Negatívne emócie sú kľúčom k spokojnosti

Psychická pohoda, Život
Ste sklamaní, smutní, nahnevaní, a ku všetkému a všetkým nadmieru kritickí či inak negatívni? Máme pre vás prekvapenie: Tento typ emócií je nevyhnutný pre vaše mentálne zdravie!

Jedným z cieľov psychoterapie je naučiť sa rozoznávať a vyjadrovať celé spektrum našich pocitov. „Naproti mne sedí klient, ktorému sa snažím pomôcť rozmotať jeho problematický vzťah. Ako terapeutka sa snažím byť vrelá, povzbudivá a nesúdiť ho. A on sa zrazu uprostred popisu svojich nepríjemných zážitkov začne ospravedlňovať: ‘Prepáčte, že som tak negatívny,’“ opisuje americká terapeutka Tori Rodriguezová situáciu, ktorú zažíva pravidelne, znova a znova.

Emócie ako bumerang
Mnoho ľudí, ktorí vyhľadajú pomoc psychoterapeuta, zápasí s veľmi nepríjemnými emóciami. Nimi sú zožierajúci hnev, samovražedné tendencie a podobné. A stále viac ľudí podľa Tori zažíva tiež pocity viny alebo sa hanbia za to, čo nazývajú negativitou. „To nepochybne súvisí s našou večne dobre naladenou, pozitívne a na výkon zameranou kultúrou. ”

„Pozitívne emócie iste stojí za to kultivovať. Problém nastáva vo chvíli, keď si začneme myslieť, že ich musíme zažívať nonstop,” vysvetľuje Tori. V skutočnosti sú smútok aj zlosť dôležitou súčasťou našich životov a aj najnovšie výskumy potvrdzujú, že zažívať a hlavne vedieť prijať tento typ emócií je zásadné pre naše mentálne zdravie. Snahy o ich potlačenie sa totiž vracajú ako bumerang a vo výsledku ešte viac znižujú našu celkovú spokojnosť. „Prijať život v celej jeho plnosti je cestou k psychickej vyrovnanosti,” dodáva k téme psychológ Jonathan Adler.

Zmysluplné trápenie
Pochopiteľne, že pozitívne myšlienky a pocity sú pre psychické zdravie prospešné. Hedonistická teória síce opisuje spokojnosť ako prítomnosť pozitívnych a absenciu negatívnych emócií, lenže ak sa nad tým len trochu zamyslíte, dôjde vám, že vôbec nereflektuje chaos skutočných životov.

Permanentná prítomnosť ružových skiel pred vašim životným nadhľadom vedie k ignorovaniu nebezpečných situácií a k samoľúbosti.

Na druhú stranu sa ako hedonisti označujú tiež ľudia, ktorí kladú dôraz na zmysel života, osobný rast a pochopenie seba samého. Čo sú ciele, ku ktorých dosiahnutiu je potrebné postaviť sa tvárou v tvár rôznym protivenstvám života. Nepríjemné pocity sú skrátka rovnako kľúčové ako tie blažené. „Pamätajte si, že jedným z primárnych dôvodov, prečo vôbec máme emócie, je to, aby sme sa boli schopní poučiť z našich skúseností,” upozorňuje Adler.

Mám zmiešané pocity…
Jonathan Adler Spoločne s profesorom marketingu na Newyorskej univerzite Halom Hershfieldom skúmal súvislosť medzi emóciami a psychickou pohodou na skupine ľudí, ktorí v rámci experimentu podstúpili 12 terapeutických sedení. Pred každým z nich účastníci vyplnili dotazník, ktorý vyhodnotil ich psychické rozpoloženie, a v ktorom svojimi slovami popísali, čo sa deje v ich živote, a ako vnímajú terapiu. Z toho vedci vyzobali, aké emócie práve zažívajú. Neskôr v roku 2012 Adler s Hershfieldom vyhodnotili, že keď sa človek cíti zároveň veselo i skľúčene – napríklad: „Niekedy je mi kvôli tomu všetkému, čím prechádzam, smutno. Ale zároveň cítim nádej a šťastie, pretože sa svoje problémy snažím riešiť.” – nasleduje zlepšenie psychickej pohody daného jedinca počas budúceho týždňa či dvoch. „Prijať príjemné aj nepríjemné pocity naraz pomáha spracovať zlé skúsenosti a umožňuje sa z nich poučiť spôsobom, ktorý zlepšuje psychickú odolnosť a pohodu,” píše sa v ich správe.

