Travel restriction abstract made of tourist in form of of luggage with face mask, sunglasses and hat.

5 tipov na cesty do zahraničia v koronačasoch

Za hranicami
Medzi „je“ a „nie je“ bezpečné vycestovať leží obrovská sivá priepasť plná otáznikov. Budeme sa musieť testovať doma aj v zahraničí? Koľko to bude stáť? Nerozdriape mi kocúr doma záclony, kým budem preč? Aby vás zbytočne neparalyzovali starosti, skontrolujte si itinerár podľa nášho zoznamu.

1. Prekonajte domáci stereotyp 

Telo aj mozog sa po dlhých mesiacoch sedenia doma oprávnene dožadujú reštartu. Málo čo je príjemnejšie ako sa len tak vybrať do prírody, medzi šumiace stromy a štebotajúce vtáčiky. Ak máte radi horúčavy, vodu a horúci piesok, možno sa túžite vydať za hranice všedných dní a uvelebiť sa na najpohodlnejšom ležadle na pláži, ideálne hneď vedľa baru s miešanými drinkami. Na nič nečakajte, spýtajte sa kamarátov, rodiny, internetu a už sa nalaďte na dovolenku!

2. Vyberajte, kam sa vyberiete 

Vaše fotky kocúra na gauči už nemajú na sociálnych sieťach úspech…. Chceli by ste priazeň fanúšikov získať exotickými fotografiami z pláže? Stačí si pred výberom destinácie trocha prelustrovať miestnu ponuku na webových stránkach. Zistíte, aké sú možnosti a podmienky. Vyhnete sa tak nepríjemným komplikáciám. Pri plánovaní myslite aj na to, že sa váš vycibrený itinerár môže pre náhlu zmenu situácie zmeniť, pre istotu si preto pripravte aj plán B, C a pre istotu aj D.

Váš vycibrený itinerár sa môže pre náhlu zmenu situácie zmeniť, majte tak pripravený plán B, C a pre istotu aj D.

3. Miestne podmienky v malíčku 

Testovanie, očkovanie, rúška, respirátory, dezinfekcia, rukavice – aj vy v tom už máte galimatiáš? Keď na niečo zabudnete, môžete namiesto romantickej večere v reštaurácii skončiť s hotdogom na lavičke. A to je príklad z tých lepších koncov. Zistite si preto na webových stránkach vašej vysnívanej destinácie aktuálne informácie o bezpečnostných opatreniach a vstupných požiadavkách. A nepodceňte ani „drobnosti“ typu kto vám počas dovolenky postráži milovaného kocúra-ničiteľa.

4. Hurá, ide sa  

Ak vám nestačí pešibus, porozmýšľajte ako. Lietadlo je síce na dlhšie vzdialenosti rýchlejším a v mnohých prípadoch aj lacnejším variantom než vlak, ale zato nie je vôbec ekologické. Vedeli ste, že v porovnaní so starosvetskou lokomotívou vypustí do ovzdušia oveľa väčšie množstvo CO2? Dnes sa už v rámci Európy dostanete po koľajniciach takmer všade, takže namiesto letu môžete zvoliť aj malebnú a romantickú cestu vlakom.

Dnes sa už v rámci Európy dostanete po koľajniciach takmer všade, takže namiesto letu môžete zvoliť aj malebnú a romantickú cestu.

Pri výbere alternatívnych možností cestovania použite kalkulačku emisií, ktorá vám ukáže, koľko oxidu uhličitého ušetríte, keď namiesto cesty lietadlom dáte prednosť vlaku. Navyše vo vlaku nie ste na niekoľko hodín pripútaní za cudzím vrieskajúcim dieťaťom ani nemusíte počúvať chrápanie spolucestujúceho sediaceho hneď vedľa vás, ktorého hlava sa nebezpečne nakláňa k vášmu sedadlu.

5. Nechajte starosti poisťovniam  

Aj keď ste dovolenku či výlet naplánovali do posledného detailu, sú veci, ktoré sa nedajú ovplyvniť. Zmeškaný let v Londýne by mohol pokaziť prehliadku Ríma, nehovoriac o tom, že by ste sa na dláždených uliciach v centre mohli pošmyknúť a poraniť sa.

K týmto nepríjemnostiam sa dnes ešte pridáva riziko nakazenia covidom či karantény. Aj tieto starosti môžete prenechať niektorým poisťovniam. Po mesiacoch permanentného testovania, rúšok a núteného sedenia doma si zaslúžite oddych. Užite si to!