, a zostaňte radšej doma. Tým predídete jej šíreniu od vás – pôvodcu. Pri kýchaní alebo kašľaní si tiež zakrývajte rukou alebo vreckovkou ústa. Nemali by ste zabúdať ani na pravidelnú hygienu a umývanie rúk. Používajte aj antibakteriálne mydlo a vyhadzujte použité vreckovky.

Dostatočný príjem vitamínov (najmä vitamínu C), minerálov a dostatok pohybu sú tou najlepšou obranou proti chrípke. Vyhýbať by ste sa mali tiež stresu a nadmernej konzumácii alkoholu či ďalších omamných látok. Zázraky pre váš imunitný systém dokáže otužovanie alebo pravidelné saunovanie. Nesmie však už byť neskoro.

#Radek Mojžíš

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Spoločnosť zahltená antibiotikami: Zaberajú stále menej