Nepríjemné pocity nám tiež môžu významne pomôcť, a dokážu dokonca zachrániť život. „Keď sa cítime zle, môže to znamenať, že si naše zdravie, vzťahy alebo iné dôležité veci zaslúžia viac pozornosti,” zdôrazňuje Adler.

Význam, ktorý majú pre naše prežitie, je potom vysvetlením, prečo sa nevypláca nepríjemné pocity potláčať.

Štúdia z roku 2010 ukázala, že odsúvanie nepríjemných pocitov do pozadia nás vo finále dostane do horšieho stavu, než keby sme jednoducho priznali (sebe i okoliu), že sme nahnevaní, rozhodení alebo smutní. Aj keď sa nám úspešne podarí zahnať myšlienku, naše podvedomie sa jej drží ďalej. V roku 2011 vykonal ďalší Austrálčan Richard Bryant s kolegami experiment, v ktorom žiadal polovicu účastníkov, aby pred spaním potlačili nepríjemné myšlienky a radšej zaspali. Druhá polovica mala povolené nad negatívnymi emóciami rozjímať. Prvá skupina mala oveľa horší spánok a potlačené myšlienky sa im vracali v snoch oveľa viac než ľuďom zo skupiny druhej.

Akceptujem ťa, bolesť!
Namiesto obracania sa chrbtom k vlastným negatívnym emóciám ich jednoducho prijmite. To, ako sa cítite, berte ako fakt, a nesnažte sa tento stav okamžite zmeniť.

Mnohým ľuďom pomáha zhlboka a pomaly dýchať, iným zasa predstava, že ich pocity sa hýbu ako mraky na oblohe, aby si pripomenuli, že aj ony odídu.

„Často svojim klientom hovorím, že myšlienka je len myšlienka a pocit len ​​pocit a nič viac,” hovorí Tori Rodriquez. Ak vás emócie valcujú, spíšte si ich na papier alebo sa zverte niekomu blízkemu. Aj pohyb alebo cvičenie vám pomôžu nahliadnuť na veci z inej perspektívy. A keď nepríjemný stav trvá, zvážte, čo robiť ďalej. Možno sa budete chcieť porozprávať s kamarátkou o tom, že vás jej poznámka naozaj zranila, alebo si začať hľadať novú prácu, z ktorej sa nebudete domov vracať nešťastní.

Jedz, modli sa, miluj
A možno vyskúšate meditáciu či iné mentálne cvičenia, ktoré vám pomôžu prijať a prestáť situácie bez unáhlených záverov. Psychologička Shannon Bauer Zavala z Bostonskej univerzity v roku 2012 zistila, že terapia, ktorá zahŕňa meditačné cvičenia, pomáha pacientom lepšie prekonávať stavy úzkostí. A to nie vďaka tomu, že svoje nepríjemné pocity vytláča, ale práve preto, že sa ich naučili prijímať. „Je nemožné zbaviť sa všetkých negatívnych pocitov, pretože žiť znamená zažívať neúspechy a konflikty,” hovorí Shannon. „Kľúčom k úspechu je naučiť sa s nimi zaobchádzať,” dodáva. „Akonáhle sa môj klient zbavil hanby a viny, ktorými bol zvyknutý tieto pocity sprevádzať, bol schopný na svoje problémy nazerať jasnejšie a nastúpiť na cestu k svojmu vyliečeniu,” uzatvára.

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich poriadne a pozorne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet a možnože si budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Prečo niektorí ľudia jednoducho nedokážu byť šťastní?