Young Model Woman with Skin Problem. Female Face Divided into two Parts one Healthy and one Unhealthy. Facial Treatment, Medicine and Cosmetology Concept

Nájdite svoju hormonálnu rovnováhu

Životný štýl
„Má splašené hormóny.“ – túto vetu už počula väčšina z nás. Hormonálna nerovnováha je zákerným nepriateľom, ktorý pomaly ovplyvňuje naše bežné fungovanie. Hoci si dokážeme veľmi dobre predstaviť následky, ako sú precitlivenosť, únava alebo návaly horúčavy, otázkou zostáva, ako sa s nimi vyrovnať a ideálne, ako im predísť.

Nahliadnime pod kožu 

Za výkyvmi hladiny hormónov môžu stáť rôzne faktory – nevhodná strava, málo pohybu, stres alebo zdravotné ťažkosti, medzi ktoré patria najmä tie so štítnou žľazou. Ďalej tiež neprirodzená hladina estrogénu, kortizolu či testosterónu. 

  • Štítna žľaza 

Štítna žľaza produkuje tzv. thyroidné hormóny, ktoré majú priamy vplyv na správne fungovanie metabolizmu. Príznaky ochorenia tohto orgánu sa prejavujú napríklad veľkými zmenami telesnej hmotnosti (chudnutie alebo priberanie), výkyvmi nálad, zlým znášaním teplotných rozdielov alebo únavou. 

  • Testosterón 

Hlavný mužský hormón, ktorý ovplyvňuje vývoj mužských pohlavných orgánov a spermií. Veľké množstvo testosterónu v dospievaní môže spôsobiť predčasnú pubertu či predčasne ukonč rast. Naopak nízka hladina testosterónu môže za obmedzenú plodnosť mužov v dospelosti alebo za nedostatok koncentrácie. U žien sa tento nedostatok prejavuje svalovou slabosťou alebo zníženou sexuálnou túžbou. 

  • Estrogén 

Návaly tepla a nepríjemné potenie. Za tieto nepríjemné stavy môže znížená hladina estrogénu, ktorá do mozgu vysiela signály o prehriatí organizmu. Mozog potom aktivuje mechanizmy, ktoré spustia potenie, aby sa telo ochladilo.  

Najčastejšie sa s nadmerným potením a návalmi horúčavy stretávajú ženy nad štyridsať rokov, ktorým začala menopauza. To však neznamená, že nepríjemné stavy nezažívajú aj muži. U nich sa táto nerovnováha prejavuje najčastejšie kožnými problémami, depresiami alebo úzkosťami. 

  • Kortizol 

Kortizol produkujú nadobličky a je často označovaný ako hormón stresu. Hlavným cieľom kortizolu je mobilizácia organizmu pri stresovej záťaži a zabezpečení dostatočného množstva glukózy v krvi a mozgu. Jeho nerovnováha je príčinou depresií a zlej nálady. 

  • Inzulín 

Hormón pankreasu sa stará o ukladanie glukózy v pečeni. Jeho nadmerná hladina môže viesť k ochoreniu srdca alebo inzulínovej rezistencii, teda stavu, keď tkanivá potrebujú vyššiu dávku inzulínu pre zachovanie schopnosti reagovať na zmeny v tele. 

Vyskúšajme hormonálnu jogu 

Cvičením sa človek udržuje v psychickej ifyzickej rovnováhe. Na hormonálnu rovnováhu sa zameriava aj špeciálny druh jogy. „Hormonálna joga sa skladá zo špeciálnej sekvencie pozícií a dychových techník, ktoré vždy nasledujú v rovnakom slede. Ide o pomerne praktickú a zapamätateľnú terapiu, ktorá pomáha regulovať telesné hormóny a vracia telo do rovnováhy,“ vysvetľuje lektorka jogy Petra Plutnarová. 

Petra Plutnarová zdôrazňuje, že joga má priaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu oboch pohlaví. Dôležité je byť k jogovému terapeutovi úprimný a  špecifikovať, na ktoré problémy by sa človek rád zameral. Hormonálna rovnováha nie je nikdy záležitosť jednej pozície alebo príčiny – vždy ide o komplex faktorov. V súčasnej uponáhľanej dobe býva najčastejšie príčinou dlhodobo pôsobiaci stres,“ dodáva.

Pomoc hľadajte v jedle 

Okrem cvičenia a zdravého jedálneho lístka vyskúšajte doplnky stravy a vitamíny, ktoré vám pri hľadaní rovnováhy pomôžu. Správnu funkciu štítnej žľazy podporí dostatok jódu, ktorý obsahujú hlavne ryby. Testosterón udržíte na uzde vyváženým jedálnym lístkom a pohybom.  

Horčík a vitamín B prirodzene vyrovnávajú hladinu kortizolu a dostatok bielkovín a vlákniny drží v rovnováhe inzulín. Pokles hladiny inzulínu ovplyvní aj pravidelný pohyb a vyvážená strava. Nemusíte hneď behať maratón a jesť len šaláty, stačí, keď sa budete každý deň aspoň chvíľu prechádzať a obmedzíte pitie sladkých limonád pri večernom gaučingu.

Dajte nerovnováhe zbohom! 

Ak sa cítite dlhodobo unavení, trápi vás stres alebo vám kolíše hmotnosť, zamyslite sa, či v tom nemajú prsty vaše hormóny a poraďte sa s odborníkmi. Hormonálna rovnováha je totiž dôležitá nielen pre vás a vaše telo, ale aj pre okolie. Veď tráviť čas s najbližšími a rozdávať energiu je oveľa lepšie, než celý víkend prespať či preležať.