Citlivosť človeka: Je to skôr trest alebo požehnanie?

Psychická pohoda, Život
Poznáte situácie, keď sa dokážete rozplakať pri dojemnom filme, zlých pomeroch v inej krajine, alebo hoci aj keď na vás v práci zvýši hlas váš šéf? A teraz vôbec nemáme na mysli iba ženy. Aj niektorí muži môžu byť riadne citlivky. Tiež z času na čas premýšľate, či je prehnaná citlivosť trestom alebo výhodou? Pomôžeme vám to objasniť.

Niet pochýb o tom, že citlivosť je pre všetkých náročná. Citliví ľudia totiž vnímajú množstvo negatívnych vecí okolo seba a nedokážu sa od nich dištancovať. Vojny, terorizmus alebo násilie v iných krajinách pociťujú rovnako tragicky ako napadnutie svojej obľúbenej susedky. Občas na seba berú ťažobu celého sveta, ktorá ich dokáže dostať do vážnych depresií a úzkostí. Všetky problémy, i tie, ktoré sa ich netýkajú, ich veľmi bolia.

Citliví ľudia plačú veľmi často. Slzy väčšinou nedokážu zadržať, ale potrebujú ich zo seba dostať. Potom sa im trochu uľaví. Častokrát však slané kvapky nedokážu zadržať ani na verejnosti. Citlivkám to v danej situácii príliš nevadí, ale ich partnerom či priateľom, ktorí sú práve s nimi, môže. Hanbia sa za nich a cítia sa z tej situácie nesvoji. Nerozumejú tomu, prečo slzy pred ostatnými nevedia udržať.

Ty ma ale nechápeš!
Citlivky majú ale ešte ďalší problém. Ľudia, ktorí sú im blízki, väčšinou ich partneri, ich nedokážu pochopiť. Nerozumejú tomu, ako môžu byť celý deň smutní z toho, že na druhej strane republiky nejaký útočník znásilnil ženu, alebo z toho, že sa na nich dnes v električke niekto krivo pozrel. Citlivky sa cítia veľmi frustrované, že ich partneri s nimi nedokážu zdieľať ich problémy, a hlavne, že ich nie sú schopní brať vážne. Často tak medzi nimi prichádza k sporom.

Citlivky podliehajú všetkým negatívnym maličkostiam a všeličo ich dokáže rozhodiť. Z tohto dôvodu sú často labilní. Nálady sa u nich striedajú ako na bežiacom páse. Vedia sa radovať, ale o pár minút neskôr zase plačú. Zmeny nálad ich často privádzajú k rôznym psychickým problémom. Nejeden z nich navštevuje aspoň psychológa, pretože ten ich často ako jediný vie pochopiť. Nie je potrebné robiť si z toho ťažkú hlavu, lebo citlivosť má aj svoje svetlé stránky a je ich naozaj veľa.

Vnímať všetky krásy sveta
Emocionálna citlivosť v niektorých ohľadoch nie je na škodu. Takýto ľudia sa dokážu ľahko radovať z maličkostí. Hlboko prežívajú pozitívne emócie, a opäť sa pri nich dokážu rozplakať. Nepotrebujú sa obklopovať drahými vecami.

K prežívaniu šťastného dňa im stačí, keď sa pozrú z okna a uvidia na oblohe svietiť slnko alebo rozkvitnuté kvety. Robí im radosť všetko to, čo ostatní bezmyšlienkovito prehliadajú.

A to ešte nie je všetko. Svoje najbližšie okolie dokážu naozaj milovať. Svojich dobrých kamarátov nikdy nemenia za iných. Pokiaľ sa zamilujú, láska im vydrží naozaj dlho. Všetci citliví jedinci sú veľmi empatickí. Dokážu počúvať problémy ostatných a s radosťou im aj pomôcť. Žiadny priateľ pred nimi nezakryje, že sa mu niečo stalo. Intuitívne to sami vycítia, pretože sú veľmi vnímaví. Ľahko si nájdu priateľov, pretože sa každému snažia porozumieť. Pozície psychológov, zdravotných sestričiek alebo opatrovateliek sú pre nich ako stvorené.

Buďme radi, že ich máme
Ľudia by mali citlivosť brať skôr ako požehnanie. Citlivky sa z času na čas dokážu cítiť hrdo a sami sebou, pretože vedia sebe i ostatným okolo seba odpúšťať. Šťastné ich urobia maličkosti, a to i keď majú prázdne vrecká. Ľahko im človek vykúzli úsmev na tvári. Občas si síce poplačú, ale veľakrát im po tvári stekajú práve slzy šťastia. Predstavte si, aké by to bolo, keby sme ich medzi sebou nemali. Svet by nebol farebný, ale skôr sivý a ponurý.

Nikdy by sme nenašli tak skvelých, empatických a milujúcich priateľov alebo partnerov. Buďme radi, že ich tu máme, i keď im občas nerozumieme.

#Eva Vogelová

Prečítajte si tiež: Spánková paralýza: Nočná mora, ktorá vás má v hrsti