AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Vybuchujúce továrne, potápajúce sa lode a objednávka vlastnej vraždy za 700 tisíc Eur. Náš likvidačný rozhovor.

Čo robí poisťovací maklér? Poisťovne poisťujú a makléri im dodávajú klientov. Na trhu je viac poisťovateľov a ja mám prečítané všetky tie malé písmenká, a hlavne im rozumiem. My pre našich klientov hľadáme poisťovateľov za relatívne najlepšiu cenu. Pretože lacné nie je vždy dobré. A ja konkrétne pomáham klientom, keď sa niečo stane. Takže škody […]

Ladislav Bosák začínal ako likvidátor v poisťovni a potom prešiel na druhú stranu. Zistili sme, že poisťovací biznis je vzrušujúci!

Čo robí poisťovací maklér?

Poisťovne poisťujú a makléri im dodávajú klientov. Na trhu je viac poisťovateľov a ja mám prečítané všetky tie malé písmenká, a hlavne im rozumiem. My pre našich klientov hľadáme poisťovateľov za relatívne najlepšiu cenu. Pretože lacné nie je vždy dobré. A ja konkrétne pomáham klientom, keď sa niečo stane.

Takže škody i likvidujete?

Áno, som v podstate likvidátor, ale u maklérov pracujem v opačnej pozícii. Som klientov partner a poradca, ktorý komunikuje s likvidátorom v poisťovni.

Ako to je teda s poistením, napríklad zodpovednosti za škodu ?

Vaša zodpovednosť je daná zákonom. Keď niečo rozbijete, zákon určí vašu mieru zodpovednosti. Poistnou zmluvou sa len rieši rozsah rizika, do akého je podľa poistných podmienok ochotná ísť vaša poisťovňa. Teda čo všetko z vašej zákonnej zodpovednosti je ochotná uhradiť.

A poisťovňa slúži len ako kasička?

Zďaleka nie, to je len jedna z funkcií. Ľudia by mali pochopiť, že poisťovňa ich súčasne chráni. Nejde prísť a povedať : Niečo som spôsobil, plaťte. Za akýchkoľvek okolností. Takto poisťovňa nefunguje. Ona sa vás opýta : Cítite sa za škodu zodpovedný alebo nie? A potom podľa vášho postoja k prípadu pristupuje. Chráni vás teda i pred neoprávnenými nárokmi.

Takže svoju chybu automaticky nezaplatím, minimálne o tom budem aspoň premýšľať.

Základ je neplatiť hneď. Ale hlavne nepriznať hneď ani svoju zodpovednosť. Vždy musíte najprv komunikovať s poisťovňou. Zákon hovorí, že pokiaľ niečo zaplatíte, automaticky ste uznal svoju vinu. A pokiaľ poisťovňa vo svojom objasňovaní udalosti zistí, že ten zákonný nárok nie je, ale vy už ste to zaplatili, povie vám sorry, to už je tvoj problém.

Je rozdiel v prístupe poisťovní? Sú niektoré lepšie?

Záleží skôr na ľuďoch. Niekedy natrafíte na likvidátora, s ktorým je objasňovanie škody bezproblémové, niekedy na iného, ktorý je presvedčený, že klamete. A že chcete z poisťovne len vydolovať peniaze. A preto vám to logicky maximálne znepríjemní. Bude žiadať “stopodkladov pre vyšetrenie nahlásenej škody a podobne.

likvidatorstandMicro2

Ladislav Bosák vo vinárni Na brehu Rhôny, kde sme robili rozhovor. Nadchol ma jeho obrovský profesionálny záber i zmysel pre humor. Pýtam sa, čo tam mám dať za CV? „Kľudne napíšte slobodný a …“ (smiech) www.mai-cee.com/cz/

Nedávno som skúšal čítať jednu zmluvu komplet aj s malými písmenkami. Ale fakt neviem, čo tam bolo napísané. Vy tomu rozumiete?

Ja musím rozumieť všetkému. Poisťovne dosť často menia a upravujú svoje poistné podmienky a ja ich musím automaticky celé analyzovať a zistiť čo sa zmenilo.

To akože až niekde pod čiarou zistím, že je moja zmluva len kus papiera?

No práve. Kto by šiel až do výkladu pojmov? Stalo sa mi, že tam bola trebárs definícia nebezpečia krupobitia. Bolo tam napísané, čo je to krupobitie, ale veta ďalej pokračovala : “ Škoda sa nevzťahuje na poškodenie hmotného majetku, ku ktorému prišlo na voľnom priestranstve.

Ako prebieha likvidovanie poistných udalostí? Je to práca od stola?

Ako kedy, záleží na type škody a jej rozsahu. Konkrétne prípady nemôžem úplne prezradiť.

Ale pokiaľ ide o komplikované a záhadné prípady, poisťovne si sem tam najímajú aj súkromných detektívov.

Sú súkromní detektívi úspešnejší ako detektívi od polície?

Súkromný detektív funguje trochu iným spôsobom. Keď chcete využiť služby polície, musíte najprv podať trestné oznámenie.

Aký ste zažil najväčší malér?

V jednej továrni došlo k výbuchu parného kotla. Zabilo to myslím dvoch ľudí a zničilo to polku celého chodu továrne. Stará fabrika niekde na severe Čiech, ktorú spojazdnili Američania. Z Ameriky prišiel krízový štáb a my sme museli sedieť v zime v obleku priamo v tej továrni, vôbec nič tam nefungovalo. A museli sme nastaviť spôsob obnovy. Poisťovňa zaplatila komplet renováciu plus každý deň i pravidelné náklady a predpokladaný ušlý zisk, než sa rozbehla výroba. Vtedy to trvalo rok. Niekedy poisťovne vyplácajú gigantické čiastky. Bizarný bol však aj prípad, keď som likvidoval potápajúcu sa loď.

Potápajúcu loď? To sa vám stalo?

Bola to celkom kovbojka. V lodiarskom biznise funguje niečo ako spoločná havária. Základ toho je v dobách starých Feničanov.

Čo je to spoločná havária?