Pasívni agresori v tíme: vyberaj pomaly, prepúšťaj rýchlo

Psychická pohoda, Život
V knihe Roberta Vlacha Na voľnej nohe je výborná kapitola o pasívnych agresoroch v tíme. Táto kapitola ma nadchla. Vyhľadala som si a dočítala k nej ešte ďalšie informácie. Okolo seba mám totiž množstvo prípadov, kedy pasívni agresori zničili či nalomili podnikanie. Vyzerajú nenápadne, ba čo viac, vyzerajú milo a ochotne, ale vlastne to s nimi stále škrípe. Našťastie sa na tomto smutnom poli dajú zbierať skúsenosti, ktoré vám jasne rozsvietia výstražné svetlo, keď sa blíži ďalší pasívne agresívny pohoďák.

Jedna kamoška mala pasívnu agresorku v tíme, keď rozbiehala podnikanie. Skoro jej to podnikanie zabilo hneď v začiatku. Tá dievčina dlho nevedela, v čom je problém, hľadala chybu v sebe, ale vyskakovala z kože dnes a denne z toho, ako to nešliapalo, aj keď do toho dala všetko a drela ako mulica. Našťastie sa pasívna agresorka z tohto príbehu odkrývala čím ďalej viac, až nakoniec bolo jasné, že sa jej jednoducho nechce makať a drieť a ladiť s niekým, ale že chce zatvárať, stavať prekážky, podlamovať a zhadzovať. To všetko s milým úsmevom a presvedčením o svojom priateľskom prístupe.

Kamoška sa nakoniec naštvala, tú druhú babu odrezala, riešili to právnici, bolo to drahé, ale dopadlo to dobre.

Na prvú bolestnú skúsenosť s pasívnym agresorom v tíme už nikdy nezabudla a druhýkrát už sa jej to nestalo. Najíma si ľudí len externe, všetko jasne formuluje v zmluve a na slniečkárov, čo všetko rozložia, má špeciálny radar.

Aj Robert Vlach radí: do tímu vyberajte ľudí ochotných sa učiť – a rozpoznať hneď pasívne agresívneho jedinca a tých nebrať či vyhodiť, akonáhle sa odkryjú: „Bacha na pasívnych agresorov, lietajú pod radarom, sú zdanlivo milí a oháňajú sa tým, ako to myslia dobre, ale ide to s nimi tuho, a keď ich porovnáte s ľuďmi, s ktorými spolupráca prebieha hladko, oveľa ľahšie a rýchlejšie ich odhalíte“.

Prečítajte si tiež: Moc okráda mozog o empatiu, hovoria vedci

Prejavy pasívnej agresie:

– prvé prejavy: neochota, výhovorky, prokrastinácia, negativita, ignorovanie dohôd
– chytrí to prezentujú ako správanie prínosné „pre vec“
– zásadne neplnia úlohy
– tieto problémy (a ich správanie) neberú konca
– z tímu čo najskôr preč s ľuďmi s motiváciou sabotovať, preč s pasívne agresívnym pohoďákom, pretože s nimi nezažijete radosť zo spolupráce

Ak sa človek správa pasívne agresívne, sám sebe nepripúšťa, ako sa v skutočnosti cíti a čo si myslí, a nemôžu sa to preto dozvedieť ani ľudia okolo neho. Znemožňuje tým otvorenú komunikáciu a pre druhú stranu je situácia nezrozumiteľná.

Pasívna agresia sa vyhýba riešeniu skutočných problémov a vytvára nepríjemnú atmosféru.

Kde je kolíska pasívnej agresie?
Pasívne agresívne správanie na prvý pohľad nevyzerá ako agresia. Je to obranný mechanizmus, ktorého si dotyčný nemusí byť vedomý, a vzniká už v detstve. Môže sa týmto spôsobom chrániť pred odmietnutím, neistotou, nízkym sebavedomím či strachom. Snaží sa vyhnúť problémom, a preto namiesto aby otvorene komunikoval, že je nahnevaný, niečo mu vadí alebo ho niečo sklamalo, začne sa správať pasívne agresívne.

Pasívny agresor sa môže javiť ako milý, priateľský, láskavý, ako ten, čo „to predsa myslí dobre“. V skutočnosti býva veľmi manipulatívny. Každý z nás niekedy jedná pasívne agresívne, problém ale vzniká, keď ide o prevládajúci spôsob komunikácie.

Ako ešte spoznáte pasívnu agresiu?

– nekomunikácia vo chvíli, keď je zrejmé, že je potrebné prediskutovať niečo problematické
– ignorovanie, prehliadanie druhých, akoby boli vzduch
– mlčanie ako spôsob trestania svojho okolia
– chronické chodenie neskoro ako ďalší spôsob, ako mať navrch nad druhými
– chronické zabúdanie, ktorým sa dáva najavo nedostatok rešpektu k druhým
– hovoria „áno“ alebo „možno“, aj keď v skutočnosti myslia „nie“
– nerešpektovanie prianí druhých s tým, že veci predsa nemusia byť tak dokonalé
– rola obete, kedy agresor druhých zámerne vyprovokuje a potom je on ten „chudák“, na ktorého sú druhí zlí; potom je spokojný, že sa mu v nich podarilo vzbudiť pocity viny
– popierajú, že by sa hnevali – v podstate od nich nikdy nebudete počuť, že by svoju zlosť uznali
– pasívne agresívnym ľuďom vyhovuje, keď je na nich nazerané skôr ako na roztržitých a zábudlivých než ako na nepríjemných a protivných
– zručne navodzujú bezmocnú zlosť

Hire slow, fire fast
Čo s nimi? Pekne to zhrnula Bára Rektorová, úspešná podnikateľka a prevádzkovateľka cateringovej firmy Sushiqueen, ktorá bojovala s rakovinou. Keď si kladiete otázky ako „Môžem si dovoliť nádor?“, potrebujete okolo dobrých ľudí. V ťažkej chvíli ju podržali tí, ktorých si dlho vyberala, nie tí, do ktorých sa na prvý pohľad bláznivo zamilovala. Riadi sa heslom: Hire slow, fire fast alebo Vyberaj pomaly, prepúšťaj rýchlo.

#Alice Kavková

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vášpeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet a možnože si budete vedieť lepšie predstaviťčím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Emócie do práce patria. Ale ako s nimi narábať?