Prerušovaný pôst: Momentálny trend alebo cesta k zdraviu?

Všetko o jedle, Životný štýl
O prerušovanom pôste ste už síce počuli, ale stále neviete, čo presne znamená a pre koho je vhodný? To najdôležitejšie sme zrekapitulovali v nasledujúcom článku. Vo všeobecnosti si môžete prerušovaný pôst predstaviť ako čas vyhradený na jedlo a čas, keď nič nejete, t. j. nemáte žiadny kalorický príjem. Počas pôstu by malo mať telo podmienky na regeneráciu, obnovu buniek, redukciu tukového tkaniva a na optimálne trávenie. Harmonogram pôstu môže byť individuálny, časové okná si môžete prispôsobiť tak, ako vám to vyhovuje.

Jednou z foriem prerušovaného pôstu je pomer hodín 16 : 8, keď v dlhšom časovom okne jednoducho nič nejete. Je však pravda, že toto rozmedzie nie je pre začiatočníkov úplne optimálne.
Vhodnejší je časový pomer 14 : 10, v ktorom je obdobie pôstu tiež dlhšie.
Treťou formou je pomer 12 : 12, keď sú čas jedla a čas pôstu v rovnováhe.


Vedeli ste že…?

Prísnejšou formou prerušovaného pôstu je diéta 5 + 2, keď päť dní jete a dva dni dodržujete pôst. Dni pôstu však nenasledujú bezprostredne za sebou. Ideálnymi dňami na pôst môžu byť streda a nedeľa alebo pondelok a štvrtok. Pôst každý druhý deň je už oveľa náročnejší a zvládne ho málokto.


prerusovany post a chudnutie

Zdravotné prínosy prerušovaného pôstu

Dôvodom prerušovaného pôstu je často snaha schudnúť. Ak máme v rámci 24 hodín len kratšie časové obdobie, keď môžeme jesť, väčšinou prirodzene prijmeme menej kalórií, preto ľahšie schudneme. Nejde preto o žiadny zázrak, ale len jeden zo spôsobov, ako možno dosiahnuť kalorický deficit potrebný na chudnutie. Samozrejme, dôležitými faktormi sú aj zloženie stravy a veľkosť porcií.

Prerušovaný pôst môže mať aj ďalšie benefity, stále je však predmetom výskumu, či jeho výhody súvisia iba s prerušovaným pôstom, alebo vyplývajú z obmedzenia kalórií, ktoré sa dá dosiahnuť aj inými spôsobmi. Pri pôste sa niektoré metabolické procesy spomalia alebo zastavia a bunky sa môžu lepšie zregenerovať, čo vedie k pomalšiemu starnutiu. V organizme prebieha tzv. autofágia – proces obmeny starých a poškodených buniek. Autofágia je pre zdravie veľmi dôležitá, pretože zabraňuje vzniku mnohých ochorení. Medzi ďalšie zdravotné prínosy pôstu patrí zvýšenie kapacity antioxidačného systému organizmu, ktorý bojuje proti voľným kyslíkovým radikálom a zabraňuje vzniku nádorových buniek.

Čo sa počas prerušovaného pôstu v organizme deje?

Pri dôslednom dodržiavaní pôstu môžete zdravo schudnúť, pretože znížite podiel tukového tkaniva v organizme a budete mať aj vyššiu inzulínovú senzitivitu,  kvalitnejší spánok, lepšiu náladu, dostatok energie počas celého dňa a váš zdravotný stav sa celkovo zlepší. Ak s dodržiavaním pravidelného pôstu nemáte problém, v tomto období sa vám pravdepodobne zvýšia aj hladiny serotonínu a dopamínu, teda hormónov, ktoré zaistia spokojnosť a dobrú náladu.

post a cvicenie

Zásady prerušovaného pôstu

Kľúč k úspechu pri prerušovanom pôste je veľmi jednoduchý – dôležité je dodržiavať časové rozmedzie. V čase vyhradenom na jedlo si jedlo rozdeľte na jednotlivé porcie a medzi nimi nič nejedzte. Prerušovaný pôst by ste mali doplniť pravidelným pohybom, prechádzkami, spánkovým režimom a mali by ste sa snažiť eliminovať aj stres. Ak vám tento spôsob stravovania vyhovuje a cítite sa dobre, môžete sa takto stravovať celé roky. Ak vám však nevyhovuje, nenúťte sa doň.

Zloženie každého jedla by malo byť v súlade so zásadami zdravého stravovania. Na tanieri by ste mali mať dostatok bielkovín (rastlinných aj živočíšnych), zdraviu prospešných tukov a vhodné polysacharidy. Nevynechávajte ani ovocie, zeleninu, dodržujte pravidelný pitný režim, obmedzujte sladkosti aj alkoholické nápoje. Keď to zrekapitulujeme, základom takéhoto stravovania by mali byť iba kvalitné, priemyselne nespracované potraviny.

prerusovany post a pitny rezim

Riziká prerušovaného pôstu

Ak ste boli zvyknutí na diametrálne odlišný spôsob stravovania, prerušovaný pôst je pre organizmus prekvapením, ktorý prináša aj riziká. Asi najvýznamnejšími negatívnymi faktormi môžu byť:

  • únava,
  • slabosť,
  • podráždenosť.

Nevýhodou pôstu môže byť aj to, že je pomerne náročné za relatívne krátky čas telu dodať dostatok dôležitých živín.


Vedeli ste, že…?

Človek zje za deň asi 2 kg jedla. Keďže len odporúčané množstvo ovocia a zeleniny na deň váži asi 600 g, je pomerne náročné dopriať si ho iba v dvoch porciách.


Prerušovaný pôst nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pre podvyživených ľudí, pre ľudí s poruchou príjmu potravy ani pre ľudí, ktorí podstupujú náročnú liečbu.

Praktické rady, ako s prerušovaným pôstom začať

  1. V čase vyhradenom na pôst nekonzumujte nič, povolený je iba pitný režim v podobe nekalorických nápojov.
  2. Aby ste o tom, čo a kedy jete, mali lepší prehľad, spočiatku si to zapisujte.
  3. Ak chcete pôst iba vyskúšať, začnite s miernejšou formou a potom rozmedzie medzi jedlom a pôstom postupne predlžujte, aby sa mohol organizmus prispôsobiť.

Ak vám tento spôsob stravovania nebude vyhovovať alebo sa pri ňom nebudete cítiť dobre, netrápte sa a do ničoho sa nenúťte. Príjem kalórií môžete udržať na uzde aj inou úpravou stravovania.

Foto: Pexels.com