Ak vylúčime alergikov a deti, ani zdraví dospelí by sivé nánosy na nábytku nemali ignorovať. Ako sa však prachu čo najefektívnejšie zbaviť? A je to naozaj nevyhnutné?
Od ľudskej pokožky k medziplanetárnej hmote
Prach vzniká buď rovno v interiéri, alebo sa doň dostáva z okolitého prostredia. Zvonka si ho prinášame v podobe čiastočiek peľu, pôdy, hmyzu a rastlín. V interiéroch môžeme nájsť aj srsť našich domácich miláčikov, textilné a papierové vlákna, vlasy, zvyšky potravín a najmä ľudskú pokožku. Celá naša pokožka sa každé štyri týždne kompletne obmení, a denne sa nám tak z tela odlúpne až 500 miliónov odumretých kožných buniek.
Malé percento domáceho prachu môže tvoriť aj kozmický prach, teda častice medziplanetárnej hmoty menšie ako jeden milimeter, ktoré sa voľne vznášajú vesmírom. Na Zem ich každoročne dopadne asi 40 000 ton, priemerne tak na metri štvorcovom zemského povrchu nájdeme najmenej jedno zrnko kozmického prachu.
Komu hrozí nebezpečenstvo
Okrem vyššie opísaných zložiek obsahuje prach v domácnostiach najmä vo väčších mestách aj zdraviu neveľmi prospešné látky, ako sú stroncium, arzén, chróm, hliník a ďalšie nebezpečné kovy. Osobitnú kapitolu predstavujú alergici či astmatici, ktorým pôsobí prach najväčšie ťažkosti. Prach škodí aj malým deťom alebo starším ľuďom. Ani zdraví dospelí by sa nemali dlhšie zdržiavať v zaprášenom prostredí – hrozí podráždenie slizníc dýchacích ciest, ktoré sú potom náchylné na respiračné ochorenia a rozvoj alergie v dospelom veku. Podobný vplyv má prach aj na domácich miláčikov.
Ako sa teda prachu zbaviť? Opatrenia sa dajú rozdeliť na preventívne (zabraňujúce tvorbe prachu) a aktívne (odstraňovanie prachu).
Ako zatočiť s prachom
- Obmedzte čo najviac textilné doplnky, závesy, dečky, dekoratívne vankúše a lôžkoviny z peria. Zadržujú a vracajú prach späť do interiéru, ťažko sa čistia a sú aj zdrojom roztočov.
- Koberce sú zdrojom prachu a čím menej ich budete mať, tým lepšie. Ak sa bez nich naozaj nezaobídete alebo ich z nejakého dôvodu musíte mať, dajte prednosť menším, aby ste ich mohli lepšie vyčistiť či vyprať.
- Voľte ľahko umývateľný nábytok. Čo sa týka gauča, z hľadiska prachu je vhodná kožená či koženková verzia.
- Vetrajte najmä po daždi a za bezvetria, obmedzíte prísun čerstvej dávky prachu zvonka.
- Používajte antistatické materiály, ktoré odpudzujú prach.
- Sezónne alebo menej často používané oblečenie skladujte vo vákuových obaloch. Odstráňte aj umelé kvety, sú doslova lapačmi prachu.
- Pouvažujte o klimatizácii, filtre zachytia takmer 99 % biologického znečistenia zvonka.
Proti prachu bez strachu
Ak na utieranie prachu používate len suchú prachovku, rozvírite prach po miestnosti a presuniete ho na iné miesto. To isté platí aj pre podlahy. Prach začne poletovať vzduchom a o chvíľu sa znova usadí. Radšej všetky police aj skrinky dôkladne utrite vlhkou handrou alebo utierkou, podlahu umývajte.
Keď používate vysávač, upratovanie začnite práve vysávaním a prach z nábytku utrite až neskôr, keď sa usadí. Nezabúdajte ani na nečistoty, ktoré sa usadzujú v radiátoroch, na listoch kvetov, v rohoch miestností, na lištách, lampách a stropných svietidlách.
Tip na záver
V boji s usadeným prachom sa osvedčili spreje a utierky s antistatickými vlastnosťami. Keď nimi otriete všetok nábytok, spomalíte opätovné usadzovanie nečistôt. Dôležité je čistiť pravidelne aj radiátory, prúdenie tepla roznáša usadený prach po miestnosti.
Keď máte doma alergika, výborným pomocníkom je čistička vzduchu, zaručí filtrovanie vzduchu a zníži množstvo poletujúceho prachu. Ak sa nechcete namáhať s vysávaním, zaobstarajte si robotický vysávač. Opäť je vhodné vybrať si variant s vlhkým čistením, aby sa prach nevíril. A na záver ešte tip na teplé letné počasie: nepoužívajte ventilátor, ktorý víri prach, a dajte prednosť vetraniu.