Basil,sage,dill,and thyme herbs on wooden board preparing for winter drying

7 byliniek z našich lúk a hájov pre vaše zdravie

Všetko o jedle, Životný štýl
Zatiaľ čo stromom pomaly opadávajú listy, nejedna bylinka sa má stále čulo k svetu. Čožeby nie, veď v sebe nakumulovali letné lúče a teraz nás vábia svojimi farbami, aby sme si ich pri prechádzke natrhali.

Niektoré z nich sú nielen krásne, ale majú aj liečivé účinky. Rozhodli sme sa predstaviť vám sedem byliniek, aby ste pri potulkách prírodou vedeli, z čoho si môžete urobiť dobrý čaj či sirup. Hor sa teda za pokladmi našich záhradiek, lúk a lesov!

Šípová ruža

Šípky rastú na tŕnistých kríkoch lemujúcich háje a lesy a vďaka žiarivo červeným plodom ich len ťažko prehliadnete. Výborne sa hodia na výrobu domáceho čaju, či už čerstvé alebo sušené. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, užitočného pomocníka pri nachladnutí a kašli, a používajú sa aj pri liečbe zápalov obličiek a močových ciest.

Rakytník rešetliakový

Rakytník rastie rovnako ako šípky na tŕnistých kríkoch, avšak jeho tŕne sú pevné a poriadne ostré. Pri trhaní plodov rakytníka radšej používajte rukavice. Táto opadajúca drevina sa vo voľnej prírode hľadá pomerne ťažko, ale môžete si ju vypestovať v záhrade. Potom stačí vziať si košík, nezabudnúť kvalitné rukavice a vydať sa v ústrety oranžovým bobuliam.

Aj rakytník má vysokú koncentráciu vitamínu C. Okrem iného obsahuje vitamín E a omega nenasýtené mastné kyseliny, čím pomáha znižovať vysokú hladinu cholesterolu, krvný tlak a podporuje správne fungovanie cievnej sústavy.

Ligurček lekársky

Táto pôvodne stredomorská bylinka má blahodarné účinky na nervovú sústavu, upravuje menštruačný cyklus a detoxikuje organizmus. Ligurček, ľudovo nazývaný aj magi, je obľúbenou bylinou. Okrem využitia v kuchyni, kde sa používa najmä na ochutenie polievok či mäsových jedál, sa využíva aj v liečiteľstve na prípravu odvaru.

Ligurček sa však neodporúča užívať dlhodobo, najmä nie vo vyšších dávkach, pretože jeho silica dráždi obličky. Tiež by ho nemali konzumovať tehotné a dojčiace ženy.

Skorocel kopijovitý

Túto nenápadnú bylinku nájdete pri prechádzkach okolo polí alebo na lúčnych cestách. Skorocel je ako stvorený na výrobu sladkého sirupu, ktorý vyženie chmáry z tela a funguje ako prírodný liek proti nachladnutiu. Jeho výroba je jednoduchá – lístky skorocelu zalejte vodou a priveďte do varu, potom pridajte dostatočné množstvo medu (na jeden deciliter vody približne 250 g) a tekutinu nechajte zhustnúť. Potom stačí sirup precediť a naliať do pohárov.

Žihľava dvojdomá

Bežne sa jej vyhýbame, pretože nás dokáže poriadne popáliť. Žihľava je napriek tomu vďačnou surovinou aj v kuchyni. Hodí sa nielen do plniek, polievok či prívarkov, ale aj na liečivé čaje. Stačí lístky zaliať vodou, nechať prejsť varom a po vychladnutí dochutiť medom.

Táto zelená bylinka pomáha s celkovým prečistením tela, problematickou pleťou, chorobami pečene a žlčníka a tlmí bolesti hlavy. Aj napriek jej liečivým účinkom by ste to s ňou nemali preháňať. Preto odvar z tejto bylinky pite maximálne dva týždne v kuse a potom si dajte pár dní pauzu.

Pamajorán obyčajný

Pamajorán, alebo tiež oregano, sa hojne využíva pri príprave jedál. Často rastie v záhradkách, ale naraziť naň môžeme aj na slnečných stráňach. Patrí medzi prírodné antibiotiká, pôsobí ako dezinfekcia a uľahčuje vykašliavanie. Dokáže tiež pôsobiť mierne antidepresívne a pomôcť pri reumatických problémoch.

Okrem tradičných slovenských jedál ho nezabudnite použiť pri príprave pizze alebo si vyrobte domáci čaj – na 250 ml vody použite približne dve lyžičky pamajoránu, vodu s bylinkami povarte, nechajte odstáť a potom preceďte. Pri prechladnutí sa odporúča piť horúci čaj trikrát denne pred jedlom.

Mäta

V lete si mätu užívame v osviežujúcich nápojoch alebo jedlách. Na jeseň si z nej môžeme urobiť domáci čaj alebo sirup. Jednoducho vsypeme lístky do šálky, zalejeme horúcou vodou a necháme 7 – 10 minút lúhovať. Mätový čaj pomáha pri prechladnutí, nádche a znižuje aj horúčku.

Svieže lístky nájdete v záhrade ešte aj v jeseni, v zime mávajú kvetináče s mätou v ponuke hypermarkety. Využiť môžete samozrejme aj sušené lístky. Ak sa rozhodnete v rámci jesennej prevencie pripraviť si mätový sirup sami, stačí zvariť pár kvetov a lístkov mäty s cukrom a malým množstvom vody a tekutá „medicína“ je na svete.

Neváhajte a vydajte sa na príjemnú jesennú prechádzku, možno na niektoré zo spomínaných byliniek narazíte. Namiesto sledovania seriálov a filmov môžete pochmúrne dni tráviť aj prípravou voňavých sirupov, odvarov a čajov a posilniť svoju imunitu.