karpálny tunel

Syndróm karpálneho tunela. Prevencia a cviky, ako udržať svoje ruky zdravé

Pohyb, Životný štýl
Staráte sa o svoj stroj na výplatu dobre? Tým strojom myslíme vaše ruky. Signály síce vysiela mozog, povedzme si však na rovinu – prácu zaň vykonávajú naše zlaté ruky. Lenže sústavné preťažovanie horných končatín, hlavne oblasti predlaktia, zápästia a dlaní, môže neskôr spôsobiť problémy s karpálnym tunelom. Riešenie? Čítajte ďalej!

Karpálny tunel sa nachádza v oblasti, ktorá spája zápästie s predlaktím. Vedú ním dôležité nervy, cievy a šľachy, ktoré zaisťujú správnu funkciu dlane a prstov. Syndróm karpálneho tunela môže vzniknúť, keď túto oblasť dlhodobo preťažujeme a „utláčame“. „Toto poškodenie patrí medzi takzvané útlakové syndrómy a spôsobuje ho mechanický útlak nervu, v tomto prípade v oblasti zápästia. Príčin môže byť viacero, od úrazu, zápalu, vrodenej deformácie, dlhodobej nesprávnej ergonómie až po reumatologické ochorenia,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Lucie Dlasková.

Rizikovou skupinou sú ľudia často pracujúci s počítačom, manuálne pracujúci, ktorí rukami opakovane vykonávajú jednotvárne pohyby alebo pracujú s vibračnými strojmi, ale aj hudobníci. Ženám hrozí karpálny tunel častejšie, súvisí to s hormonálnymi zmenami v tehotenstve či menopauze.

Video: „Zápästie si môžete precvičiť aj pri sledovaní správ,“ motivuje fyzioterapeutka Eliška Kutinová: Pozrite sa na cviky, ktoré odporúča ako prvú pomoc aj ako prevenciu syndrómu karpálneho tunela.

Príznaky karpálneho tunela sa objavujú postupne

Spočiatku sú mierne a nenápadné: „Občasné mravčenie prstov, horšia citlivosť alebo bolesť či pocit podobný ako pri popálení pokožky,“ vymenúva súbor počiatočných prejavov fyzioterapeutka. Uvedené ťažkosti sa často prejavujú v noci a narušujú spánok. Ľudia majú tendenciu ruku precvičovať alebo ju vyklepávať. Spočiatku to môže fungovať, ale postupom času neliečené prejavy silnejú a človeka začnú obmedzovať pri každodenných činnostiach.

Pre pokročilejšiu fázu ochorenia je už typické zhoršenie manuálnej zručnosti a jemnej motoriky. Problém si môžete všimnúť, keď sa budete snažiť chytiť mravca skôr, kým vbehne pod kuchynskú linku, alebo pozbierať omrvinky z podlahy skôr, ako vás predbehne vaše batoľa. Keďže ruky používame v podstate celý deň, ani začínajúce problémy karpálneho tunela neradno podceňovať: „Najlepším riešením je vždy prevencia. Predchádzať problémom alebo ich aspoň riešiť hneď na začiatku je vždy lepšie, než neskôr zápasiť s bolesťami a diskomfortom,“ varuje fyzioterapeutka.

Podľa nej treba myslieť aj na to, že brnenie alebo mravčenie rúk môže mať viacero príčin. Aj preto je pri pretrvávajúcich problémoch nevyhnutné obrátiť sa na odborníka: „V diferenciálnej diagnostike treba rozlišovať medzi periférnymi ťažkosťami, t. j. že ide naozaj o syndróm karpálneho tunela a problém je iba v zápästí, a centrálnymi ťažkosťami. Problém totiž môže byť v oblasti ramenného pletenca alebo krčnej či hrudnej chrbtice. Nezriedka sa syndrómy prekrývajú a pacient má problémy na viacerých miestach,“ vysvetľuje Dlasková.

Samotné vyšetrenie a stanovenie diagnózy prebieha rôzne. Najčastejšou metódou je  elektromyografia (EMG). Pri tomto vyšetrení neurológ vyhodnocuje elektrickú aktivitu svalov a nervov. Ďalšou metódou je vyšetrenie nervového vedenia, pri ktorom sa skúma rýchlosť prenosu nervových podnetov, t. j. rýchlosť akcie v nerve a reakcie vo svale či inom nerve.

Čo robiť, keď problémy nastanú?

Tip 1: Správna ergonómia
Pri práci na počítači používajte myš. Môžete vyskúšať aj horizontálnu polohu, pri ktorej je ruka v neutrálnej, pre náš pohybový aparát prirodzenejšej pozícii. Vyhnite sa „trieskaniu“ do klávesnice, píšte jemnými údermi.

Tip 2: Pauzy a prestávky
Túto radu nad zlato ste už určite počuli najmenej tisíckrát. Prestávky alebo zmena činnosti sú však základom, ako preťažovaniu rúk zabrániť. Už polminútová pauza stačí na prekrvenie a celkové uvoľnenie.

Tip 3: Dostatočné precvičovanie
Ruky treba sústavne uvoľňovať a naťahovať. Ruku na srdce – koľko hodín denne strávite s mobilom v ruke alebo inou jednostrannou prácou? A koľko času naopak trávite v kompenzačných pozíciách, napríklad v sede na zemi či v pozícii na všetkých štyroch? Tu totiž dochádza k optimálnemu pretiahnutiu mäkkých štruktúr v oblasti zápästia a adekvátnemu zaťaženiu.

Tip 4: Celková kondícia
Ak máte dobrú kondíciu a správne držanie tela, vaše ruky nemusia vynaložiť toľko úsilia. Vo videolekcii zameranej na syndróm karpálneho tunela, ktorú sme pre vás pripravili, fyzioterapeutka predvádza cviky na stabilizáciu lopatiek a správne držanie celého tela – uľavia nielen ramenám, ale aj boľavým zápästiam.

Tip 5: Mäkké techniky
To najpríjemnejšie nakoniec. Vyskúšať môžete mäkké molitanové loptičky alebo tvrdšie s výstupkami alebo bez, valec na masáž predlaktia či tzv. „ohýnek“ pomocou vlastných prstov. Všetky tieto techniky od klasickej masáže po masáž loptičkami či rolovanie sú veľmi jemné a vďaka nim výborne uvoľníte preťažené a podráždené svaly, väzy, šľachy aj nervy.

Zhrnuli sme pre hlavné tipy na prevenciu a riešenie miernych ťažkostí karpálneho tunela. Ak vás však nepríjemné prejavy budia zo spánku, okrem opísaných techník je vhodným riešením ľad alebo odpočinok podporený jemnou fixáciou ortézou či  tejpovanie. Krátkodobo môžete použiť aj masti s analgetickým a protizápalovým účinkom. Ak problémy pretrvávajú alebo sa vracajú, obráťte sa na neurológa alebo fyzioterapeuta. V krajných prípadoch sa pristupuje k operácii karpálneho tunela, aj po nej sa však treba o ruky starať.

Zaujíma vás cvičenie na uvoľnenie paží? Mrknite sa na tento článok s cvikmi z jogy.

Autor fota, videa: Gymbee, Pexels.com