Traditional slovak bryndza cheese still life on organic farm with herbs and traditional slovak dairy product zincica.

Črevné problémy? Vyskúšajte probiotiká

Všetko o jedle
Mikróby – okom neviditeľné organizmy, ktoré sú počas celého nášho života našimi nenahraditeľnými súputníkmi. Keď ich moríme stresom, prílišnou konzumáciou sladkostí alebo opakovaným užívaním antibiotík, najmä tie v našich hrubých črevách sa začnú búriť. To sa môže prejaviť nielen črevnými ťažkosťami, ale aj bolesťami hlavy či oveľa závažnejšími zdravotnými problémami. Najlepšie však je, ak sa týmto problémom vyhneme. Poznáte kýšku, žinčicu či kyslé mlieko? Nepoznáte? Chyba.

Fermentované nápoje dokážu divy 

Tieto mliečne produkty totiž obsahujú probiotiká – živé organizmy, ktoré majú vplyv na imunitný systém, ovplyvňujú vstrebávanie a tvorbu niektorých vitamínov, potláčajú rast hnilobných baktérií apôsobia protinádorovo 

U ľudí, ktorí na ne nie sú alergickí, pôsobia blahodarne na tráviaci trakt a pomáhajú nielen pri prevencii a liečbe rôznych zdravotných problémov, ale aj proti vzniku obezity či cukrovky.

Ochutnajte základné druhy 

Ich hlavným zdrojom sú kyslomliečne výrobky, ktoré nájdete takmer v každom obchode. Kefír, acidofilné mlieko, zákvas – druhov je veľa, a tak si poďme priblížiť tie najobľúbenejšie. 

  • Kefír je kvasený mliečny výrobok, ktorý sa pripravuje z mlieka a kefírových zŕn, ktoré obsahujú baktérie a kvasinky. Práve kvasinky spôsobujú, že je kefír kyslastý a perlivý, občas dokonca môže obsahovať stopové množstvo alkoholu. Ľudia, ktorí kefír nepoznajú si pod týmto názvom možno predstavia zrazené mlieko v čaji po pridaní citrónovej šťavy, sú však poriadne vedľa. Chuť kefíru je prekvapujúco osviežujúca. 
  • Acidofilné mlieko sa vyrába z kravského mlieka pridaním smotanovej kultúry a kultúry baktérií mliečneho kvasenia. Tieto baktérie znižujú pH výrobku, takže jeho chuť je výrazne kyslá.
  • Na výrobu kýšky čiže zákvasu potrebujete mlieko, mliečne a probiotické kultúry. Veľká tradícia výroby kyslého mlieka je v Česku na Valašsku, ktoré je úzko spájané s mliekarenstvom už od 30. rokov minulého storočia.
  • Žinčica je tradičným slovenským nápojom a vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe bryndze. Aj keď sa pripravuje niekoľko druhov, veľa Slovákov ju nikdy neochutnalo. A čo vy, máte radšej tradičnú slanú, kyslú, sladkú alebo takzvanú urdu?

Sójová omáčka, kombucha aj uhorky 

Aby ste si vypestovali rozmanitú črevnú mikrobiotu, nemusíte sa zameriavať len na kyslomliečne výrobky. A keď vôbec nie ste fanúšikmi mliečnych výrobkov alebo ste na ne alergickí, poobzerajte sa po kombuche, fermentovanom nápoji zo zeleného či čierneho čaju. Ten je vďaka svojim priaznivým zdravotným účinkom v posledných rokoch čoraz populárnejší.  

Pochutnať si môžete aj na nesterilizovanej kvasenej zelenine ako sú tradičné uhorky a kapusta alebo ázijské kimči, nechať vykvasiť však môžete aj veľa iných druhov zeleniny. Ďalšími potravinami obsahujúcimi probiotiká sú fermentované výrobky zo sóje – tempeh, miso alebo sójová omáčka.  

Základom by mali byť probiotiká v prirodzenej strave, rovnováhu v útrobách však môžete docieliť aj pri užívaní probiotík v tabletkách.

Prevenciou ku zdraviu 

Probiotiká našťastie znáša väčšina ľudí bez problémov. Pomáhajú nám s liečbou tráviacich ťažkostí, ktoré nás často postihnú ako dôsledok užívania určitých liekov, ich konzumácia sa však odporúča aj ako prevencia pri udržiavaní črevnej rovnováhy. Ak ste ešte nevyskúšali produkty bohaté na probiotiká, dajte im šancu, možno si ich obľúbite. A vaše črevá vám poďakujú.