AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Ako môžete formovať somatotyp vášho dieťaťa?

Konštitúcia, metabolizmus, pomery medzi tukom a svalovou hmotou – to všetko utvára náš somatotyp. Mnoho ľudí so svojimi telesnými dispozíciami značne bojuje, bez rozdielu pohlavia či veku. Genetické predpoklady však nie sú jediným faktorom, ktorý vytvára konštitúciu nášho tela. Poďme sa pozrieť na to, ako možno priaznivo (ne)ovplyvniť stavbu tela, kým to ide.

Výrazný vplyv na vzrast má počas vývoja samozrejme strava, geografická poloha, ale aj sociálne prostredie. Možno však preprogramovať vrodené predispozície? Každý chovateľ zvierat dobre vie, že výživa vo fáze rastu je určujúca na to, ako bude zviera vyzerať. Rovnako ako výživa sú v priamej väzbe na konštrukciu tela hormonálne pochody počas dospievania. Tie sú síce dané, ale človek s nimi môže malou mierou prirodzene i umelo manipulovať smerom k želaným výsledkom.

Ľudské telo sa v tomto ohľade od toho zvieracieho príliš nelíši, a hoci hormonálnu sekréciu majú z väčšej časti v réžii gény, nemusia mať posledné slovo. V nemalej miere sa na fungovaní nášho metabolizmu podieľa aj testosterón, ktorý sa vytvára pre obe pohlavia v nadobličkách. Okrem svalového napätia zodpovedá tento hormón aj za hospodárenie s tukom v tele a mieru množstva svalov. Kedysi sa dokonca podával injekčne pri liečbe žltačky, aby pečeň tzv. nestučnela. Dnes sa však táto metóda už nepoužíva.

Hýbatelia hormónov
Ako si však človek môže prirodzene regulovať vplyv hormónov v prospech svojho zdravia? Trochu nepopulárne sa to dá robiť pohybom. V tomto prípade je reč o športe v detstve. Nie nadarmo sa hovorí, že šport dieťaťu prispieva k rovnomernému rozvinutiu telesnej stavby. Systematicky správny pohyb od útleho detstva totiž nerozvíja len svalstvo, ale má vplyv aj na kostru, vrátane telesného vzrastu. Šport môže vďaka stimulácii produkcie testosterónu vrodenú výšku o niečo pretiahnuť. Je to totiž jedna z premenných, ktoré určujú fyzický vzrast. Ak vynecháme silové športy či športy s jednostranným pohybom, ktoré v detstve môžu postavu miesto formovania skôr deformovať, tak práve testosterón je schopný – a to aj u dievčat – optimalizovať metabolizmus a svalový vývoj. Tým to však nekončí.

Dokonca aj rysy v tvári majú u detských športovcov tendenciu vyvíjať sa súmernejšie.

Čím väčšie svaly, tým väčšie kosti
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje tvarovanie tela, je reakcia kostry na svalovú záťaž. Kosti sa športom spevňujú, ale môžu sa navyše vplyvom pribúdajúcich svalových úponov o niečo zväčšiť. To isté platí o kĺboch. Extrémnym príkladom môžu byť archeologické rozbory kostrových pozostatkov Vikingov. Mnohé z nich v mužskej populácii mali totiž ramenné kĺby väčšie ako kĺby bedrové, čo bez ohľadu na etnikum či rasu ďaleko presahuje prirodzenú stavbu ľudskej kostry. Vplyv na takýto vývoj malo veslovanie, ktoré Vikingovia prevádzkovali prinajmenšom od puberty. Prípady, kedy sa úplne menil predispozičný somatotyp, boli zaznamenané v Rusku u detských gymnastov.

Ich metabolizmus ani telesná stavba v dospelosti nezodpovedali rodinným predpokladom.

Vplyv už od kolísky
V neposlednom rade sa na fungovaní nášho metabolizmu podieľa aj držanie tela. Súvislosť so somatotypom je síce nepriama, napriek tomu významná. Príčinou nadmerného zavodnenia organizmu najmä v oblasti nôh bývajú totiž „priškrtené“ lymfatické cesty. Veľmi často sú na vine ploché nohy. Práve tu je často lymfa pozastavovaná vplyvom zdeformovanej nožnej klenby. Vznik plochých nôh, a teda aj nesprávneho držania tela a napríklad aj migrén, majú na svedomí často nič netušiaci rodičia. Okrem nevhodnej obuvi počas rastu detí sa dnes diskutuje aj o nepriaznivom vplyve „pomáhania“ deťom vo fázach, keď sa učia sadať, vstať a chodiť. Často je telu „pomáhané“ k ďalšej polohe vo chvíli, keď na to svalstvo ešte nie je pripravené. Svaly potom reagujú tým, že improvizujú, a kostra sa naďalej vyvíja neprirodzene. Výsledkom je hrbenie, skoliózy a podobné patálie.

Dnes už poznáme mnoho dostupných metód, ako s následkami nesprávneho vývoja pracovať. Avšak či už je to joga, klasická fyzioterapia alebo napríklad Dornova metóda, málokedy sme schopní úplne zvrátiť napáchané škody. V dospelosti preto svoj somatotyp markantne nezmeníme. Možno však reagovať na jeho dispozície a rešpektovať individuálne prirodzené vlohy tela. Používať telo k činnostiam, ku ktorým bolo stvorené, je polovica zdravia, a čo je snáď ešte dôležitejšie, priaznivo tým môžeme podporiť proces vlastného sebaprijatia.

#Jacob Tetzeli

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)