osobny trener

3 dôvody, prečo mať osobného trénera

Staň sa športovcom
„Keď chceš, aby to zabralo, daj do toho všetko!“ S osobným trénerom získa vaše cvičenie novú dynamiku a výsledky dosiahnete rýchlejšie. Prečo?

Pretože okrem toho, že budete mať väčšiu motiváciu, zlepší sa hlavne vaša technika cvičenia. Aj fyzický tréning totiž stojí na znalostiach a tu je osobný tréner na nezaplatenie. Ak to s cvičením myslíte vážne, prinášame vám 3 dôvody, prečo si ho zaobstarať. 

1) Budete cvičiť správne 

Možno už nejaký ten piatok a sobotu cvičíte, no stále sa vám nedarí zredukovať kilá či naopak, nabrať svaly. Alebo sa na cvičenie ešte len odhodlávate a nie ste si úplne istí, ako začať. Pomaly? Rýchlo? S činkou alebo bez? Práve v týchto chvíľach niet nad radu osobného trénera, ktorý vám všetko vysvetlí, ukáže a prevedie vás tým, čo na úspešné prekročenie vlastných limitov potrebujete.  

„Najväčší prínos osobných trénerov spočíva v prvom rade v technike cvikov,“ hovorí David Racocha, certifikovaný osobný tréner. So správnou technikou cvikov sa nielenže vyhnete riziku zranenia, ale zároveň budete postupovať oveľa rýchlejšie a cvičiť efektívnejšie. Dobrý osobný tréner je niečo ako vaša osobná fitness Wikipédia. 

Má v hlave nekonečný repertoár cvičení, postupov, hackov a trikov, a neváha sa o ne podeliť.  

„Veľa mojich klientov robí spočiatku mnoho vecí nesprávne. Napríklad pri kľukoch preťažujú plecia a neprecvičujú prsia, čo je pri kľukoch zásadné, takže sú unavení a výsledky neprichádzajú. So správnou technikou síce urobia kľukov na začiatku menej, zato už pomerne rýchlo vidia jasný progres,“ hovorí David. 

S osobným trénerom presne viete, čo máte robiť. Ako cvičiť, ako dlho a ako často, ako pri cvičení dýchať, aké pomôcky použiť aj ako si nastaviť realistické ciele. A keď viete ako, ste na najlepšej ceste z „ako“ na „tak“. 

2) Budete mať lepšiu motiváciu 

Asi to všetci poznáme – aj pri najlepšej disciplíne nás prikvačia slabšie chvíľky a máme chuť so všetkým seknúť. A keď v zrkadle nevidíme žiadne zmeny k lepšiemu, platí to dupľom. V tomto prípade je osobný tréner opäť stávka na istotu.  

„Keď nad sebou máte dozor, jednoducho driete viac. Zrazu sa nezodpovedáte len sebe samému, ale aj trénerovi. Je oveľa ťažšie sa na to len tak vykašľať,“ opisuje svoje skúsenosti David Racocha.  

Sami seba oklamete, presvedčíte alebo ukecáte, ale keď si na vás tréner vedie osobnú zložku, už to tak ľahko nejde :-). Hecuje vás, podporuje, odmeňuje. Navyše vám v praxi ukáže reálnu podobu úspechu – sám seba. Tým najlepším dôkazom, že keď sa chce, tak sa dá, býva trénerova figúra a sebadisciplína. Dobrý osobný kouč je inšpiráciou a zárukou, že vytrváte. 

3) Budete vyzerať, ako si prajete 

Pri nesprávnej technike ublížite svojmu telu, no nevhodnými cvikmi svojim snom. Každý sme iný a každý túžime po niečom inom, preto nemožno na všetkých aplikovať to isté. Ak chcete mať zdravší chrbát alebo osí driek, budete potrebovať inú zostavu cvikov, ako keď chcete mať plecia nabúchané ako Arnold. Kvalitný osobný tréner prispôsobí váš tréning cieľu, ktorý ste si vytýčili. Analyzuje vaše potreby a návyky, a potom ich vďaka svojmu know-how a skúsenostiam pretaví do účinného tréningového plánu, ktorý vám dokonale sadne. 

„Jeden z mojich klientov pred tým, než ku mne prišiel, rok makal v posilňovni bez úspechu. Bol presvedčený, že veľa je a málo cvičí. Nešlo mu to a nebavilo ho to. Po pár hodinách pod mojím vedením sa všetko zmenilo, okrem iného aj preto, že som mu odporučil pravý opak – viac jesť a menej trénovať. Za mesiac bol na nepoznanie, schudol, zosilnel a pri cvičení mal zase dobrú náladu,“ rekapituluje David.  

Posilňovne sú plné rôznych mýtov a zlých vzorov. Osobný tréner je tu však len pre vás, je vaším okom zvonka, vaším radcom, učiteľom a dokonca aj vŕbou. Pretože už len to, že sa s niekým môžete o svojich nedostatkoch, plánoch alebo obavách baviť, pomáha. Správne formulovať odpovede je totiž tiež umenie.  

A ako si vybrať svojho osobného trénera?  

Podľa Davida Racochu je najlepšie vybrať si takého, v ktorom sa doslova vidíte. „Ak chcem byť kulturista a vážiť 100 kg, je logické, že si vyberiem za trénera kus chlapa a nie šesťdesiatkilového chalana, ktorý cvičí väčšinu života s vlastnou váhou,“ tvrdí David. „No a keď bude chcieť cvičiť tehotná žena, môže jej viac sedieť trénerka, ktorá má sama deti a tehotenstvom si prešla,“ dodáva.  

Vlastná skúsenosť je v tomto prípade veľkým plusom, navyše je ľahko prenosná. Exaktné znalosti a dlhoročné skúsenosti doplnené osobnými príbehmi, postrehmi a empatiou sú jednoducho tým najúčinnejším trénerským elixírom (na ihrisku aj v šatni).

Na čo si pri výbere dať pozor?

Na čo si dať ešte pozor? Samozrejmosťou sú relevantné certifikáty, ktoré preukážu, že váš tréner prešiel náročným školiacim procesom a zaručene vie, čo robí. Nie je ani tak rozhodujúci ich počet, ako kvalita. Dobrú službu urobia aj referencie iných klientov. A ešte niečo: či už vám ide o čo najkvalitnejšie inštrukcie, motiváciu, nastavenie optimálnych cieľov alebo súlad so stravovacím plánom, nezabudnite na ďalšiu dôležitú vec: osobné sympatie. Budete spolu tráviť čas a tréner vám často vstúpi do vašej komfortnej zóny – vyberte si preto takého, ktorý vám nepolezie na nervy, len čo vybalíte uterák z tašky.  

Skutočne dobrý osobný tréner vie, že to najdôležitejšie nie je on, ale vy. 

Foto: Pexels.com