Ekologické bývanie je nutným návratom k prírode

Budúcnosť, Bývanie
Už sa vám niekedy stalo, že na vás doľahli príznaky alergie, ako sú nádcha, kýchanie, kašeľ alebo svrbenie kože a vy ste nevedeli prečo? Mávate síce klasickú sennú nádchu, ale za oknom je takmer ešte zima a vy sa navyše nachádzate v miestnosti? Možno trpíte tzv. syndrómom nezdravých budov, jedným z dôsledkov neuváženého a neekologického staviteľstva minulých rokov.

Choroba z budov

Že ste o tomto syndróme nikdy nepočuli? To nás neprekvapuje. O tomto fenoméne sa totiž veľmi nehovorí. Pritom ním podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí dokonca viac ako polovica obyvateľov vyspelých krajín vrátane stredoeurópskych.

Príčinou vzniku symptómov sú najčastejšie chyby spôsobené vykurovaním, vetraním alebo klimatizáciou kancelárskych či rezidenčných budov a následný vznik plesní. Okrem toho treba spomenúť používanie niektorých druhov stavebných materiálov (a plynov, ktoré sa z nich potom odparujú), ako aj prchavých látok a chemikálií.

Tomuto syndrómu sa môžete vyhnúť napríklad tak, že sa presťahujete na úplný sever Európy, do Švédska. Na rozdiel od našich končín sa v krajine mäsových guliek s brusnicami v podstate ani inak ako pomocou prírodných materiálov nestavia. Tepelné čerpadlá, extrémne zateplenie aj riadené vetranie sú tu štandardom a Švédom sa tak vďaka úspore energie, emisií a peňazí lepšie dýcha.

Filozofia bývania

Nielen ochrana vlastného zdravia, ale aj prírody je vo vyspelých krajinách dôvodom vzostupu trendu ekologického bývania, ktoré v podstate predstavuje návrat do minulosti pomocou moderných technológií.

Ekologické bývanie je komplexnou záležitosťou zahŕňajúcou pojmy ako nízkoenergetické a pasívne domy, teda rodinné domy s minimálnou spotrebou energie, stavby z prírodných materiálov napríklad z dreva, slamy a hliny, zatrávnené „zelené“ strechy, sebestačné domy, obnoviteľné zdroje energie, šetrné zaobchádzanie s vodou aj získavanie tepla.

Šetri peniaze, šetri prostredie

Ekobývanie má širší rozmer. Je to životná filozofia, súzvuk s prírodou. Takéto domy sú často citlivo zasadené do okolitej krajiny a obklopené zeleňou. A presne to ľudia, unavení životom v mestách, vítajú.

Ekologické staviteľstvo sa tak stále častejšie skloňuje aj v našich končinách. A koniec koncov, od budúceho roka záujemcovia o stavbu domu nebudú mať príliš na výber. Vďaka úniovej smernici už úrady povolenie na stavbu neekologického rodinného domu nevydajú.

Počiatočná cena tzv. nízkoenergetického domu môže byť potom o niečo vyššia ako pri štandardných stavbách. Aj odborníci už predpovedajú, že od budúceho roka vzrastú ceny nového bývania až o desatinu. Či už z hľadiska ďalšej úspory peňazí alebo zlepšenia životnej úrovne, výsledok zvyčajne stojí za to.

Ako na vec

Ani tí, ktorých dom už dávno stojí, v rámci hnutia za ekologickejšie bývanie nemusia zostať bokom. Tu je pár tipov, ako sa tiež zapojiť:

Majitelia rodinných domov môžu zvážiť inštaláciu solárnych alebo fotovoltaických panelov, ktoré slúžia na priame vykurovanie vody alebo na transfiguráciu solárnej energie na elektrickú. Ďalej možno využívať vlastné zdroje vody zo studne alebo vrtu aj recyklovať odpadovú a dažďovú vodu, prípadne zvoliť šetrnejšie vykurovanie napríklad drevom v kachliach či biomasou v kotle.

Na energeticky šetrnejšie palivá navyše až do budúceho roka možno žiadať štát o tzv. kotlíkovú dotáciu. Pre dobrú cirkuláciu vzduchu v dome možno napríklad inštalovať nútené vetranie s rekuperáciou tepla, ktoré obmedzí tepelné straty – aj naň možno získať príspevok od štátu.

Všetci, bez ohľadu na miesto bydliska, môžu zmeniť svoje denné návyky. Jednou z možností je zaobstarať si ekologicky šetrnejšie spotrebiče, teda spotrebiče minimálne v energetickej triede A+.

Samozrejme, umývačku či práčku treba zapínať iba vtedy, keď sú plné. Možno používať aj ekologicky šetrné čistiace prostriedky ako rôzne čističe, aviváže a pracie prášky. Alebo ešte lepšie: vôbec za ne neutrácať a nahradiť ich bežne dostupnými surovinami, ako sú napríklad jedlá sóda, citrón alebo ocot.

Treba si zvyknúť zhasínať v miestnostiach, v ktorých nikto nie je, a používať úspornejšie LED žiarovky. Recyklovať odpad, ideálne minimalizovať jeho produkciu. Na nákup si nosiť vlastnú látkovú tašku, nepoužívať mikroténové vrecká a vo väčších mestách nakupovať v čoraz dostupnejších bezobalových obchodoch. Neplytvať potravinami, ideálne kupovať lokálne produkty a piť vodu z vodovodu. Možnosti sú neobmedzené…