AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

4 zásady pre začínajúcich investorov

Pri pohľade na horskú dráhu, ktorú teraz finančné trhy zažívajú, sa môže nejeden z nás cítiť ako Alenka v krajine zázrakov. Investovanie v súčasnosti preto môže pripomínať hazard podobný tomu s bitcoionom pred tromi rokmi.

Zdanie však klame. Pri dobre zvolenej dlhodobej stratégii sa nemusíte súčasným vývojom príliš vzrušovať. Stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad. 

Kto sa bojí… 

Hoci sú deväťdesiatky a s nimi spojené investičné fondy a kupónová privatizácia dávno za nami, veľa ľudí investovaniu stále neverí, pretože sa bojí, že o všetko prídu. Dnešné kolektívne investovanie však vyzerá výrazne inak, od zákonov po profesionálnu správu. Keď sa rozhodnete šetriť na dôchodok alebo akokoľvek inak zhodnotiť svoje peniaze v nasledujúcich desaťročiach, máte výhodnejšie možnosti ako bežný či sporiaci účet.

Kedy, ak nie teraz 

Taktizovanie a vyčkávanie so začiatkom „investičnej kariéry“ na vlnu rastu môže byť viac na škodu. Investovanie nie je surfovanie. Hlavne pre človeka neveľmi zbehlého vo finančnom svete predstavuje zachytenie vhodného momentu herkulovskú úlohu.  

Preto je lepšie investovať pravidelne po menších sumách. Tým sa vyrovnávajú krátkodobé výkyvy na trhoch a načasovanie vstupu do fondu nemá taký vplyv na výslednú hodnotu investície. Vezmite si hoci modelový príklad, keby ste od 31. decembra 1999 pravidelne mesačne investovali 50 eur do indexu MSCI World, ktorý reprezentuje výkonnosť globálneho akciového trhu.

Ako vidíte na grafe, trh za ten čas prešiel dvomi výraznými poklesmi – tzv. „dotcom bublinou“ z prelomu tisícročia a veľkou recesiou, ktorá nasledovala pár rokov potom. Počas niektorých mesiacov sa dokonca krátkodobo dostala celková hodnota investície pod hodnotu investovanej sumy. Trhy sa však vždy dokázali spamätať a ku koncu investičného obdobia dosahoval celkový výnos viac ako dvojnásobok investovaných prostriedkov. 

Vydrž, Prťka, vydrž! 

Na to, že ceny na finančných trhoch klesajú a stúpajú, sa môžete spoľahnúť ako na deň a noc. Jednou z najčastejších investorských chýb je práve podľahnutie panike, aby človek „zachránil“ aspoň to málo, čo mu zostalo. Tento typ investora pravidelne končí v strate, pretože sa pripravuje o zisk plynúci z opätovného oživenia trhov.  

Keď sa pozrieme do histórie kapitálového trhu od roku 1927, rastové obdobie trvalo priemerne 2,9 roka, zatiaľ čo pokles 9,8 mesiaca. Počas tzv. konjunktúry trh zhodnotil v priemere +117 % a počas poklesu stratil -35,4 %. 

Dlhšou cestou za väčším pokladom 

Každý z nás je iný. Keď neradi riskujete, zvolíte konzervatívnejší prístup. Pri poklese trhov pravdepodobne stratíte menej, ale pri raste aj menej zarobíte. Takto to už chodí. Nemožno sa hnevať, že tí odvážnejší majú radosť z vyšších výnosov, a potom unáhlene meniť svoju dlhodobú stratégiu. 

Tu platí jednoduché pravidlo: Dlhšie obdobie znesie viac rizika. Keď si teda chcete peniaze vybrať už po troch rokoch, mali by ste zvoliť skôr konzervatívny fond. Keď však šetríte na dôchodok, môžete sa pustiť napr. do Indexového globálneho dôchodkového fondu od AXA v rámci doplnkového dôchodkového sporenia. V porovnaní s inými investičnými nástrojmi so sebou práve akcie nesú vyšší potenciál výnosu. S tým sa samozrejme spája aj vyššie riziko. To však dokážete výrazne znížiť, keď budete investovať pravidelne a dlhodobo. 

Doplnkové dôchodkové sporenie si však nemusíte zakladať iba vy. Keď si ho dohodnú vaše deti už pri dosiahnutí dospelosti, môžu do dôchodku odísť s pekným finančným vankúšom. V prípade pravidelnej mesačnej investície 20 eur a modelovej 5-percentnej ročnej miere výnosu sa môžu v 65 rokoch tešiť na viac ako 45 000 eur, teda viac ako štvornásobné zhodnotenie vkladu. Od 18 rokov je do dôchodku dlhá cesta, na ktorej sa môže veľa zmeniť. Vaša investícia tak môže byť jednou z istôt, na ktoré sa môžete spoľahnúť. 

Článok reprezentuje názor redakcie Patálie.cz a .sk a nemusí odrážať názor AXA. Uvádzaná výkonnosť je len ilustratívna a jej dosiahnutie nie je garantované. Hodnota majetku v dôchodkových fondoch môže klesať aj stúpať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nezaručuje budúcu výkonnosť.