Close-up on a business man using financial app on his smart phone

Novoročné predsavzatia, verzia 2.020

Budúcnosť
Predsavzatia a ich plnenie či porušenie sú neoddeliteľnou súčasťou novoročného folklóru. Ľudia si dávajú ciele z oblasti zdravia, pohybu, obmedzenia nerestí či lepšieho finančného plánovania. A keďže žijeme v elektronickom svete v roku 2020, aj na takú prozaickú oblasť nájdeme najrôznejších digitálnych pomocníkov.

Poďme sa pozrieť na výber najlepších mobilných aplikácií, ktoré vám pomôžu dodrž novoročné predsavzatia. S  nami to tentoraz naozaj dokážete! 

Bolo by dobré prestať fajčiť 

Jedno z  najčastejších a najťažších predsavzatí. Keby sa vám podarilo dodržať ho, razne ušetríte a pomôžete aj vlastnému zdraviu, potenciálne je to teda výhra na (takmer) všetkých frontoch. Môžete použiť aj aplikáciu českého startupu Adiquit. Tá vám poskytne virtuálneho terapeuta do vrecka, ktorý reaguje na názory a potreby poívateľa. Prevedie vás procesom odvykania a pomôže s prekonaním abstinenčných príznakov.

Pokiaľ sa nebojíte angličtiny, aplikácia QUITNOW ponúka okrem plánovania odvykania aj podpornú komunitu exfajčiarov, s ktorou si môžete chatovať. V  aplikácii si môžete nastaviť i rôzne denné ciele a odmeny za ich plnenie 

Ničí vás stres? Nemôžete spať? Urobte si miesto v hlave! 

Najnovšie sa predsavzatia zameriava aj na duševné zdravie. Deje sa tak v lade s  trendom celostného pohľadu na ľudské zdravie a hovoriť o vlastnom duševnom stave pomaly prestáva byť tabu. Aplikácia Headspace vám pomôže doslova zmierniť pretlak. Prevedie vás vyše štyridsiatimi kurzami meditovania a ďalšími cvičeniami, ktoré pripravia vaše telo nielen na zdravý spánok, ale aj na ďalší namáhavý deň 

Peniaze na prvom mieste 

Kto by nechcel trocha ušetriť, hlavne teraz, po finančne náročnom konci roka. Česká aplikácia Spendee poskytuje možnosť sledovať osobné financie skutočne podrobne. Po napojení na bankovú aplikáciu je možné triediť transakcie podľa priority, platcu a účelu platby. Dajú sa v nej vytvár rodinné rozpočty a kontrolovať ich dodržiavanie. Samozrejme, treba aj trocha pevnej vôle na elimináciu impulzívnych nákupov. To však bude omnoho jednoduchšie, keď ich prehľad budete mať častejšie na očiach. 

Aj vy možno poznáte ľudí, ktorý sa pri spoločnom platení do platenia veľmi nehrnú alebo sa v  rozhodujúcom momente dokonca vždy šikovne vyparia. Aplikácia Settle Up vám pomôže sledovať výdaje v skupine osôb, medzi spolubývajúcimi alebo ľuďmi, s ktorými podniknete spoločnú cestu. Ukáže vám, kto má platiť nabudúce, a tým sa plateniu nikto len tak nevyhne. Aplikácia zároveň i spočíta, ako sa máte na konci výletu vyrovnať, čo situáciu pri vyrovnávaní účtov veľmi uľahčí. S touto aplikáciou si udržíte poriadok aj priateľov. 

Cestovať a nezbankrotovať 

Ľudia si často hovoria, že by chceli viacej cestovať, spoznávať svet, nových ľudí, miesta aj kultúry. Aby ste pri tejto kratochvíli finančne nevykrvácali, siahnite po aplikácii Kiwi.com, nedávno ešte Skypicker. Systém vyvinutý bratom známeho českého herca vyhľadáv letenky po celom svete, umožňuje ich rezerváciu a kup. Vyhľadávač sa zameriava na prepojovanie letov leteckých spoločností, ktoré spolu normálne nespolupracujú, a  prepája nielen lety, ale aj vlaky alebo autobusy. Náklady tak stlačíte na minimum a zbytočne nestratíte veľa času plánovaním cesty. 

Mladnúť sa dá zvládnuť 

Odoprieť si bežné neresti ako fajčenie či nadmerné požívanie alkoholu je iba začiatok. S novým rokom sa plnia aj posilňovne, ľudia chcú znova naštartovať svoje počas sviatkov oslabené telesné schránky. Chceli by vyzerať mlado a sviežo. Aby ste aj vy uspeli, budete potrebovať dlhodobú podporu, motiváciu, odmeny i zaujímavý obsah cvičenia a zdra životný štýl.

Udrž si prehľad. Uf! 

Máte predsavzatí akosi veľa? Aj na to saísť vedecky. Posledná aplikácia v našom prehľade ide na dreň celého problému s  predsavzatiami. Takmer každý túži po nejakej zmene, ale zmeniť sa je ťažké. Aplikácia Way of Life vám pomôže mať predsavzatia pod kontrolou, vytvoriť si nové dobré návyky a zbaviť sa starých. Pomocou zápiskov zistíte, kedy a kde striehnu nástrahy, ktoré vás zvádzajú predsavzatia porušiť. Budete sa tak môcť pripraviť a úspešne sa im vyhýbať.