AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Prečo sú polievky zdravé

„Len si daj polievočku, nech ti pekne rastú prsia,“ otravoval úlisný profesor moje spolužiačky. Akokoľvek bolo jeho správanie nevhodné, na jeho poznámke niečo bolo. Polievky sú z mnohých dôvodov veľmi zdravé.

Neznášam brokolicu. Je to diabolská, mozgu podobná zelenina s podivnou chuťou, ktorá sa nedá nazvať inak ako „zelená“. Napriek tomu existuje forma, v ktorej si brokolicu užívam: ako krémovú brokolicovú polievku. „Polievky uľahčujú zvýšenie príjmu zeleniny dokonca aj medzi tými najvyberavejšími – deťmi,“ napísala nutričná terapeutka Nicole Avena. A muži sú občas ako deti.

Ďalšou výhodou polievok je, že do nich môžete nahádzať prakticky čokoľvek – skvelý spôsob, ako sa zbaviť zvyškov v domácnosti. Keď sa vám nedostáva jednej ingrediencie, nahradíte ju druhou a nič také sa nestane. Áno, polievka bude chutiť inak, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude stále chutiť dobre.

Schudnete
Z polievky nepriberiete. Štúdia o obezite z roku 2005 ukázala, že kto jedáva aspoň dve porcie nízkoenergetickej hustej polievky, zhadzuje váhu o polovicu ľahšie než ľudia, ktorí dávajú prednosť vysokoenergetickým hustým potravinám.

Polievky sú zvyčajne chudobné na kalórie, ale bohaté na vitamíny, minerály a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Prečítajte si tiež: Potraviny pre náš mozog. Čo jesť, aby nám to správne myslelo?

Naopak majú obmedzené množstvo pevných tukov, cukrov alebo spracovaných škrobov. Polievka vás navyše zaplní a môže znížiť počet kalórií, ktoré prijmete počas budúceho jedla, až o 20 %. Ľudia, ktorí jedia polievky, majú vďaka nim vyrovnanejšie stravovacie návyky. Prijímajú viac bielkovín a vlákniny, vitamínov a minerálov a menej kalórií a tuku. Inými slovami: vďaka polievkam neschudnete. Proste vďaka nim budete jesť zdravšie, a schudnete vďaka tomu.

Aké áno, aké nie
Najzdravšie polievky sú z vývaru, so zdrojom proteínov (chudé mäso, ryby či strukoviny) a rôznymi druhmi zeleniny. Menej zdravé sú krémové a syrové polievky, ktoré sú kaloricky náročnejšie. Pomalý spôsob varenia zaisťuje, že si polievka uchová ako vitamíny, tak minerály.

Vaše telo tiež spracuje živiny z mnohých druhov zeleniny ľahšie, keď je uvarená, než keby ste ju jedli surovú.

A aké polievky by ste rozhodne mali mať vo svojej kuchárke?

Kuracia polievka
Kuracia polievka je ideálny nástroj na posilnenie vašej imunity a zahnanie prechladnutia alebo horúčky. Navyše je vhodná pre vaše trávenie. Pridajte cesnak a zázvor, ktoré pôsobia protizápalovo a podporujú imunitu.

Gazpacho
Nedávna štúdia objavila, že vysoká spotreba gazpacha súvisí s nízkym krvným tlakom a zníženou hypertenziou u ľudí, ktorým hrozia srdcové choroby. Ešte staršia štúdia ukázala, že dobrovoľníkom, ktorí jedli polievku gazpacho 2 × denne po dobu jedného týždňa, sa znížili známky oxidačného stresu a zápalu v krvi.

Tekvicová polievka
Tekvicová polievka pomôže každému, kto bojuje so zlým trávením. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Obsahuje veľa vlákniny, málo kalórií, dodá veľa energie a ľahko sa trávi.

Polievka miso
Japonská polievka miso je plná zdravých probiotík. Uľavuje od bolesti, zmierňuje únavu, reguluje tráviace a črevné funkcie, chráni pred žalúdočnými vredmi, zvyšuje zdravie srdca, je protizápalová a znižuje riziko chronických ochorení spojených so zlým životným štýlom.

Paradajková polievka
Paradajková polievka je bohatá na lykopén – silný antioxidant, ktorý vám pomôže zbaviť sa stresu. Navyše znižuje zápalovosť a tiež riziko chronických chorôb. Je v nej aj veľa vitamínov A, C a K a vápnika.

Šošovicová polievka
Ak ste vegetarián alebo vegán, šošovicová polievka vám pomôže nabrať bielkoviny. Navyše znižuje hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje srdce, tráviaci trakt a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Kapustnica
Táto polievka je plná vlákniny, vitamínov B, C a K a vyplavuje z tela toxíny.

Špenátová polievka
Polievka plná živín a bohatá na antioxidanty. Posilňuje kognitívne funkcie a pamäť a je skvelá pre zdravé kosti.

Špargľová polievka
Ak máte cukrovku alebo rezistenciu na inzulín, vyskúšajte polievku zo špargle. Miska špargle zvýši schopnosť inzulínu transportovať glukózu z krvného riečiska do buniek.

#Vojtech Žák 

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
 
Prečítajte si tiež: Obsah vitamínov a minerálov v našich potravinách rýchlo klesá