Prečo sa naučiť hovoriť nie

Psychická pohoda
Odmietnutie je často spájané s negatívnymi emóciami. Kto však poctivo čítal Umenie vojny od Sun Tzu vie, že konfliktom sa ani v osobnom živote nevyhneme.

Nie každý je vyjednávač FBI s kamennou tvárou a nemilosrdným pohľadom, preto sme sa inšpirovali výrokmi slávnych osobností, na ktoré je dobré spomenúť si, keď budeme chcieť svoje „áno“ premeniť na „nie“. 

„Keď hovoríte iným áno, uistite sa, že nehovoríte nie sami sebe.“ – Paulo Coelho

Slávny brazílsky autor knihy Alchymista vie, o čom hovorí. Jeho rodičia ho v mladosti dôrazne odrádzali od spisovateľskej kariéry. A keďže si s ním nevedeli rady, poslali ho do psychiatrickej liečebne, odkiaľ trikrát utiekol.  

Paulo rodičom nakoniec ustúpil a ako dvadsaťročný nastúpil na štúdium práva. Po roku však školu opustil a začal cestovať. Po návrate sa už naplno venoval písaniu. 

„Keď neviete povedať nie, neviete vyjednávať. Keď neviete vyjednávať, ste otrokom.“ – Jordan B. Peterson 

Kanadský psychológ sa nebojí hovoriť veci na rovinu. Ani my by sme nemali. Autor bestselleru 12 pravidiel pre život alebo protilátka proti chaosu zdôrazňuje, že ak nevieme povedať nie, skôr či neskôr sa dostaneme do situácie, keď poprieme aj sami seba. V práci nás navyše ľudia budú bombardovať jednou úlohou za druhou, pretože sa nevieme brániť. V tom prípade sme podľa Jordana Petersona iba poslušným otrokom. 

„Najkratšie odpovede – áno a nie – vyžadujú najdlhšie premýšľanie.“ – Pytagoras 

Gréckeho filozofa, matematika a astronóma si väčšina z nás pamätá zo školských lavíc, kde nás jeho veta sprevádzala pri riešení úloh s trojuholníkmi. Pytagorejskou školou sa však inšpirovali aj ďalšie významné osobnosti ľudských dejín – Platón, Giordano Bruno či Johannes Kepler.  

Hoci sa v súčasnosti propaguje skôr spontánnosť a umenie bleskovo sa rozhodovať, niektoré otázky – kým na ne odpovieme – potrebujú dozrieť. A tým nemyslíme len hypotéky, plodenie detí či zmenu práce. Keď sa pri odpovedi neunáhlime, nebudeme sa musieť neskôr ospravedlňovať, že zrazu meníme názor. 

„Slobodu dosiahnete až vtedy, keď sa naučíte opúšťať. A niečo nové vytvoríte, keď sa naučíte hovoriť nie.“ – Madonna  

Tento citát hviezdy popového neba sme si požičali rovno z textu jej piesne Sila rozlúčky. Veľkú pravdu má hlavne v jednej veci – odmietnutím šetríme energiu i čas. Tie potom môžeme venovať tomu, čo nás napĺňa viac. Ak máte pocit, že v živote nestíhate a na nič nie je čas, možno sa treba s niečím rozlúčiť. 

Ľudia si myslia, že sústrediť sa znamená prikývnuť na všetky nápady súvisiace s danou témou. Ale to nie je celkom pravda. Skutočne sa sústrediť znamená to, že odmietnete stovky iných výborných nápadov. Vyberajte si ich opatrne.“ – Steve Jobs 

Otec Applu sa pohyboval v prostredí, ktoré bolo studnicou nových nápadov. Vedel však, že keby venoval pozornosť všetkým, bude ako mačka na klavíri. Ak je človek vo vedúcej pozícii, mal by sa zmieriť s tým, že keď niekoho zo svojich kolegov odmietne, môže sa uraziť. Podobný postoj ako technologický vizionár Steve Jobs má aj miliardár Warren Buffett.   

Umenie odmietnuť 

Teoretizovať o slovíčku nie je ľahké, použiť ho v pravej chvíli však často sprevádza vnútorný boj. Kde v sebe nájsť silu a nebáť sa odmietať? Často nás paralyzuje pocit, že ide o príliš veľa. Alebo nejde? „Slušne, ale dôrazne odmietnuť sa dá aj bez toho, aby sme vôbec vyslovili slovo nie. Chce to ale duchaprítomnosť a tréning,“ vysvetľuje Zora Inka Grohoľová, profesionálna koučka, mediátorka a prezidentka International Coach Federation na Slovensku. 

Uznávaná slovenská koučka dodáva, že cesta k dobre formulovanému odmietnutiu môže byť dlhá, ale úsilie sa vám viacnásobne vráti. Preto sme s ňou pripravili rozhovor o tom, ako sa naučiť hovoriť nie, na ktorý sa môžete tešiť už čoskoro.