AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

„Bola som v šoku, ale v živote je dôležité sa z ničoho nezblázniť,” tvrdí slečna, ktorá ochorela rakovinou lymfatického systému.

Zuzana Lachnitová (25) pred piatimi rokmi zistila, že má Hodgkinov lymfóm. Po pol roku liečby chorobu úspešne porazila. Pokiaľ sa pacient s týmto druhom rakoviny nedostane až do štvrtého štádia, má pomerne veľkú šancu na vyliečenie. Jedincov, ktorých postihla rakovina lymfatického systému v posledných rokoch, neustále pribúda. Ako sa s týmto ochorením vyrovnala Zuzana, sa dozviete v rozhovore.

Zhruba pred piatimi rokmi ti lekári zistili Hodgkingov lymfóm. Čo to znamená?
Ide o nádorové ochorenie, ktoré sa uchytí v lymfatickom systéme. Ja som mala nádory na krku, v medzihrudí a zastavili sa mi tesne nad bránicou. Môžu sa rozšíriť ešte do podpažia a slabín. Hodgkinov lymfóm sa radí medzi nezhubné choroby. Existujú ale aj Non-Hodgkinové lymfómy a tie metastázujú do ďalších častí tela. Všetky spadajú do psychosomatických ochorení. Takúto chorobu môže spôsobovať mnoho vecí, presne sa nevie ktoré. Ale môže za tým byť i stres a potláčané emócie.

Ako to, že sa Hodgkinov lymfóm definuje ako nezhubný, keď sa rozširuje do ďalších častí tela?
Ja som to pochopila tak, že sa šíri len v rámci lymfatického systému. Na rozdiel od Hodgkinovho lymfómu nádory, ktoré metastázujú, môžu zároveň zasiahnuť tiež iné časti tela. Napríklad hrtan alebo prsia. Ale som len laik.

Pokiaľ by si za to mohol človek sám, nemyslíš si, že by tou chorobou muselo trpieť omnoho viac ľudí?
Niektorí jedinci si v živote prechádzajú obrovským stresom alebo veľkými ranami. Nikto nevie, ako na to ich telo zareaguje. Každý sme unikát a znášame rôzne veci inak. Prevencia proti tomu však neexistuje. Môžeme sa snažiť len vyhýbať stresu, ale veľmi dobre viem, že to vždy nejde. Momentálne mi pomáha, keď tie zlé veci zo seba vyplačem.

Ty sama si si vedomá, že by si pred ochorením nejaké emócie zadržovala?
Skoro všetky. Veľmi často som počúvala problémy ostatných, ale nikdy som neriešila tie svoje. Predstieraš, že si stále v pohode a ostatní ťa tak poznajú, ale sa cítiš zle. Ten prístup ma trochu zomlel a telo na to zareagovalo po svojom. Rozhodne je lepšie ostatným povedať pravdu a emócie nezadržiavať.

Keďže sa ti tie nádory nerozšírili po úplne celom lymfatickom systéme, znamenalo to, že ti to ochorenie lekári zistili včas?
Vo chvíli, keď mi bola rakovina diagnostikovaná, som bola medzi druhým a tretím štádiom. Hodgkinov lymfóm má celkom štyri štádiá. Z toho posledného sa už človek nevylieči.

Pol roka predtým než sa na moju chorobu vôbec prišlo, som bola u lekárky s hrčou na krku. Tvrdila mi, že ide len o nejakú tukovú hrču a vôbec to neriešila.

To ťa vážne tak zanedbala?
Urobila mi krvné testy. Ale výsledky ignorovala.

Takže si rakovinu prvý polrok vôbec neriešila?
Myslím si, že som ju mala aj dlhšie. S tou hrčou na krku som šla k lekárke až po niekoľkých týždňoch, čo sa mi vytvorila.

Bola veľmi vidieť?
Najskôr som si ju vôbec nevšimla. Po niekoľkých týždňoch som začala cítiť, že v krku niečo mám. Urobilo sa ich tam dokonca viac. Raz som sa uvidela na fotke, kde som bola natočená z profilu a videla tam tú hrču. Došlo mi, ako si človek strašne málo siaha na krk. Pred tou chorobou som sa veľmi nekontrolovala a neriešila nejaké výrastky na tele. Na tú chorobu sa prišlo, až keď som opakovane schytávala angíny. Konečne som si na ten krk siahla a zistila, že tie hrče sú už celkom brutálne. Prišlo mi to divné.

Okrem angín si trpela ešte niečím?
Stalo sa mi, že som omdlela v pražskom metre. Bolo normálne počasie, žiadne horúčavy. Potom som zašla ku svojmu lekárovi, kam som chodila ako malé dievča. Pracuje na ORL. Môj celkový stav mu prišiel zvláštny. Poslal ma na rôzne vyšetrenia a počas ďalšej návštevy mi povedal, čo mi naozaj bolo.

Ako si sa v tú chvíľu cítila?
Pripadala som si ako blbá. Vôbec som nevedela, že existuje niečo ako lymfóm. V tú chvíľu som ani netušila, či je to rakovina, pretože mi povedal, že mám nádor. Nebola som si úplne istá, či rakovina a nádor sú synonymá. Nikdy predtým som také veci neriešila. Bola som trochu v šoku, ale pre mňa je v živote dôležité sa z ničoho nezrútiť.

Zuzka pri rozhovore s našou redaktorkou Evou

Za ako dlho si sa začala liečiť od toho nepríjemného zistenia?
Bolo to rýchle, asi za štrnásť dní. Pôvodne som mala nastúpiť na liečenie už za týždeň. Povedala som, že tak skoro nechcem ísť na chemoterapie, pretože som sa potrebovala rozlúčiť s priateľmi.

Prečo rozlúčiť? Veď si nebola na smrteľnej posteli!
To síce nie, ale počas liečby nikam nechodíš a nemôžeš sa opiť. Navyše som ten typ človeka, čo sa nechce ostatným ukazovať, keď mu je zle.

Hovorila som si, že by bolo dobré, aby si ma blízki zapamätali ešte v relatívne normálnom stave.

Ako následne prebiehala liečba?
Mala som dva rôzne typy chemoterapie. Na ten prvý som chodila asi dva mesiace. A tým druhým som sa liečila podobne dlhý č