Na internete nájdete mnoho rád, ale väčšinou sú trochu odtrhnuté od reality. Tak napríklad: „jazdite pomaly a plynulo“. Určite, na diaľnici pre istotu osemdesiatkou… Alebo: „jazdite v noci, keď deti spia“. Žiadny problém, babička nás na chalupe rada privíta o pol tretej ráno… Prípadne: „vyhnite sa prudkým zákrutám a častým zmenám smeru“. Takže pred horským kopcom rodinka vystúpi a radšej ho obíde pešo…
Ďalšia kategória zaručených tipov je z oblasti liekov a stravy. Áno, zázvor v rozličných skupenstvách asi funguje. Mätový čaj nepochybne žalúdku prospeje. Ale čo keď ho práve vaše dieťa bytostne neznáša? Každému vyhovuje niečo iné a deti vedia byť mimoriadne prieberčivé, takže aj tieto rady radšej preskočíme.
Piť, prestávky, pozitívne
Čo teda pomáha? Platí, že pravidelným pitným režimom nemôžete nič pokaziť. Rovnako aj dostatkom prestávok počas dlhšej cesty, pri ktorých sa celá posádka rozhýbe, občerství a nadýcha čerstvého vzduchu. A dôležitý je aj pozitívny prístup. Takže namiesto „Panebože, vzala si tie vrecúška? Čo keď bude zase vracať?!“ skúste skôr „Dnes si pustíme vašu najobľúbenejšiu rozprávku a ešte mám pre vás jedno špeciálne prekvapenie!“.
Mobil vás nespasí
Tým sa dostávame k tomu najzásadnejšiemu: deti treba hlavne zabaviť, aby ich nepremohol zlý pocit z jazdy. Nemala by to však byť zábava v podobe dlhého hľadenia do knižky alebo mobilu. Omnoho lepšie sú rôzne slovné hry, počúvanie hovoreného slova alebo hudby a pozorovanie okolia.
Keď totiž oko sleduje stránku v knihe alebo displej a telo zároveň zaznamenáva zmenu polohy, mozog má potom z toho pekný zmätok. Organizmus nechápe, prečo sa telo pohybuje, keď sedí na mieste. Najintenzívnejší je tento paradox práve pri sledovaní statických písmen. Pokiaľ sa s tým mozog nedokáže dostatočne vyrovnať, spustí najčastejšie nejakú obrannú reakciu – vracanie, bolesť hlavy, pocit závratu či točenie hlavy.
16 tipov na zábavu
Tu vám preto prinášame dlhý zoznam tipov, ako deti rozptýliť.
Príbeh na pokračovanie – niekto v aute povie prvú vetu, druhý pokračuje a postupne vzniká bláznivý príbeh, ktorý sa môže rozvíjať do nekonečna. Takže: „Stará ponožka vyrazila na výlet a stretla slona…“
Na čo myslím? Môže to byť vec, zviera rozprávková postava… hráči sa postupne striedajú v otázkach a zužujú okruh možností, čo by to mohlo byť. Odpoveď na jednotlivé otázky môže však byť iba: ÁNO alebo NIE, takže deti musia pri otázkach pekne zapojiť hlavičky.
Stierateľná tabuľka – dieťa na ňu maľuje obrázky a ostatní môžu hádať, čo to je. S časovým limitom je to napínavejšie.
Cestovný denník – deti môžu zaznamenať cestu svojimi očami jednoducho tým, že na mobile odfotia to, čo ich zaujme. Alebo dostanú úlohu pripraviť si obrázky vopred určených miest na trase. A ak ešte doma vylovíte starý fotoaparát, bude to pre ne veľmi špeciálny zážitok.
Najlepšia pamäť – jeden začne rozprávať – povie vždy jednu vetu. Druhý v poradí musí vetu celú opakovať a nadviazať svojou vymyslenou vetou. Tretí v poradí musí zopakovať prvú i druhú a nadviazať svojou treťou vetou. Dostanete sa až k desiatej vete?
