Desatoro amatérskeho cyklistu

Staň sa športovcom
Cyklistika je skvelá aeróbna aktivita, ktorej sa môžu začať venovať aj ľudia so zhoršenou fyzickou kondíciou alebo priamo s nadváhou. Ako výbornú štartovaciu disciplínu pre ľudí, ktorí sa rozhodli začať športovať, ju odporúča aj triatlonista Patrik Čurila.

V porovnaní s behom je cyklistika menej fyzicky náročná, nepreťažuje tak výrazne náš pohybový aparát a zvyčajne je aj zábavnejšia. Okrem zdravotných benefitov má jazda na bicykli totiž ešte jedno plus. Je to zážitok, na bicykli uvidíme zo sveta oveľa viac, ako keď niekam vyrazíme len tak po svojich, opisuje Patrik. Zrejme aj preto je u nás cyklistika jedným z najobľúbenejších športov a pojmy ako „cyklistické dovolenky“ alebo „cyklovýlety“ nám vôbec niesú cudzie. A čo radí amatérskym cyklistom Patrik?

Prvý bicykel kúpte v bazári  

V porovnaní s behom má cyklistika predsa len jednu nevýhodu. Vyžiada si vyššiu počiatočnú investíciu. Bicykel si možno samozrejme aj požičať, či už od priateľov alebo v požičovni, ak ho však chcete používať častejšie, je lepšie mať vlastný. Bicykel pre začiatočníka nemusí mať žiadne špeciálne vlastnosti. Kvalitu (ktorá sa spája s vyššou cenou) ešte v začiatkoch tak výrazne nerozoznáte. Ušetríte aj nákupom vehikla z druhej ruky. Je to ako pri autách, i mierne opotrebovaný bicykel už kúpite oveľa lacnejšie ako nový a ponuka zánovných bicyklov je u nás relatívne veľká.

Lepšie je začať s horským bicyklom  

Ako prvý bicykel je vždy lepšie uprednostniť horský pred cestným. Zatiaľ čo s cestným ste veľmi obmedzení, na horskom bicykli môžete vyraziť do každého terénu. Veľkej obľube v posledných rokoch sa tešia aj tzv. „cyklokrossové bicykle“. Cestná cyklistika môže byť navyše aj nebezpečná, najmä v prípade, že na bicykli ešte nemáte istotu. Štíhly cestný bicykel si budete môcť zaobstarať neskôr, keď sa na bicykli trochu udomácnite alebo zatúžite po zmene.

Zvoľte správnu veľkosť 

Vybrať si správnu veľkosť bicykla je z hľadiska prevencie poranení jedno z najdôležitejších rozhodnutí. Jazda na bicykli je k telu pomerne šetrná, ak vám však bicykel nevyhovuje, môže sa dostaviť úplne opačný efekt. Bolesť kolien zo zlého záberu do pedálov alebo bolesť krížov a ramien z neprirodzeného sedenia sú práve často prejavom vášho zlého posedu na bicykli alebo jeho samotnej zlej veľkosti. Rámy bicyklov sa vyrábajú vždy v niekoľkých veľkostiach, pred nákupom si preto skontrolujte tú svoju v základnej veľkostnej tabuľke. Na úvod potrebujete poznať najmä svoju výšku. Ak si človek nie je istý, najlepšie je poradiť sa s odborníkom. 

Nepreháňajte to  

Kým pri behu alebo plávaní sa veľmi rýchlo unavíte, hodinku či dve na bicykli by mal každý zvládnuť vo svojom tempe úplne bez problémov. Samozrejme, závisí to aj od tempa a profilu trasy. Netreba sa nikam ponáhľať a zároveň je na začiatok lepšie vyberať si rovnejšie úseky. Jazda do kopca totiž môže byť pre začiatočníkov skutočne veľkým orieškom, bola by škoda si túto disciplínu kvôli tomu znechutiť. Zájdite napríklad k priehrade alebo si nájdite v mapách cyklotrasu, na hodinkách si odmerajte hodinu na cestu jedným smerom a hodinu na návrat späť. Aj keď nepofičíte s vetrom opreteky, stále ide o účinný a prospešný pohyb.

