AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Muž na záclone. Japonci prichádzajú s tieňovým opatrením proti zlodejom

Malý Kevin vo filme Sám doma využije tiene figurín, aby presvedčil párik nešikovných zlodejov, že dospeláci sú doma. Domovník z Tokia sa filmom nechal inšpirovať. Ako vyzerá najnovší trend v japonskej ochrane pred lupičmi – a pomohol by aj nám na Slovensku?

Každý rok sa na Slovensku udeje okolo šesťtisíc vlámaní. Asi v štvrtine případov ide o vlámačky do bytov, chát či chalúp.

Možno by zlodejov odradila novinka, ktorá práve vzniká v Japonsku – tzv. Muž na záclone. Stačí, keď v opustenom byte necháte maličký projektor, ktorý bude na zatiahnuté záclony premietať siluetu muža pri mnohých rôznych činnostiach.

A je navyše (či našťastie?) o niečo presvedčivejší ako plastové figuríny a audiorekordéry Kevina McCallistera.

Nikdy nie som doma sám!
Systém pripomína blikajúce krabice, ktoré simulujú svietiaci televízor či zariadenia, ktoré náhodne vypínajú a zapínajú svetlá a vytvárajú tak ilúziu, že obyvatelia bytu sú doma. Muž na záclone má ale trochu iný zmysel: má zlodeja presvedčiť, že človek vnútri nežije sám, aby nevyzeral ako ľahký terč pre potenciálnych votrelcov.

Zabralo by to aj u nás? Ťažko povedať, naša situácia je výrazne iná než v Japonsku, kde ekonomická aj spoločenská situácia došla už tak ďaleko, že v roku 2015 žil v tretine domácností iba jeden človek. Druhým dôvodom, prečo riešenie nemusí fungovať, je, že zatiaľ existuje iba 12 rôznych siluet. Pre zlodejov by nebolo ťažké si ich všetky naštudovať. Podľa kritikov by podobný systém počet krádeží naopak zvýšil. Firma preto s oficiálnym vypustením systému váha.

Ako premýšľa zlodej?
Ak rozmýšľate nad tým, ako si zabezpečiť svoj byt, mali by ste vziať do úvahy, ako premýšľajú zlodeji. Technologická firma Jablotron urobila v roku 2012 prieskum medzi českými lupiči za mrežami. Toto jej prezradili:

80 % zlodejov do domu vtrhne za bieleho dňa.

Pokiaľ ide o rodinný dom, štyria z piatich využijú balkónové dvere alebo okná. Pri prízemnom byte si 60 % zlodejov vyberie dvere, zvyšok okná, pri bytoch na vyšších poschodiach to sú v 9 prípadoch z 10 dvere. Slabinou bytov sú tiež garáže alebo pivnice.

Pes vadí, susedia nie
Tri štvrtiny zlodejov považujú dvere za ľahkú prekážku. Klasické dvere. Bezpečnostné dvere prekoná 80 % z nich len s ťažkosťami. Nepríjemné sú aj alarmy a bezpečnostné sklá. Polovica páchateľov by si rozmyslela vlámanie, ak by bol na mieste strážny pes. Čo naopak väčšinu zlodejov neodradí, je prítomnosť susedov. A až 40 % odsúdených by bolo schopných vniknúť do domu v čase, keď vo vnútri spia ľudia.

Slovenskí policajti vypátrajú približne pätinu páchateľov. Škoda priemerne vyjde na asi dvetisícdvesto eur. Môže byť nižšia, ale aj oveľa vyššia, obzvlášť vo väčších mestách.

#Vojtech Žák 

Domov je miesto, ktoré máme všetci najradšej. A preto by sme si ho mali chrániť. Nielen pred zlodejmi a lupičmi: Sú veci, ktorým nezabránite. Prasknuté stúpačky, roztopašní domáci miláčikovia, deti, potopy, požiare… skrátka, je toho celkom dosť, čo vás môže pripraviť o kľudný spánok aj strechu nad hlavou. A preto je dobré mať tie štyri steny, ktorým hovoríme doma, radšej poistené.

Prečítajte si tiež: Zlodeji dovolenku nemajú

 

Buďte doma ako v bavlnke. Za každých okolností.

Zabezpečte si výhodné poistenie domova, aby ste sa mali o koho oprieť aj v prípade nečakanej udalosti. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)