ľubovník bodkovaný zber

Ľubovník bodkovaný pomôže vyladiť duševnú rovnováhu

Všetko o jedle
Čeľaď ľubovníkovitých rastlín je veľmi rozmanitá. Najznámejší je ľubovník bodkovaný, nenápadná rastlina so žltými kvetmi a veľkým potenciálom pre naše zdravie. Pôsobí ako prírodné antidepresívum a antibiotikum. Ako ho môžeme využiť a na čo by sme si pri ňom mali dať pozor?

Ľubovník bodkovaný, latinsky Hypericum perforatum, má neúrekom ľudových názvov – trezalka, ľubeník, láskavec, svätojánska bylina, koreň matky božej, kvieťa panny Márie, čarovník, čarodejník, dieravec, križek, zvonček či prestrielavec. V ľudovom liečiteľstve sa hojne využíva už po stáročia. Ľudia v stredoveku verili, že má magickú moc a chráni pred zlom a chorobami. Má preukázateľné účinky, niektoré však môžu ovplyvniť efekt užívaných liekov. Kým sa rozhodnete túto rastlinu vyskúšať na vlastnej koži, mali by ste mať o jej účinkoch aspoň základné informácie. 

Účinné látky ľubovníka bodkovaného   

Kvety a listy ľubovníka bodkovaného obsahujú dve zložky, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie – farbivo hypericín a látka zvaná hyperforín. Tieto látky majú pozitívne účinky na pokojný spánok, zmiernenie úzkostí a depresie, môžu tiež pomôcť v boji proti mikróbom a vírusom. Ľubovník je bohatý na vitamíny A, C a E. Tieto látky sú dôležitými antioxidantmi, ktoré neutralizujú pôsobenie voľných radikálov v organizme, a tým prispievajú k ochrane nášho imunitného systému. 

ľubovnik_bodkovany_rastlina

Zber ľubovníka bodkovaného 

Ak sa rozhodnete ľubovník zbierať sami, hľadajte ho na slnečných pastvinách, suchých lúkach a popri cestách. Spoznáte ho podľa drobných žltých kvetov a listov s výraznými hlavnými žilkami a drobnými bodkami.  

Ľubovník je najlepšie zbierať v čase, keď kvitne približne polovica kvetov, zvyčajne to býva v júli a auguste. Na zber je najideálnejší suchý deň, a to hneď ráno. Rastlinu odrežte 10 – 20 cm nad zemou na mieste, kde začína byť hojne olistená. Odporúča sa, aby dĺžka odrezanej vňate nepresiahla 40 cm. 

Ako sušiť ľubovník bodkovaný 

Rastliny zviažte do kytice a nechajte schnúť zavesené na vetranom, suchom a tienistom mieste. Na sušenie môžete použiť aj sušičku na potraviny, teplota sušenia by však nemala presiahnuť 35 °C. Aby si rastlina uchovala liečivé látky, je dôležité dodržať zásady správneho sušenia. Správne usušený ľubovník si zachová zelenú farbu, žlté kvety a bude mať trpkú, horkastú chuť. Nemal by mať hnedasté škvrny ani žiadny nepríjemný pach. Usušený ľubovník skladujte v papierovom obale na tmavom a suchom mieste.  

Z ľubovníka si môžete pripraviť čaj, odvar, olej alebo tinktúru. Ľubovník si však môžete aj kúpiť, najčastejšie sa predáva vo forme výživových doplnkov alebo čaju.  

Pozitívne účinky ľubovníka   

Ľubovníku sa pripisuje mnoho terapeutických účinkov: 

 • Antidepresívne účinky: Podľa niektorých štúdií ľubovník môže pomôcť pri liečbe miernej depresie. Bioaktívne látky hypericín a hyperforín môžu pôsobiť na zvýšenie hladiny serotonínu, noradrenalínu a dopamínu, čo vedie k zlepšeniu nálady. 
 • Anxiolytické vlastnosti: Ľubovník bodkovaný sa niekedy používa ako prírodná alternatíva liekov proti úzkosti. 
 • Podpora zdravého spánku: Upokojujúce účinky na nervový systém môžu prispieť k relaxácii a lepšiemu spánku 
 • Protizápalové a antimikrobiálne účinky: Ľubovník je prírodné antibiotikum. Môžeme ho využiť pri liečbe kožných problémov, ako sú napríklad mierne popáleniny, drobné ranky, kožné infekcie. Predmetom odborného skúmania sú jeho účinky pri liečbe niektorých typov rakoviny kože a psoriázy 
 • Neuroprotektívne účinky: Niektoré štúdie naznačujú jeho sľubné účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych porúch.  

Tip pre vás:Otestujte si svoje novo získané vedomosti v kvíze na konci článku.


Dávkovanie ľubovníka bodkovaného 

Najvyššie prípustné množstvo ľubovníka v dennej dávke by podľa zákona nemalo presiahnuť 900 mg. To je zhruba jedna šálka čaju alebo jedna tabletka trikrát denne. Táto najvyššia dávka pri užívaní minimálne 12 týždňov podľa niektorých zahraničných zdrojov prináša benefity pri liečbe depresie.

Vedľajšie účinky 

Užívanie ľubovníka môže mať okrem pozitívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie aj riziká: 

 • Fotosenzitivita: Niektoré látky, ktoré ľubovník bodkovaný obsahuje, môžu zvýšiť citlivosť kože na slnečné žiarenie.  

POZOR! Ľubovník sa nesmie užívať pred pobytom na priamom slnku.  

 • Tráviace ťažkosti: Pri dlhodobom užívaní ľubovníka môžu mať niektorí ľudia tráviace problémy. 
 • Neurologické symptómy: Užívanie ľubovníka môže u niektorých ľudí vyvolať neurologické príznaky, ako sú bolesti hlavy, závraty alebo zmätenosť. 

