10 vecí, ktoré spôsobujú rakovinu a pravdepodobne ich máte doma aj vy

Bývanie, Životný štýl
Nemáme teraz na mysli cigarety, na tých je to jasne napísané. Lenže existuje aj celý vesmír bežne používaných výrobkov, na ktorých žiadne varovanie nenájdete. Stavíme topánky, že ich máte tiež doma.

1. Šampóny
Vo vyspelom svete ťažko nájdete kúpeľňu, ktorá by neprekypovala chemikáliami nabitou vlasovou kozmetikou, minimálne šampónmi a kondicionérmi. Medzi tie najbežnejšie používané chemikálie v šampónoch patrí laurylsulfát sodný, parabény a syntetické farbivá. O parabénoch sa vie, že sú karcinogénne, a sú spájané s rôznymi typmi nádorov. Napríklad táto štúdia uvádza, že 99 % vzoriek rakovinového tkaniva nádorov prsníka, ktoré testovali, obsahovalo parabén. Šampóny sa parfumujú pomocou derivátov benzénu, aldehydov, ftalátov a kopou ďalších toxínov, ktoré sú spájané s rakovinou, chorobami nervovej sústavy a alergiami. V niektorých nájdete aj methylisothiazolinón, toxín a silný alergén vyvolávajúci dermatitídu.

 2. Nepriľnavé panvice
Iste, sú superpraktické, ale predstavujú potenciálne riziko pre naše zdravie. Problém je v tom, že riad s nepriľnavým povrchom má na sebe vrstvičku polytetrafluóretylénu, známeho tiež pod menom teflón. To je plastický polymér, ktorý pri zahriatí na teplotu vyššiu ako 230 stupňov Celzia vylučuje toxíny. Štúdia neziskovky The Environmental Working Group zistila, že už po dvoch až piatich minútach na bežnom sporáku sa teflón môže od panvičky odlepovať a vylučovať jedovaté čiastočky a plyny. Tie vám môžu, ak ich aj jeden jediný krát vdýchnete, spôsobiť otravu známu ako teflónová horúčka. Niektoré z chemikálií v teflónovej vrstve sa považujú za potenciálne karcinogény.

Prečítajte si tiež: Príliš čistý domov škodí zdraviu

3. Umelé sladidlá
Nájdete ich v množstve potravinárskych výrobkov a to najpoužívanejšie z nich sa volá aspartám. Ten je takmer vo všetkých sladkých nápojoch bez cukru, ale pridáva sa aj do džúsov, energy drinkov a mliečnych a proteínových nápojov. A je tiež spájaný s celým radom zdravotných problémov vrátane rakoviny. Práve v spojení s rakovinou je okolo aspartámu mnoho kontroverzií. Veľa spoločností, ktoré na umelých sladidlách profitujú, podporujú výskum, ktorý má túto spojitosť vyvrátiť. Avšak štúdia z roku 2007 ukázala, že aspartám môže spôsobiť leukémiu a rakovinu prsníka.

4. Plastové fľaše a krabičky na jedlo
Balenie potravín je kapitola sama o sebe. Dokonca aj ovocie a zeleninu kupujeme zabalené v plaste, čo nie je dobré pre planétu, ani pre naše zdravie. Ak pijete z plastovej fľaše, chemikálie, ktoré obsahuje, sa doslova vpíjajú do vašich pier. A ak ju necháte na slniečku alebo vo vyhriatom aute, je to ešte o niečo horšie: teplo proces lúhovania chemikálií vo vašom drinku urýchľuje. Riešenie?

Vrátiť sa späť ku sklu. Pomôžete životnému prostrediu i sebe.

5. Osviežovače vzduchu
Ďalší veľký problém. Osviežovače vzduchu nájdete v spálňach, na záchodoch i v autách a ľudia ich milujú. Ich zloženie je však – v krátkosti – koktail toxických chemikálií. Nech hľadáte ako hľadáte, na ich obaloch sa na základe „obchodného tajomstva“ schovávajú pod slovom parfum. To bohužiaľ výrobcom umožňuje utajiť škodlivé ingrediencie, z ktorých mnohé sú známymi karcinogénmi. Alternatívou k jedovatým osviežovačom je používanie esenciálnych olejov a vody. Čajovník a borovica slúžia zároveň ako prírodná dezinfekcia.

