Zlodeji dovolenku nemajú

Bývanie
Leto v plnom prúde a všade na webe články o tom, ako zabezpečiť domácnosť pred odchodom na dovolenku. Lenže často v nich natrafíte na naozaj super rady. Vôbec asi najlepšia, ktorú sme našli, znela: Nezabudnite zamknúť. Vďaka, to by nám nenapadlo.

Podobne múdra je tiež rada: „Nepíšte na Facebook, že ste na dovolenke, najlepšie na druhej strane zemegule – veľká časť lúpeží sa deje medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú.“ Fajn, ale toto tuší asi každý. Skúsime vám teraz zosumarizovať pár užitočnejších vecí, ktoré môžete využiť.

Svieť, aj keď nie je komu
Takou klasikou už je automatické svietenie, ktoré predstiera, že v dome to veselo žije, zatiaľ čo vy sa čľapkáte niekde na Hvare alebo Ibize. Čidlá, ktoré vopred nastavíte, v danú hodinu rozsvietia vybrané svetlá vo vašom byte alebo dome a predstierajú tak pobyt niekoho živého. To je úplný základ.

Vďaka stále sofistikovanejším technológiám sa však už dnes dá aj táto svetelná show značne vylepšiť.

Inteligentná domácnosť vie napríklad zaťahovať žalúzie alebo otvárať a zatvárať okná podľa toho, či sa zotmelo, či už je večer, alebo či práve nezačína pršať. Takže si predstavte, že tento šikovný systém v čase vašej dovolenky večer čo večer zohrá divadielko, kedy rozsvieti nejakú tú lampičku, chvíľu svieti v kuchyni, chvíľu na záchode, pustí a za dve hodiny zase vypne telku, potom zatiahne žalúzie v spálni a okolo polnoci zhasne a ide spať. Kto by už len mal podozrenie, že sa to obišlo bez ľudskej ruky.

Prečítajte si tiež: Muž na záclone. Japonci prichádzajú s tieňovým opatrením proti zlodejom

Veľký brat vo vašich službách
Ďalší level celej tejto hry môže byť ovládanie inteligentnej domácnosti na diaľku. Cez aplikáciu v mobile môžete ovládať nielen kúrenie, ale aj svetlo, okná, alebo dokonca zavlažovanie záhrady.

Ležíte si na pláži alebo ste práve vybehli na vrchol Álp, no v kľude si otvoríte apku v mobile a overíte, ako je dnes u nás doma.

Zdá sa vám, že je v byte horúco? Tak pustíte klímu, aby to kvetiny či rybičky nemali aj s pečúcim programom. Rozsvietite alebo zhasnete svetlo, ktoré chcete, zalejete záhony, bezpečne vyvetráte atď.

A to ani nehovoríme o tom, že tieto systémy väčšinou vedia parádne vyriešiť tú krásnu chvíľu, kedy si vy alebo druhá polovička uvedomíte na obchvate Mníchova, že tá žehlička v kuchyni možno predsa len zostala zapnutá. Namiesto otočky a hodín nadávok pri návrate skrátka rovno v mobile vypnete prúd vo zvolenom okruhu zásuviek a aj keby žehlička v sieti bola (akože zrejme aj tak nie je), tak sa vypne.

A keby náhodou prišlo k najhoršiemu, väčšina týchto systémov má hlásiče požiaru alebo vyššej koncentrácie CO2 a dokážu urobiť také triky ako napríklad otvoriť okná, ak ich máte ovládané elektricky, bránu garáže a pod., aby pomohli dymu von, zavolajú hasičov, vypnú elektrinu. A samozrejme vám dajú vedieť, že máte problém.

Alarm to istí zvonku
Bezpečnostní odborníci a machri na domáce alarmy radia ešte jednu vec – nech už si vyberiete akýkoľvek systém, musí byť vidieť. Prečo? Väčšinu zlodejov odradí už hlásič alarmu na fasáde, viditeľne osadené kamery alebo samolepka na bránke. Pomôže tiež bezpečnostný zámok na dverách, ktorý jasne ukazuje, že tu to pôjde len s námahou alebo bezpečnostné fólie na oknách, ktoré niekoho dovnútra len tak nepustia.

Ak vedľa seba totiž stoja zjavne strážený a zabezpečený a nechránený domček, čo myslíte, ktorý si vyberú?


Jasné, ak majú vyložene zálusk na ten obraz od Kupku, čo vám v záveti odkázala babička, tak po vás pôjdu, ale väčšina vykrádačiek sa deje vďaka tomu, že zlodej, čo šiel náhodou okolo, uvidel otvorenú vetračku a čo keby… Aj polícia na svojich stránkach uvádza, že nepozvané návštevy väčšinou prenikajú do bytov a domov vchodom alebo zadným nezabezpečeným vstupom či oknom. Pokojne stačí to, ktoré je otvorené na vetračku, pre nich to nie je problém. Potom taktiež garáže, pivnice alebo podkrovia. Na to všetko nemyslíme a potom sa čudujeme.

A posledná rada na záver – keby predsa len po návrate domov bolo už pri dverách jasné, že ste počas kúpačky pri Balatone mali nejakú tú nevítanú návštevu, pokoj, hlavne nevleťte dovnútra a nezačnite šalieť. Zavolajte políciu a počkajte vonku. Zvýšite tak šancu, že ten váš prípad nespadne do kolónky Vyšetrovanie skončilo, zabudnite.

#MartinGroman

Prečítajte si tiež: Ako si užiť dovolenku? Pripravte sa na najhoršie a dopadne to lepšie