AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

5 najväčších mýtov o investovaní a sporení

Poznáte to, začnete si zarábať a na konto vám každý mesiac príde výplata, na ktorú sa právom tešíte. Ak máte to šťastie a dokážete s ňou nakladať, pár desiatok eur vám zostane. No a za nejaký čas si kladiete otázku, čo s nimi urobíte, keďže nechcete, aby vám len tak nečinne ležali na účte. Každý by predsa chcel byť raz zabezpečený boháč – hlavne ľahko a spoľahlivo.

Časom, keď sa peniaze ukladali do perináka, už dávno odzvonilo. Na rad prichádzajú investície a sporenie. Oblasti, ktoré sú opradené mýtmi ako rozprávky bratov Grimmovcov. Čomu teda nie je možné tak úplne veriť?

 

 1. Investície do zlata? To je predsa istota!
  To ani náhodou. Iste, zlato drží hodnotu peňazí a bezcenným sa asi nikdy nestane, ale pri jeho kúpe zaplatíte vysokú maržu, a potom môže dlho trvať, kým sa vám táto investícia zhodnotí na rovnakú sumu, za ktorú ste „žltú tehlu“ nakúpili.

 2. Nie som boháč, tak nemôžem investovať
  Myslíte si, že nemôžete investovať, pretože nemáte honosnú vilu na exkluzívnom mieste, nekŕmite svojich maznáčikov krevetami a na raňajky si nedávate jahody a šampanské? To sú prehnané predsudky, ktoré dnes dávno neplatia. Investovať dnes môže každý – stačí napr. pár desiatok eur mesačne. A ak sa bojíte šliapnuť vedľa, opýtajte sa niekoho skúseného (sebavzdelávanie tiež nikoho nezabilo).

  Navyše, ak ste čítali náš článok o netradičných investíciách, viete, že takou investíciou môže byť aj kabelka, drahý alkohol alebo aj kôň. Hijó a na zdravie! Ak chcete zostať pri zemi, AXA ponúka široké portfólio investičných fondov.

 3. Na dôchodkové sporenie sme veľmi mladí
  Ako sa hovorí „kto prv príde, ten prv melie“. To platí aj v prípade dôchodkového sporenia. Čím skôr začnete sporiť, tým viac si nasporíte na dôchodok. V AXA si môžete napr. uzavrieť doplnkové dôchodkové sporenie a zaistiť si tak bezstarostný život v dôchodku.

 4. Finančný poradca je gauner, ktorý mámi z ľudí peniaze
  Časy, keď vám poistenie zaistí kdejaký babrák, ktorý sotva vychodil strednú a finančnej sfére rozumie ako koza petržlenu, sú dávno pravekom. NBS stále sprísňuje pravidlá pre poisťovacích agentov a vízia profi prístupu bez predsudkov je reálnejšia každým rokom.

 5. Podielové fondy nezarábajú
  Hovorí sa, že inflácia prevyšuje zárobky z fondu a my potom bojujeme s „trójskym koňom“ v podobe záporného výnosu. Táto predstava však zbytočne šíri paniku. Dôležité je sa na túto problematiku pozrieť s odstupom. Situáciu napríklad krásne znázorňujú akciové fondy AXA, ktorých priemerné ročné zhodnotenie za posledných 3 až 5 rokov sa pohybuje v kladných číslach aj po očistení o infláciu. Tak nehádžte flintu do žita, výnosy podielových fondov v budúcich rokoch môžu vyzerať sľubne.

Tak zbohom, predsudky!

Zbaviť sa zažitých predsudkov v spoločnosti sa dá rovnako ťažko ako zbaviť sa škvŕn od čučoriedok na našom najobľúbenejšom oblečení. Finančná gramotnosť nie je žiadna veda, len to chce nájsť tých správnych ľudí, urobiť trochu toho googlenia a výhľad na bohatšiu budúcnosť je hneď na svete. Takže ak neviete, čo s peniazmi navyše, ktoré nechcete len tak utratiť za drahú kávu v Starbucks, skúste ich investovať, sporiť a množiť.

 

Článok reprezentuje názor redakcie Patálie.sk a nemusí odrážať názor AXA.