Na preventívne prehliadky nechodia len hypochondri

Život, Životný štýl
Akonáhle odrastieme detskému a dorasteneckému lekárovi, väčšina z nás sa na ďalšiu preventívnu prehliadku už neunúva. Pribúdajú povinnosti a na pobehovanie po doktoroch, keď nám vlastne nič nie je, nezostáva čas ani energia. Pritom dôležité sú stále rovnako, len vás za absencie nebude nikto kárať. Veľakrát vás ale môže potrestať vaše vlastné telo. Alebo to, že pri komplikáciách nebudete mať nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia.

Vyspovedajte sa
Každé dva roky (každý rok, ak ste darca krvi, orgánov alebo tkanív) máte od zdravotnej poisťovne nárok na preventívnu prehliadku u svojho praktického lekára. Okrem prehľadu o svojom zdraví a prípadného včasného zachytenia zdravotných problémov vám poctivá prevencia prinesie napríklad aj výhodnejšiu životnú poistku. Lekár by s vami mal absolvovať podrobný rozhovor o vašom životnom štýle a zdravotných komplikáciách, ktoré prípadne pociťujete. Tu si nemá cenu nič vymýšľať, jednoducho tie pivá po práci priznajte. Minimálne zistíte, či poznáte svoju mieru. Ďalej nasleduje samotná prehliadka.  Doktor popočúva, ako dýchate a ako vám búši srdce. Odoberie vám tiež krv a vzorku moču. Podľa vašej vekovej kategórie môže tiež odporučiť ďalšie vyšetrenia ako napr. mamograf alebo skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Prečítajte si tiež: Starnutie je smrteľné. Zatiaľ. Budeme žiť večne?

Úsmev, prosím!
Horšie je to so zubárom. Tam sa nám už väčšinou chce o niečo menej. Na prevenciu by ste mali zájsť raz za rok, poisťovňa hradí mladým do 18 rokov dokonca dve kontroly ročne. A u zubára dosť často platí, že čím dlhšie to odkladáte, tým viac to potom bude bolieť. Nielen vaše zuby, ale veľakrát aj peňaženku, pretože za niektoré procedúry celkom bežne doplácate. Najlepšou prevenciou je dbať na správne vykonanú dentálnu hygienu, na ktorú ale bohužiaľ zdravotné poisťovne väčšinou neprispievajú (niektoré áno, ale inak jedna návšteva vychádza na asi 20-50 eur).

Zároveň sa vďaka nej naučíte o svoje zuby starať tak, aby ste sa nabudúce nemuseli báť objednať k zubárovi.

Ženská otázka
Ženy by mali absolvovať preventívku u svojho gynekológa raz ročne. Počas nej doktor odoberie bunky na cytologické vyšetrenie, z ktorého sa dajú spoznať zmeny vedúce k prípadnému hroziacemu nádorovému ochoreniu. V rámci prehliadky by lekár mal skontrolovať aj prsia (každý druhý rok) a prípadne poradiť s ich pravidelným samovyšetrením (kedykoľvek). Pri pochybnostiach sa vykonáva podrobnejšie vyšetrenie prsníkov. Do 40 rokov sa obvykle vykonáva ultrazvukom, pre staršie ženy je vhodnejší RTG mamograf.

Ženy vo veku 40 až 69 rokov majú na takéto vyšetrenie nárok každé dva roky.

Vyšetrenie krčka maternice prebieha po 23. roku života raz ročne, po dvoch negatívnych nálezoch každé tri roky a ukončí sa vo veku 64 rokov, ak boli posledné tri vyšetrenia negatívne. Súčasťou preventívnej starostlivosti u žien s dokázanou mutáciou BRCA 1 génu je od veku 30 rokov odber krvi na vyšetrenie tumor markeru Ca 125 raz za 6 mesiacov a u žien s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu ovária odber krvi od 35 rokov veku raz za rok.

Ženy majú tiež nárok na vyšetrenie plodnosti. To však poisťovňa hradí len v prípade, že už nejaké ťažkosti s otehotnením v minulosti nastali. Ak by potenciálnu mamičku predsalen „bezdôvodne“ zaujímalo, ako na tom vlastne je jej plodnosť, musela by si vyšetrenie zaplatiť zo svojho. Ceny sa pohybujú od 40 eur vyššie.

A teraz posledný riadok zľava
Očné prehliadky sú opomínané snáď najviac. Pritom mnohé očné ochorenia prichádzajú nenápadne a nemusíte si ich celé roky všimnúť. Ich liečba je ako vždy najefektívnejšia v začiatkoch choroby.

Kompletné očné vyšetrenie však nie je len čítanie maličkých písmeniek na druhom konci miestnosti.

Jeho súčasťou je rad ďalších testov, ktoré okrem krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo astigmatizmu vyhodnotia napríklad to, ako spolu vaše oči spolupracujú, či máte správny vnútroočný tlak (pri zvýšení rastie riziko zeleného zákalu), alebo odhalia príznaky možnej infekcie.

Iba včelička
Pre dospelých je z očkovania povinná stále iba spojená vakcína proti záškrtu a tetanu, a aj tú má mnoho z nás pár rokov exspirovanú. Mala by sa preočkovávať každých 15 rokov, prvýkrát v tridsiatich a potom vo veku 45, 60 a 75 rokov (prípadne aj 90, ak sa budete tešiť dobrému zdraviu). Váš lekár vám môže ponúknuť ďalšie doplňujúce vakcíny ako napr. tú proti čiernemu kašľu alebo kliešťovej encefalitíde, tie si už ale musíte zaplatiť sami.

Ak ste sa narodili pred rokom 1975, odporúča sa preočkovanie proti osýpkam.

Jedna dávka stojí okolo 35 eur. V prípade cestovania si tiež nezabudnite vždy zistiť, aké očkovania sa odporúčajú či vyžadujú pred cestou do vami vybranej lokality a nezabudnite na to myslieť v dostatočnom predstihu.

Včasné odhalenie prvých príznakov ochorenia vám môže ušetriť oveľa väčšie nepríjemnosti, než je jedno dopoludnie strávené u doktora. Navyše hocikedy stačí len upraviť svoj životný štýl, žiť aktívnejšie a konzumovať striedmejšie. Moderná medicína síce dokáže mnohé, ale keď sa dá niečomu predísť, načo to pokúšať?

#Simona Ó.

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.