Ako sa v zime vyhnúť suchej pleti

Príspevky, Životný štýl
Zima dáva našej pleti poriadne zabrať. Dôvodov je viacero – nízke teploty, náhle zmeny počasia, suchý vzduch, prípadne mráz a vietor. Drobné omrzlinky, popraskané pery, vysušená tvár a ruky nás často trápia celú zimu. Máme pre vás pár tipov, ako sa o svoju pleť v zime postarať.

Oleje a krémy 

Nízke teploty spomaľujú prietok krvi v miestach, ktoré nie sú chránené, čím sa znižuje tvorba mazu na pokožke. Ochranný kožný film je počas zimných mesiacov oslabený a pokožka je zraniteľnejšia. Veľmi dôležitým krokom je preto ošetrovanie pokožky krémami alebo prírodnými olejmi, ktoré sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Mastnejšie krémy chránia pokožku pred mrazom a udržujú ju vlhkú.

Po natretí tváre venujte pozornosť aj perám a rukám a snažte sa ich, hlavne v zimných mesiacoch, pravidelne natierať a chrániť. Ideálne je mať vždy poruke kvalitný balzam na pery a krém na ruky. Muži tradične krémom a balzamom na pery veľmi neholdujú, ak však mávajú suchú pokožku a popraskané pery, mal by sa vhodný kozmetický prostriedok stať súčasťou ich pracovnej tašky. Olizovaním pier si totiž nepomôžu.

Ruky samozrejme najlepšie chránia kvalitné rukavice, skúste zo skrine vytiahnuť huňaté palčiaky. Vrchol elegancie to síce nebude, ale ruky vám za to poďakujú. 

UV filtrom k víťazstvu 

Ďalším dôvodom suchej pokožky môže byť okrem zimy aj nedostatok vitamínov. Najčastejšie ľuďom chýba vitamín A, ktorý nájdete vo forme retinolu alebo beta-karoténu; retinol sa nachádza v pleťových prípravkoch a beta-karotén zoženiete vo forme výživových doplnkov. 

Vhodné sú aj prípravky obsahujúce zinok, ktorý pomáha pri aknóznej pleti a zároveň chráni pred ultrafialovým žiarením. Pobyt na slnku by sme totiž nemali podceňovať ani v zime. Pri výbere vhodných zimných krémov by sme sa teda mali zamerať aj na to, či obsahujú UV filter.

Dodržujte pitný režim a skúste niečo navyše 

Aj v zime je dôležité vypiť približne dva litre vody denne. Pomôžete tak svojmu telu i pokožke, ktorá potrebuje vnútornú hydratáciu.

Ako bonus si doprajte aj trocha starostlivosti navyše. Ak máte čas a náladu, raz za týždeň si urobte kúru v podobe šetrného peelingu, pleťovej masky a rozmaznávanie pokožky zakončite aplikáciou výživného krému či oleja.

Ruky majú rovnaký nárok na šetrnú starostlivosť, alebo dokonca ešte väčší. Veď rukami celý deň pracujeme, ustavične niečo chytáme, a najmä dnes ich oveľa častejšie umývame mydlom, často aj pomerne agresívnym a samozrejmosťou je aj používanie dezinfekcie.

Čo tak raz za čas skúsiť kúpeľ zameraný iba na ruky? Ten asi ocenia hlavne dámy, ale prospešný je pre všetkých.

Keď si nájdete čas, pripravte si olejovú zmes z olivového, mandľového a sezamového oleja, ktorú zahrejte na 37 – 40 °C. Ruky doň na štvrťhodinku ponorte, potom osušte papierovou utierkou a zvyšky oleja nechajte vsiaknuť do kože. Oleje môžete zvoliť aj iné, ktoré vám a vašej pokožke vyhovujú. Napríklad levanduľový olej a ďalšie kozmetické prípravky z levandule krásne voňajú a upokojujú.

Natierať, hydratovať, dopĺňať 

Spomínané aktivity sú alfou a omegou pri ceste za zdravou pleťou. Nezabudnite, že dôležité je nielen natierať pokožku krémami a pleťovými olejmi, ale aj dostatočne piť a dopĺňať vitamíny v podobe ovocia, zeleniny či doplnkov stravy. Podobne ako mnoho iných vecí v živote, aj kozmetika býva sezónna – v zime preto zvoľte mastnejšie či výživnejšie krémy alebo oleje.