Kontraindikácie 

V niektorých situáciách sa užívanie ľubovníka vôbec neodporúča. Ostražitosť je namieste, najmä keď ide o: 

 • Užívanie niektorých liekov: Ľubovník bodkovaný môže negatívne reagovať s niektorými liekmi, všeobecne sa odporúča veľká opatrnosť. Nemal by sa užívať pri užívaní antidepresív, pretože ľubovník môže ich účinnosť znížiť. Existuje určité riziko vzniku závažného serotonínového syndrómu, ten môže v niektorých prípadoch ohroziť aj život. Ľubovník nie je vhodné užívať spolu s hormonálnou antikoncepciou ani liekmi na riedenie krvi, liekmi na pažerákový reflux či žalúdočné vredy.   

POZOR! Užívanie ľubovníka znižuje účinnosť týchto liekov: 

Antidepresíva   
Hormonálna antikoncepcia   
Makrolidové antibiotiká   erytromycín, klaritromycín 
Azolové antimykotiká  itrakonazol, ketokonazol 
Lieky používané po transplantáciách   cyklosporín 
Blokátory kalciových kanálov   nifedipín 
Látky znižujúce cholesterol   simvastatín 
Antivirotiká   indinavarín, nelfinavir, ritonavir, sachinavir, efavirenz, nevirapín 
Antiepileptiká   karbamazepín, fenobarbital, fenytoín 
Lieky na riedenie krvi  warfarín 
Lieky na zlepšenie srdcovej činnosti  digoxín 
Lieky na liečbu ochorení dýchacích ciest  teofylín  
 • Vážne psychické choroby: Ľubovník by nemali užívať ľudia s bipolárnou poruchou, schizofréniou a ťažkými depresívnymi stavmi. 
 • Tehotenstvo, dojčenie, vek pod 18 rokov: U týchto skupín neboli účinky ľubovníka dostatočne preskúmané, preto sa v tomto období či veku jeho užívanie neodporúča.  

Ľubovník bodkovaný je veľmi zaujímavá rastlina. Spektrum jej pozitívnych aj negatívnych účinkov je veľmi široké, pri jej užívaní je preto vhodná konzultácia s lekárom. Ak pravidelne či dokonca dlhodobo užívate lieky, laická indikácia môže byť dokonca hazardom so zdravím. 

Kvíz

1. Ľubovník bodkovaný môže pomôcť pri: 
úzkostiach
schizofrénii
nevoľnosti v tehotenstve

Correct!

Wrong!

2. Ľubovník by sme nemali užívať:
spolu s vitamínom C
s antidepresívami
bez konzultácie s lekárom so žiadnymi liečivami

Correct!

Wrong!

3. Pri užívaní ľubovníka: 
nie je vhodný pobyt na slnku
sa pri pobyte na slnku treba chrániť krémom s SPF
je vhodné pravidelne sa opaľovať

Correct!

Wrong!

4. Ľubovník môže podporiť: 
hojenie rán  
liečbu cukrovky 
liečbu astmy

Correct!

Wrong!

5. Účinky ľubovníka sa pri depresii prejavia 
do 30 minút po užití
do 48 hodín po užití
v priebehu niekoľkých týždňov

Correct!

Wrong!

Vyhodnocení je dostupné až po přihlášení

Přihlášení uživatelé mají přístup ke kompletnímu obsahu tohoto webu. Pokud se přihlásíte, můžete také objevit řadu výhodných nabídek UNIQA a našich partnerů.
Zaregistrujte sa bezplatne

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

SK Ľubovník

Máte %%score%% z %%total%% odpovědí správně

%%description%%

%%description%%

Loading...


Andrea Jakešová a Veronika Pourová sú nutričné terapeutky a zakladateľky českého projektu Ne hladu. Tím Ne hladu spája vysokoškolské vzdelávanie v oblasti nutričnej terapie na lekárskych fakultách a vášeň pre boj s výživovými mýtmi. Andrea a Veronika vedú poradne v Prahe, Brne a Pardubiciach a snažia sa šíriť informácie o výžive aj prostredníctvom sociálnych sietí, médií, webinárov a dvoch kníh – „O výživě“ a „Vyváženě“ (vyšli v češtine). Pravidelne vydávajú aj podcast Ne hladu podcast o výživě.

 


Zdroje:

 1. Apaydin EA, Maher AR, Shanman R, et al. A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder. Systematic Reviews. 2016;5(1):148.
 2. Wölfle U, Seelinger G, Schempp CM. Topical application of St. John’s wort (Hypericum perforatum). Planta Med. 2014 Feb;80(2-3):109-20. doi: 10.1055/s-0033-1351019. Epub 2013 Nov 8. PMID: 24214835.
 3. Eatemadnia A, Ansari S, Abedi P, Najar S. The effect of Hypericum perforatum on postmenopausal symptoms and depression: A randomized controlled trial. Complement Ther Med. 2019 Aug;45:109-113. doi: 10.1016/j.ctim.2019.05.028. Epub 2019 May 31. PMID: 31331546.
 4. Bonaterra GA, Schwendler A, Hüther J, Schwarzbach H, Schwarz A, Kolb C, Abdel-Aziz H and Kinscherf R (2018) Neurotrophic, Cytoprotective, and Anti-inflammatory Effects of St. John’s Wort Extract on Differentiated Mouse Hippocampal HT-22 Neurons. Front. Pharmacol. 8:955. doi: 10.3389/fphar.2017.00955
 5. Peterson B, Nguyen H. St. John’s Wort. [Updated 2023 May 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557465/

Foto: Shutterstock.com