Pripravte sa na počiatočnú bolesť 

Počítajte s tým, že vás spočiatku bude bolieť zadok. S bolesťou sa stretáva každý, no hneď ako si vaše telo na novú aktivitu zvykne, uvidíte, že bolesť odznie. Je to ako pri iných športoch alebo cvičení, naše telo sa pomocou tréningu adaptuje na novú záťaž a posúva svoje hranice. Pomôcť si môžete nákupom špeciálnych cyklistických nohavíc s vložkou. Nie sú drahé a dobre vám poslúžia. Cyklistický dres môžete v úvode nahradiť obyčajným funkčným tričkom, cyklogate však budete potrebovať.

Tretry až časom  

Spočiatku skutočne netreba investovať do obuvi, stačia vám obyčajné športové topánky. Až sa rozhodnete, že sa chcete tejto aktivite venovať intenzívnejšie, môžete prejsť k nákupu cyklistických tretier. Je to špeciálna cyklistická obuv, ktorú nacvaknete do nášľapných pedálov, a spojíte ich tak s vašimi chodidlami. Výhodou je efektívnejší záber pri šliapaní, a teda aj schopnosť dosiahnuť vyššie rýchlosti s menšou námahou. Okrem toho udržia vašu nohu v ideálnej pozícii, čo opäť pomáha ako prevencia proti bolestiam. Dajakému vtipnému pádu sa na úvod zrejme nevyhnete, ale buďte bez obáv, podobne s tretrami začínalo 99 % cyklistov.

Berte si so sebou vodu 

Ďalšou výhodou jazdy na bicykli je, že so sebou môžete mať menšie občerstvenie. Určite si kúpte držiak na fľašu a vždy majte pri sebe dostatok tekutín. Ak idete na obyčajnú prechádzku, bohato vám postačí obyčajná voda. Ak máte pred sebou náročnejšiu trasu, môžete si namiešať športový iontový nápoj, ktorý vám doplní potrebné minerály. Pribaľte si so sebou aj adekvátnu desiatu, napríklad v podobe müsli tyčinky alebo ovocia.

Naťahujte sa  

Z bicykla by vás nemali bolieť kĺby, môžete však pociťovať bolesti krížov a svalov. Do svojho tréningu by ste sa tak mali naučiť zaraďovať kompenzačné naťahovacie cviky zamerané práve na tieto partie. Sústreďte sa najmä na zadnú stranu vašich nôh, tzv. hamstringy a aj sedacie partie. Pri jazde na bicykli sa totiž skracujú a so skrátenými svalmi si koledujete o zranenie pri iných aktivitách. Bicykel je zábava, no nezabudnite občas presedlať z kovového tátoša na pešibus, doprajte telu pestrosť.

Nepodceňujte servis 

Minimálne raz ročne doprajte svojmu bicyklu prehliadku v cykloservise. Málokto zvládne alebo je ochotný bicykel servisovať a udržiavať doma. Pravidelný servis nie je drahou záležitosťou a je prevenciou väčších chýb, ktorých oprava vás už môže stáť výrazne viac. A okrem toho, ide aj o vašu ochranu. Vždy na jar pred sezónou a na jeseň po sezóne si preto nechajte bicykel skontrolovať odborníkom – dá do poriadku brzdy, reťaz, kolesá aj prevody. 

Vždy sa chráňte prilbou  

Možno sa vám zdá, že jazdíte pomaly a ešte nikdy ste nespadli. Áno, pády na bicykli nie sú príliš časté, o to horšie však končia. Uvedomte si, že nie vždy môžete byť stopercentným pánom situácie a nikdy neviete, či vám do cesty nepríde nečakaná prekážka. O kľučkovaní medzi autami ani nehovoriac. Mať na bicykli helmu je základ, ktorý je v niektorých krajinách dokonca vynucovaný aj zákonom. A nie pre nič za nič. Helmu si kúpte radšej kvalitnejšiu a takú, ktorá vám bude dobre sedieť.