6. Čistiace prostriedky
Väčšina rodín má svoju toxickú policu v kúpeľni, plnú čističov toho i onoho, pretože vy jednoducho potrebujete špeciálny prostriedok na sporák a špeciálny na dlaždičky v kúpeľni. Hoci je veľká väčšina z týchto výrobkov označená varovnými symbolmi ako toxická, ľudia si z toho nič nerobia a kupujú a používajú ich vo veľkom ďalej. Nielen oni, ale aj ich deti a návštevy pri upratovaní dýchajú ich jedovaté výpary. Podľa David Suzuki Foundation nájdeme bežne v domácej chémii látky, ktoré spôsobujú rakovinu aj reprodukčné problémy, poškodzujú nervovú sústavu a obličky.

Alternatívou sú “eko” prostriedky a prírodné čistidlá ako citrón a ocot.

7. Zubná pasta
Štúdia z roku 2014 potvrdila, že zubné pasty obsahujú toxické látky a medzi tie najhoršie z nich patrí preslávený fluór, ktorý má pôsobiť blaho nášmu dentálnemu zdraviu. Zároveň je to vo veľkom množstve známy neurotoxín a karcinogén, ktorý pri dlhodobom užívaní poškodzuje mozog, srdce a kosti. Stačí si zle vypláchnuť pusu vodou, a veľká dávka fluóru cestuje do vášho tráviaceho traktu. Zvlášť problematické je to u detí, ktoré majú vo zvyku zubné pasty prehĺtať. Jednou z prvých známok toho, že sa nám v tele ukladá priveľa fluóru, sú škvrny na zuboch.
8. Mydlo
Mydlá a sprchové gély tiež obsahujú množstvo chémie. Antibakteriálne mydlo pozostáva okrem iného z triklozánu, čo je potenciálny karcinogén. Pôvodne bol registrovaný ako herbicíd, avšak čoskoro nadobudol na popularite čoby biocídna a konzervačná zložka v kozmetike a farmácii. Dobrou správou je, že v súčasnej dobe máme na trhu k dispozícii celú paletu mydiel na prírodnej báze aj bez prídavku triklozánu, ktorý napokon nájdete v hocičom ďalšom vrátane plastov a oblečenia.

9. Pracie prostriedky
Často obsahujú fosfor, naftalín, čpavok, fenol a kyselinu nitrilotrioctovú, ktoré môžu byť spúšťačmi rôznych alergií, ekzémov či ďalších kožných problémov, pretože sa ľahko dostávajú doslova pod kožu. Navyše veľa pracích práškov obsahuje tiež vône či opäť “parfum”, čo je kódované meno pre koktail rizikových chemikálií a potenciálnych karcinogénov.

Ak ste sa domnievali, že najdôležitejším kritériom pri výbere pracieho prášku je to, ako vám vonia, možno je na čase to trochu prehodnotiť.

10. Detský zásyp
Niektoré detské zásypy obsahujú vysoký obsah mastenca, ktorý podľa American Cancer Society niekedy vo svojej prírodnej forme obsahuje azbest. A ten je silno karcinogénny. S firmou Johnson & Johnson sa v Spojených štátoch súdia stovky pacientov s rakovinou potom, čo v roku 2015 padol prvý verdikt súdu o tom, že za rakovinu vaječníkov vtedy už zosnulej ženy môže práve detský zásyp kozmetického giganta. V apríli 2018 súd v New Jersey uznal, že ten istý výrobok spôsobil mezotelióm (zriedkavú formu rakoviny spätú s pôsobením azbestu) Stephenovi Lanzovi, a nakázal firme vyplatiť pacientovi 37 miliónov dolárov ako odškodné. Firma však okolo reálneho zloženia svojho zásypu stále zahmlieva a rozsudky súdu oficiálne považuje za predpojaté a smutné.

#Natálie Veselá

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Soľ nad zlato? Naopak, príliš soli poškodzuje mozog, tvrdí štúdia