AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Byť predvídateľný a myslieť aj za ostatných. Ako vám 60 rokov stará poučka môže zachrániť život?

Tohtoročný august bol na slovenských cestách tragický. Zahynulo počas neho 30 ľudí, o 12 viac než vlani. Šesť z nich boli chodci. Najčastejšie príčiny? Porušenie povinností a neprimeraná rýchlosť vodičov, ku ktorej zvádzalo teplé počasie.

Defenzívna jazda je preto stále platná a neprekonaná (a napríklad keď v Spojených štátoch absolvujete kurz defenzívnej jazdy, máte nižšie výdavky za poistku). Vychádza z jednoduchej premisy, že jediné reakcie, ktoré na ceste môžete ovládať, sú tie vaše. Ostatní vodiči a účastníci premávky sú potenciálne nebezpečenstvo – chrániť sa môžete len vlastným zodpovedným šoférovaním a predvídaním. Defenzívny vodič nerovná sa blbec ani ten, čo sa vezie v štýle vyklepanej jazdy na „dôchodcu“. V slangovom slovníku angličtiny Urban Dictionary má síce spojenie defensive driver, defenzívny vodič, posmešné zafarbenie, v skutočnosti je však skôr niekým ako aristokratom medzi šoférmi. Má morálne zásady a rozhodne sa nenechá zaskočiť cudzím vyšinutím z normy.

Defenzívnu jazdu ako ucelený systém vymyslel americký inštruktor autoškoly Harold Smith. Na začiatku 40. rokov minulého storočia slúžil ako operátor amerického vojnového letectva, no radšej než lietadlá mal autá a po vojne si otvoril autoškolu.

Veľa premýšľal o tom, koľko ľudí ročne zomiera na cestách, o zmarených životoch, ktoré sa mohli zachrániť.

Ako tak pozoroval svojich žiakov pri jazde, vytipoval niekoľko jednoduchých, ale fatálnych chýb, ktoré sa často opakovali. Školil i profesionálnych vodičov autodopravcov, ktorí mali vysoké čísla v nehodovosti. Ak sa vodič zlepšil, dostal zaň Harold zaplatené. V roku 1952 si jeho úspechy všimla automobilka Ford a vyslala ho spolu so svojim novým modelom na turné na podporu bezpečnosti po celej Amerike. A sláva bola na svete.

Aby sa jeho rady lepšie pamätali, zhrnul ich do piatich bodov, ktoré vám doprajú dostatok času na adekvátnu reakciu.

1. Myslite dopredu
Premýšľajte pri jazde v kontexte toho, čo sa môže prihodiť v nasledujúcich 15 sekundách. A to nielen čo sa týka vozidla pred vami.

2. Vnímajte „Bigger Picture“, monitorujte okolie
Všímajte si možné riziká. Nepredvídateľných vodičov, chodcov, otváranie dverí od áut na parkovisku…

3. Pozerajte sa všetkými smermi
Nepozerajte sa len dopredu, používajte aj periférne videnie. Nehypnotizujte jedno miesto dlhšie ako dve sekundy.

4. Okolie pod kontrolou
Vnímajte, čo sa deje okolo. Máte dosť miesta pred sebou? Kontrolujte každú chvíľu aj situáciu v spätnom zrkadle. Keď sú ostatní od vás dosť ďaleko, nemôžu vám ublížiť a ani vy im.

5. Držte si odstup
Vedia o vás ostatní? Používajte signály. Klaksón, smerovky, hmlovky…

Ďalšie tipy pre defenzívne riadenie sú: Plánujte dopredu, čakajte nečakané.

Majte vždy rýchlosť pod kontrolou. Buďte pripravení reagovať na ostatných vodičov. Nečakajte, že sa ostatní budú správať predvídateľne, zato sa tak sami správajte. Rešpektujte ostatných účastníkov premávky. Buďte v strehu, ak idete počas zlého počasia alebo po rozbitej či úzkej alebo inak nebezpečnej ceste. Nerozptyľujte sa – k riadeniu nepatrí telefón ani jedlo.

#Natálie Veselá

Protože určitě za volantem taky trávíte pěknou část života, mrkněte na náš blog se spoustou rad pro řidiče Rád řídím. K čemu je dobrá škola smyku, co dělat při dopravní nehodě a podobně. Nikdy nevíte, jednou se to může hodit. Hezké čtení!

 

Buďte mobilní za každých okolností a jazdite bez obáv.

S poisteným autom vás nečakaná nehoda o volant nepripraví. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)