Ako deťom vysvetliť, že peniaze nerastú na stromoch?

Financie
Finančná gramotnosť je dnes podobne ako slušné správanie alebo zdravý životný štýl súčasťou výchovy detí a tínedžerov. Odovzdávať svojim potomkom múdre rady, ako zaobchádzať s peniazmi, je pre rodičov už životnou nutnosťou. Poradíme vám niekoľko zásad, ako na to.

Aj keď žiadny univerzálny návod neexistuje, môžete sa vyhnúť aspoň dvom základným chybám. Po prvé, bez praxe sa nezaobídete a rozprávanie nestačí. Po druhé, finančná gramotnosť je celoživotným štúdiom, ktoré nikdy nekončí a do ktorého sa oplatí investovať dostatok času.

Pre lepšiu predstavu, na Slovensku je v exekúcii skoro milión ľudí. Aj to môže byť dobrým motívom, prečo začať s finančným vzdelaním svojich detí čo najskôr.

Je to zvláštne, ale deti zaregistrujú peniaze prekvapivo skoro. Často vás totiž vidia platiť v obchode za autíčka alebo bábiky a bez toho, aby ste si to uvedomovali, už vtedy začína výučba o financiách a hospodárení. Určite máte ešte v živej pamäti nekonečné vysvetľovanie, že na dvadsiatu Barbie, ktorá skončí niekde hlboko v škatuli medzi inými hračkami, nemáte dosť peňazí.

Hra na obchod

Asi v rovnakom čase sa dieťaťu zapáčia mince natoľko, že jeho najobľúbenejšou hrou bude na predavača a zákazníka. Síce ešte nevie počítať, ale práve preto je hra viac o princípoch nakupovania než o počítaní. Preberte úlohu predavača a predávajte veci tak, aby dieťa videlo, že si nemôže kúpiť všetko, na čo si spomenie, pretože nemá toľko peňazí. Vysvetlite mu, že je to normálne a že nemôže mať všetko hneď. Porozprávajte sa s ním aj o tom, ako sa peniaze zarábajú. Na citovanie úryvkov z kníh o ekonómii však zabudnite. Učte ho prirodzene a nebojte sa. Výklad vám pôjde sám od seba.

Symbolické vreckové

V prvej triede začnite deťom postupne dávať symbolické vreckové. Ideálnym intervalom je týždeň, mesiac je pre malého školáka príliš dlhý. Dieťa by už malo vedieť počítať, a dokáže si tak uvedomiť hodnotu peňazí. Na začiatok mu postačí hoci euro týždenne. S každou ďalšou triedou môžete vreckové o trošku zvyšovať. Nezabudnite však byť dôslední a systematickí. Trpezlivo vysvetľujte, prečo neutrácať za zbytočnosti a ako si postupne našetriť na niečo väčšie.

Ukážte im reálny svet

Postupne by mali mať deti predstavu o tom, čo všetko je potrebné každý mesiac zaplatiť. Môžete im pritom rovno vysvetliť, ako funguje bankový účet, kreditná karta alebo internetové bankovníctvo. Na konci druhého stupňa alebo na začiatku strednej školy nezaškodí zapojiť dieťa aj do povinných platieb. Nech si hradí napríklad zošity alebo iné školské pomôcky v priebehu roka. Aj to ho bude motivovať, aby malo v pokladničke vždy nejakú rezervu.

Robiť chyby je ľudské

Hoci pre vás budú vaše deti vždy deťmi, nezabúdajte sa s nimi rozprávať primerane ich veku. Ak vaša pubertálna ratolesť chce napríklad vaše auto, nemá zmysel hrať sa na predavača. Práve v takej chvíli by sa vám malo zúročiť, že ste význam financií vysvetlili už dávno.

So strednou školou začína obdobie brigád a veľa násťročných si v praxi vyskúša zaobchádzanie s peniazmi. Na vlastnej koži pri tom získa pozitívne, ale možno aj prvé negatívne skúsenosti. Kto nerobí chyby, nikdy sa nepoučí. Otáľať by ste nemali ani so zriadením bankového účtu a platobnej karty. Deťom by ste mali v rozumnej miere dopriať trocha voľnosti. Veď raz sa musia naučiť samostatne rozhodovať.

Vzorom pre vzťah k peniazom je rodina

Povahové vlastnosti hrajú v prístupe k peniazom podstatnú úlohu, avšak hlavným vzorom zostávajú rodičia. Buďte preto čo najviac otvorení a tematiku financií nepodceňujte. Chcete si kúpiť nový byt alebo naopak, nemáte na letnú dovolenku? Riešte to spoločne. Ak si v rámci rodiny dokážete dôverovať a byť dôslední, o finančnú gramotnosť vášho dieťaťa nemusíte mať obavy.

Pár užitočných tipov na záver

  • Neprejedaním sa šetríme nielen svoje zdravie, ale aj peniaze. Naučte to aj svoje deti.
  • Neškoďte dieťaťu tým, že mu kúpite, čo chce, ale trvajte na svojom: „Nie, nekúpim a hotovo.”
  • Darčeky deťom kupujte iba pri významnejších príležitostiach ako sú narodeniny alebo Vianoce. Budú si ich oveľa viac vážiť.
  • Menej je často viac. Deti, ktoré majú v izbe veľa hračiek, sa s nimi nevedia hrať a nevážia si ich. Dieťa, ktoré má hračiek menej, zabavia aj výtvarné potreby, knihy alebo puzzle a popritom sa rozvíja aj ich tvorivosť.