Počítanie áut – každý si vyberie jednu farbu a počíta, koľko áut svojej farby po ceste stretol. Vyhráva ten, kto napočíta najviac áut svojej farby. Väčšie deti môžu počítať autá určitej značky.
Abeceda – povie sa písmenko abecedy a všetci hľadajú v okolí vec, ktorá na toto písmenko začína. Môžete prechádzať abecedu od A po Z alebo vyberať písmenká náhodne. Vyhráva ten, kto uloví viac písmeniek.
Uhádni pesničku – vyberte si nejakú známu pesničku a pokúste sa len hmkať melódiu, ostatní hádajú.
Diaľničné BINGO – napíšte si na papier zoznam vecí, ktoré je možné po ceste vidieť. Každý hráč môže mať iný zoznam. Po ceste si vyškrtnú, čo za zoznamu videli. Vyhráva ten, kto vyškrtá všetky položky a zakričí “BINGO!”.
Kto nás predbehol? Dobre si prezrite auto, ktoré vás práve predbehlo. Nechajte deti, aby vymysleli príbeh o tom, kto v tom aute sedí, odkiaľ je, aké má meno, kam má namierené, čo tam bude robiť a prečo. Pokiaľ je to pre ne ťažké, pomôžte im otázkami: Kto? Odkiaľ? Kam? Prečo? Čo? Môžete vyhlásiť súťaž o najzábavnejší alebo najstrašidelnejší príbeh.
Popletená hra – kedykoľvek počas cesty môže ktokoľvek zahlásiť: “POPLETENÁ HRA!”. Od tej chvíle musia všetci hovoriť pravý opak toho, čo si myslia alebo čo chceli povedať. Napríklad: ”Tá cesta sa ale príjemne vlečie.” alebo “Vôbec nemám chuť na cukríky.” Všetci musia takto hovoriť až do určeného okamihu, napríklad po ďalší výjazd z diaľnice.
Poznávacie značky – každý hráč si vopred zvolí 5 – 10 dvojmiestnych čísel, ktoré si zapíše. Potom sa snaží nájsť tieto dvojčísla na poznávacích značkách okoloidúcich áut.
Dve písmená – deti sledujú ŠPZ ostatných áut a podľa dvojice susedných písmen vymýšľa vtipné slovné spojenia, činnosti alebo označenie vodiča daného vozidla. Kto vidí napríklad dvojicu AM, hneď môže zahlásiť „amatérsky muzikant“.
Cestovné lístky, prosím – vyrobte a rozdajte deťom malé cestovné lístky, ktoré musia predložiť pri každej vodičovej výzve „Cestovné lístky, prosím!“ Za každý odovzdaný lístok potom môžete deťom ponúknuť nejakú maškrtu či malú hračku ako prekvapenie. Cestovné lístky môžete vyberať každú hodinu a deti budú podľa zvyšného počtu vedieť, koľko cesty ešte zostáva.
Slovný futbal – známa klasika, keď prvý vykopáva slovo a ďalší musí nadviazať slovom začínajúcim na posledné písmenko alebo dve.
Školský bonus na záver – malá násobilka a precvičovanie tvrdého a mäkkého Y / I sa dá opakovať aj ako hra – stačí za každú správnu odpoveď dávať body a pri zisku 10 bodov nasleduje odmena.
Až vyrazíte na cesty, nezabudnite sa poistiť. Lacné jednorazové cestovné poistenie UNIQA môžete uzavrieť nielen na cesty po Európe, USA a ďalších kútoch sveta, ale samozrejme aj na cesty po Slovenskej republike. Poisťovňa UNIQA navyše ponúka v prípade poistenia celej rodiny 50% zľavu. Poistenie si môžete jednoducho zjednať i online.
Preskúmajte aj naše tipy na cestovanie v dobe (post)covidovej alebo objavte nové trasy pre najlepšie rodinné cyklovýlety.