Ako sa ukľudniť: Liečivé ticho na organizmus

Reklama na ticho

Psychická pohoda
Vypnutý svet. Všade okolo len biela hmla. Dokonca ani chladnička nebzučí. Len ľubozvučné nič a v ňom my a naša hlava idúca na neutrál. Idylka, alebo naopak nočná mora, v ktorej počuť všetky naše myšlienky a starosti? Ticho má pre náš organizmus aj myseľ nepopierateľné výhody. Ako sa však k nemu v hlučnej realite dneška dopracovať?

Nuž, súčasnosť je hlasná. Lietadlá nad hlavou, večne zapnutá telka, sirény, hypermarketové šlágre. Keď žijeme v meste, pred hudbou takmer niet úniku. Napriek tomu existujú jednoduché spôsoby, ako aspoň na chvíľu svoj život stíšiť. Sú to drobnosti, malé zmeny návykov, ich efekt vás však prekvapí. 

Obmedzte hluk 

Napríklad ranné vstávanie. Skúste sa zdvihnúť z postele o 15 minút skôr ako ostatní. Nielenže sa nebudete preťahovať s partnerom o kávovar, ale užijete si tichú domácnosť v tom najlepšom slova zmysle.  

Ďalší tip? Cesta do práce. Keď idete autom sami, urobte si z neho bezhlučnú zónu. Rádio nechajte vypnuté, mobil dajte na tichý mód a namiesto hlasu navigácie sa započúvajte do šumenia kolies. Možno miesto do kancelárie dôjdete nečakane za mesto, ale aspoň budete v pohode.   

Zaberá aj zrušenie predplatného Spotify. Všimli ste si, ako často máte pustenú muziku aj pri čistení zubov alebo zmývaní podlahy v predsieni? Stlačte zázračné tlačidlo Off a okolo vás sa rozhostí ticho.  

Prínosy ticha  

Ticho vám pomôže lepšie sa koncentrovať, vyburcuje vašu kreativitu a utlmí stres (a nadmerné uvoľňovanie kortizolu). Ktoré zlepšuje spánok, a dokonca stimuluje rast mozgu. Áno, tej časti, ktorú pred ostatnými zbytočne schovávame pod slúchadlami. Vedecká štúdia z roku 2015 na experimente na myšiach potvrdila, že už dve hodiny ticha prispeli k vytváraniu nových mozgových buniek. Tak si predstavte, čo ticho dokáže s ľuďmi. 

A to ani zďaleka nie je všetko. Ticho je okrem iného účinná zbraň proti hypertenzii, vysokému krvnému tlaku, ktorý lekári paradoxne často označujú za tichého zabijaka. Štúdia z roku 2006 ukázala, že už 120 sekúnd ticha po počúvaní hudby podporí zníženie krvného tlaku a tepu. 

Niektorí z nás sa napriek tomu bránia tichu. „Často sa obávame, že budeme hlasnejšie počuť náš vnútorný hlas – naše pochybnosti, smútky alebo zlosť – teda pocity, ktoré nás znepokojujú a ktoré nevieme či nechceme riešiť. Hluk okolitého sveta je pre nás barličkou, ktorá nám pomáha sa introspekcii vyhýbať. Lepšie porozumieť sebe samému a konfrontovať sa aj s nepríjemnými a negatívnymi pocitmi má však vždy zmysel,“ hovorí český psychológ Mgr. Boris Štepanovič. 

Práve ticho nám môže priniesť vytúžený duševný pokoj. Nie je to obyčajná kulisa, ale skutočná brána k väčšej všímavosti (iba s nepočuteľným dovieraním). Vďaka tichu spomalíme, pozorujeme veci naokolo, ktoré nám inak unikajú, alebo len tak sme. A len tak byť je to najlepšie, čo sa nám v dnešnom prestimulovanom a prekričanom svete môže stať. 

Foto: Pexels.com