AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Podielové fondy: zarobia tí, ktorí nepodľahnú panike

Ekonomika spomaľuje, výnosy z fondov idú do záporu, akciové trhy zažívajú výpredaje – na konci minulého roka to vyzeralo, že investovať môže len blázon. Na druhú stranu, každá správna investorská príručka radí, že tí najúspešnejší nakupujú, keď trhy klesajú. Ak nie ste novodobý Vlk z Wall Street, vyznať sa vo finančnom svete môže byť dosť ťažké. Radi by sme vás naším článkom upokojili. Všetko nie je také čierne, ako to spočiatku vyzeralo.

(Ne-)udržateľný rast

Ekonóm Tomáš Sedláček kedysi prirovnal správanie ekonomiky k maniodepresívnemu pacientovi. Keď sa darí, ľudia a trhy majú tendenciu preháňať, a keď sa nedarí, vytvárajú z toho depresiu. Podľa tohto pravidla prebiehal aj minulý rok. Objavili sa prvé znamenia, že svetová ekonomika začína spomaľovať, a centrálne banky predpovedali, že rast bude spomaľovať aj naďalej. To spoločne s prepadom kryptomien a škandálmi Facebooku a ďalších technologických gigantov vytvorilo dojem, že nás čaká postupný prepad do pekiel.

Keď sa však pozrieme na dianie na väčšine trhov v januári tohto roka, depresia opadla a došlo k čiastočnému oživeniu. Spomalenie rastu totiž nemusí byť vôbec zlá vec. Pri sústavnom závratnom raste ekonomiky si totiž niektoré firmy nasadzujú ružové okuliare a požičiavajú si stále väčšie sumy peňazí. Lenže potom dôjde k malému výkyvu, ľudia začnú panikáriť, obchody klesajú a firmy nemajú ako splácať. To depresiu ešte prehĺbi a už sa rútime do ekonomickej krízy.

 Globálne otepľovanie kontra Trump

Rozdiel medzi krátkozrakým hodnotením a dlhodobým pohľadom nám pravidelne ukazuje napríklad americký prezident Donald Trump, ktorý je vytrvalým odporcom globálneho otepľovania a využíva zimné teplotné výkyvy ako dôkaz pre svoj názor. Počasie však nie je klíma. V niektorých častiach USA síce vonkajšia teplota lámala rekordné minimá, údaje NASA od roku 1880 však ukazujú, že 18 z 19 najteplejších rokov bolo v tomto storočí.

zdroj: NASA, Goddard Institute for Space Studies

 

Ak teda nechcete svoje investície každý mesiac či rok meniť, na celú situáciu sa treba pozrieť v rámci niekoľkých rokov. Situáciu vykresľujú napríklad akciové fondy AXA. Kým sa ich ročné výnosy pohybovali v záporných či slabo kladných číslach, ich priemerné ročné zhodnotenie za posledné tri roky až päť rokov ukazuje odlišný obrázok.

 

zdroj: www.axainvestice.cz

 

Krehká, ale pozitívna budúcnosť

Ak chceme niekde zhodnotiť svoje peniaze, mali by sme sa pozerať aj do budúcnosti. Ekonomický výhľad pre Slovensko, jeho významných obchodných partnerov a hlavných svetových hráčov však zaznamenal posun k lepšiemu. V roku 2019 sa očakáva rast hrubého domáceho produktu na Slovensku okolo štyroch percent a v eurozóne zhruba dvoch percent.

Náš najvýznamnejší obchodný partner Nemecko odolalo minulý rok recesii a jeho ekonomika bude podľa svetovej analytickej spoločnosti Trading Economics do roku 2020 mierne rásť. USA a Čína sa dohodli na dočasnom prímerí v ich obchodnom spore a okolo Brexitu sa množia názory, že by mala Veľká Británia zotrvať v EÚ a nerobiť drahoty. Hoci predstavujú obe anglosaské krajiny pre svetové dianie bomby s veľmi krátkymi rozbuškami, ak sa nájde dosť šikovných pyrotechnikov, nasledujúcich pár rokov by mohlo vrátane výnosov podielových fondov vyzerať sľubne.

 

Článok reprezentuje názor redakcie Patálie.sk a .cz a nemusí odrážať názor AXA.