Čo jesť pred tréningom a pretekmi

Staň sa športovcom
Vegánstvo, keto diéta, sacharidové vlny – ľudia pristupujú k stravovaniu rôzne. Každý prístup má svoje prínosy a občas aj nevýhody. Môže sa tak zdať, že ak chcete podať dobrý športový výkon, mali by ste svoj jedálny lístok radikálne zmeniť. „Verím, že pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje dostatok dôležitých živín – sacharidov, proteínov, vlákniny či vitamínov, ktoré sú potrebné na výživu a regeneráciu svalov a správne fungovanie organizmu – je dôležitým krokom k úspechu,“ myslí si triatlonista Patrik Čurila, ktorý práve pred rokom v Barcelone úspešne dokončil Ironmana, jedny z najťažších pretekov na svete.

Vďaka triatlonu Patrika na rozdiel od ostatných športovcov, ktorí sa venujú atletike či behu, nemusí jedálny lístok až tak trápiť. Absolvuje veľké množstvo tréningov, pri ktorých spáli denne okolo 3500 kalórií. Po rannom plávaní si tak môže dať plnohodnotný obed, pretože ho v ten deň často čakajú ďalšie dve tréningové disciplíny – cyklistika a beh.

Základom jeho dňa sú raňajky, konkrétne tri druhy, ktoré pravidelne strieda. „Prvým typom mojich raňajok sú klasické müsli. Mlieko mi chutí a nerobí mi problémy, takže si ho väčšinou dávam namiesto vody. Dôležité pre mňa je, aby malo jedlo dostatočnú energetickú hodnotu, najmä čo sa týka  sacharidov ktoré sú rýchlo sa spaľujúcim palivom. Do müsli pridávam aj orechy a sušené či čerstvé ovocie,“ vysvetľuje Patrik. Ďalšími typmi jeho raňajok sú vajcia na rôzne spôsoby so zeleninou alebo chlieb s rybami či mäsom, ktoré tiež dopĺňa zelenina.

Pestrá a rozmanitá strava má pre Patrika ďalší dôležitý význam. Neláka ho nezdravé jedlo. „Snažím sa vyhýbať všetkému vyprážanému. Keď však niekto raz za mesiac po plávaní navrhne, aby sme šli na čínu, nebránim sa. Raz za čas je to v pohode. Aj tak sa snažím v čínskej reštaurácii vybrať jedlo s väčším množstvom zeleniny, takže moje ‚cheat days‘ nie sú úplne zaujímavé. Rozhodne nečakajte, že by som šiel domov s taškou cheeseburgerov,“ smeje sa Patrik.

Čo sa týka tréningov, má Patrik jasné pravidlo – jeden a pol hodiny, výnimočne minimálne hodinu, pred športovou aktivitou nejesť. Keď vás prepadne chuť na sladké a chcete si niečo tesne pred telesnou záťažou dať, odporúča takisto dodržať hodinový odstup a dať si niečo ľahko stráviteľné, čo vám doplní energiu, napríklad banán alebo tyčinku.

Pri plnohodnotnom jedle by ste mali mať časový odstup ešte väčší a myslieť na to, ako rýchlo vaše telo jedlo strávi. Pred tým varuje aj Patrik: „Keď si dám kačku hodinu a pol pred tým, ako idem behať, je veľmi pravdepodobné, že kačka poletí naspäť  tadiaľ, odkiaľ prišla. Príkladom je aj pocit zvýšenej žalúdočnej kyseliny počas športovej aktivity, ktoré je taktiež prejavom zle zvolenej alebo načasovanej stravy .“

Intenzita tréningu a druh športu zásadne ovplyvňujú to, čo si môžete pred výkonom dopriať. Ak vás čaká ťažší tréning, Patrik radí telo „zasacharidovať“, teda zvoliť stravu bohatú na sacharidy, napríklad cestoviny, aby vám počas športovej aktivity nedošli sily. „Sacharidy sú občas démonizované ako cukor, po ktorom sa priberá, hlavne v porovnaní s bielkovinami, resp. proteínmi. Sú však dôležité pre náš výkon, fungovanie svalov aj ich regeneráciu. Keď sa snažíte zvýšiť výkonnosť, aj sacharidy sú tým, čo vám pomôže dostať sa na vyššiu úroveň,“ myslí si Patrik.

Hoci sa sám počas roka v jedle príliš neobmedzuje, mesiac či mesiac a pol pred pretekmi mení svoje stravovacie návyky, pretože zvyšuje intenzitu a náročnosť tréningov. Zmeny však nie sú drastické. Medzi tie základné patrí nejesť večer po desiatej alebo si dopriať menej kalorické raňajky, než na aké je počas roka zvyknutý. Cez rok sa jeho hmotnosť pohybuje okolo 69 – 70 kíl a pred pretekmi zvyčajne schudne na 66, aby sa mu lepšie behalo a zároveň sa dostal do správnej fyzickej formy, keď sa cíti dobre.

Približne dva dni pred pretekmi sa snaží viac piť a jesť viac sacharidov. „Na pretekoch má potom telo z čoho čerpať. Mám rád taliansku kuchyňu, ktorá je ľahká a obsahuje veľa cestovín. Moje najobľúbenejšie sú jednoduché cestoviny aglio olio, na ktoré si dám syr a paradajky. To je moja tradičná večera pred pretekmi, ktorá ma nikdy nesklamala,“ premýšľa Patrik.

V deň pretekov raňajkuje müsli s vodou, pretože podľa jeho slov dokáže byť mlieko často nevyspytateľné. Müsli väčšinou doplní toastom s medom alebo džemom, aby získal viac sacharidov a nešiel na preteky nalačno.

Dlhšie preteky, ako sú Ironman, znamenajú niekoľko hodín na trati pri plávaní, cyklistike a behu. Pretekári počas nich jedia. „Je dôležité vedieť, čo sedí vášmu žalúdku, čo sa mu dobre trávi aj počas výkonu. Počas preteku, ako je Ironman, je stravovanie ďalšou extrémne dôležitou disciplínou, ktorá vám pretek nevyhrá, ale prehrať vám ho môže určite. Človek počas jedného dňa D spáli 8 000–9 000 kalórií, preto musí nájsť spôsob, ako ich počas výkonu správne a efektívne dopĺňať. Čo komu vyhovuje, na to musí prísť každý sám,“ radí Patrik.

Keď počas týchto náročných pretekov nedoplníte energiu, hrozí vám energetická kríza, ktorá môže skončiť vzdaním pretekov. Preto si športovci, najmä pri cyklistike, doprajú energetický gél, banán alebo toasty. Tie majú k bicyklu pripevnené lepiacou páskou, aby ich mohli počas cyklistickej časti odtrhnúť a zjesť. „Videl som aj jedného športovca nalievať si slepačiu polievku do bidónu v deň preteku v Zell am See. Bol to trochu zimší deň, ale aj tak mňa to pobavilo,“ spomína Patrik. Drahšie bicykle pre triatlonistov už majú zabudovaný tzv. aerobox, ktorý je určený na malé občerstvenie.