Peniaze alebo život

Ktoré vážne choroby sú najdrahšie?

V 21. storočí sa dožívame ešte vyššieho veku ako kedykoľvek predtým, pretože aj lekárska starostlivosť je stále lepšia a lepšia. Darí sa liečiť aj choroby, ktoré predtým znamenali ortieľ smrti. Ale nie je to zadarmo, aj keď sa pozrieme len na pár chorôb, ktoré stoja najviac.

KOĽKO STOJÍ RAKOVINA:

0
296

miliónov eur

 • Toľko zaplatila najväčšia slovenská zdravotná poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa, v roku 2012 za liečbu onkologických pacientov. Za lieky z tejto sumy išlo asi 60 %. Medzi rokmi 2011 a 2012 stúpli náklady VšZP na liečbu rakoviny takmer o 10 miliónov eur.
 • Menšie zdravotné poisťovne Dôvera a Union za onkologické lieky zaplatili v roku 2011 43,5, resp. 8,2 miliónov eur. Aj tieto sumy sa stále zvyšujú, pričom ešte stále nezahŕňajú samotnú liečbu.
 • Len medzi klientami Dôvery sa v roku 2016 nachádzalo 164 tisíc onkologicky chorých pacientov. Na jedného tak vychádzajú ročné náklady 688 eur.
 • Najviac medzi Slovákmi bolo nádorov kože, pŕs, tráviaceho ústrojenstva a pľúc.
 • Najnovšie údaje z roku 2017 pokrývajú ešte len rok 2010 – no už v ňom sa objavilo 32 046 nových prípadov zhubných nádorov, 16 251 pripadlo na mužov a 15 795 na ženy.
31%
Nárast ročných nových prípadov rakoviny v SR medzi rokmi 2000 a 2010.
Zdroj: www.nczisk.sk

KOĽKO STOJÍ ALZHEIMER:

0
20

miliónov eur

 • V roku 2010 sa celosvetovo na zdravotnú starostlivosť o pacientov s Alzheimerovou chorobou vynaložili neuveriteľné prostriedky. V Európe, kde žije osem miliónov pacientov, to bolo 141 miliárd eur. A keďže každým rokom sa počet pacientov na svete zvyšuje o 4,5 milióna prípadov, aj táto suma postupne rastie. Na Slovensku evidujeme vyše 10 tisíc ľudí s touto chorobou, no podľa niektorých zdrojov to môže byť aj niekoľkonásobne viac, až 180 tisíc, pretože zatiaľ nebola uskutočnená adekvátna epidemiologická štúdia.
 • 360 % – o toľko pravdepodobne vzrastie do roku 2040 počet chorých s Alzheimerom z dnešných takmer 30 miliónov.
 • 65 – to je vek, od ktorého sa zvyšuje riziko, že ochoriete Alzheimerovou chorobou. Ako starne spoločnosť, pribúda aj chorých. Len za rok 2016 sa počet evidovaných Slovákov s týmto ochorením zvýšil o štvrtinu! Prírastok tvoril 2 330 osôb.
25%
Zvýšenie počtu pacientov s „alzheimerovou chorobou“ v SK o štvrtinu.
 • Na Slovensku však vyvíjame aj látky pre boj s týmto zákerným ochorením. Prof. Michal Novák, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, so svojim tímom pracuje na novej vakcíne. V roku 2013 bola po dlhých skúškach bezpečnosti podaná pacientovi. Či sa osvedčí, to ešte len uvidíme.
 • „Je to veľký míľnik, lebo po prvýkrát na svete sa TAU vakcína aplikovala človeku v klinickej skúške a ľudstvo dostalo prvú nádej, že Alzheimerovu chorobu budeme vedieť liečiť a zastaviť,“ povedal prof. Michal Novák pre Slovenskú Akadémiu Vied.

KOĽKO STOJÍ PARKINSON:

0
300

miliónov eur

 • Náklady na liečenie „Parkinsona“ boli na Slovensku vlani približne 300 miliónov. Presné číslo nie je známe, no ročná liečba pacienta s týmto ochorením stojí približne 15 tisíc eur. Zdravotnícka ročenka Slovenskej republiky za rok 2015 pritom uvádza 20 895 pacientov registrovaných v neurologických ambulanciách. Podľa čísel by sa zdalo, že ročne pribudne asi tisíc nových prípadov. V skutočnosti však počet novodiagnostikovaných osôb dosahuje až 3 723 (za rok 2015).
 • Náklady na prípravok Duodopa, intestinálny gél pre takzvanú poslednú líniu liečby, určenú pre pacientov v pokročilom štádiu choroby, stúpli v ČR len za posledné tri roky o viac ako 41 %. A na Slovensku vývoj spotreby tiež nevyzera optimisticky.
41%
Náklady na tento výrobok za posledné tri roky vzrástli o viac ako 41 %.
 • Žiadne z uvedených čísel v sebe nezahŕňa sumy, ktoré sú ušlým ziskom jednotlivcov i celej spoločnosti. Pacienti s vážnymi chorobami sú zrazu vyradení z pracovného cyklu, a ich choroba má teda dvojaký negatívny dopad. Držme preto všetkým – i sebe – palce, aby sme boli zdraví čo najdlhšie.