Digitálny detox: Uľavte svojej hlave

Budúcnosť, Psychická pohoda
Spomínate si, kedy ste boli naposledy úplne offline? Nie desať minút, nie pol hodinu, ale napríklad deň, dva. Ak je vaša odpoveď „na základke, keď ešte neboli mobily”, mohol by vás zaujímať digitálny detox. Čo to je? Povedané jazykom žiaka základnej školy digitálny detox je, keď vypnete všetky zariadenia, ktoré vás spájajú s virtuálnym svetom a dáte zámerne na istý vymedzený čas prednosť svetu skutočnému. Knihám, prírode, športu, rodine, priateľom…

Do našich tvárí prakticky stále svietia nejaké monitory, telefóny, tablety, čelíme nekonečnému toku informácií, e-mailov, správ od priateľov a vedci si lámu hlavu nad tým, aký dopad to na nás môže dlhodobo mať. Poruchy pozornosti, vyhorenie a absolútna neefektivita sú najčastejšími prejavmi našej digitálnej demencie. Dobrá správa je, že sa jej dá brániť – digitálnym detoxom.

Na digitálny detox digitálne? 

Úsmevná vec je, že pokiaľ si budete chcieť nájsť nejaké informácie o digitálnom detoxe na Googli, medzi top výsledkami budú – pozor, prekvapenie! – aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť do telefónu, aby vám digitálny detox dobre išiel. Taká aplikácia sa tvári, že vie veľa užitočných vecí: meria vám, koľkokrát za deň telefón len tak rozsvietite, aby ste sa pozreli, či vám niekto nepíše, počíta čas, ktorý trávite čítaním newsfeedov na Facebooku, srdiečkovaním fotiek na Instagrame alebo hraním hier. Čo na tom, že čas strávený civením na takéto analýzy je rovnako premrhaný ako ten s Facebookom… Jediné užitočné detoxikačné aplikácie sú tie, ktoré vám telefón alebo tablet nekompromisne vypnú na čas, ktorý si s touto aplikáciou dopredu dohodnete. A i keby ste sa na hlavu stavali, nič vám ich nezapne nazad. Odvykačka ako má byť.

Vaše blaho na prvom mieste (za vaše peniaze)

Pri hľadaní informácií o tom, ako sa do digitálneho detoxu pustiť (a ako pri ňom vydržať), nájdete veľa firiem, ktoré na našej závislosti na smartphonoch rozbehli slušný biznis: 

  • hotely, ktoré sľubujú špeciálne digitálnodetoxikačné pobyty, 
  • konzultantsko-terapeutické centrá, ktoré vás vaším digitálnym detoxom prevedú, 
  • wellness hnutie (naozaj!), ktoré vám tie internety dostane z hlavy.

Niektoré sa zameriavajú na jednotlivcov, iní na firmy a zaručujú detoxikáciu celých pracovných kolektívov.


Známy britský podnikateľ a vizionár Richard Branson vo svojej spoločnosti navrhol, aby sa zamestnanci každý týžden na dve hodiny „odpojili” a takto získaný čas venovali tomu, že sa s kolegami reálne zídu a budú sa venovať kreatívnym činnostiam.


Pokiaľ nemáte tak osvieteného šéfa ako je Branson a ani sa vám nechce utrácať za hotely a dobre mienené rady špeciálne školených terapeutov, môžete skúsiť digitálny detox i sami. Pokiaľ teda máte pocit, že ho potrebujete.

Ako na digitálny detox? 

Či ste adept na detox, spoznáte jednoducho – skúste byť k sebe úprimný a zamyslite sa, ako používate technológie, ktoré ste mali v pláne používať k práci, k rýchlejšej komunikácii alebo k prostému získavaniu informácií.

Pokiaľ ich používate: 

  • k práci,  
  • k rýchlejšej komunikácii, 
  • prostému získavaniu informácií,  

môžete si gratulovať, digitálny detox nepotrebujete.

Pokiaľ vás ale:  

  • technológie nepríjemne často rušia od toho, čo by ste skutočne mali robiť (pracovať, študovať),  
  • majú neblahý vplyv na medziľudské vzťahy,  

mohol by vás detox zaujímať.

Odpojím sa. A čo za to?  

Keď sa pre digitálny detox rozhodnete, začnite po malých dávkach. Skúste sa „vypnúť” trebárs na dvanásť hodín ( tých, kedy nespíte) a skúste to cez víkend. Ľudia, ktorí sa digitálnym detoxikovaním iných ľudí zaoberajú, hovoria, že keď sa odpojíte, budete prekvapený, koľko máte času.

Je dobré si naplánovať nejaké aktivity, na ktoré normálne čas nemáte, a naviac sa pri nich telefón alebo laptop veľmi používať nedá. 

Aby ste sa prirodzene vyhýbali pokušeniu mrknúť sa na Facebook – choďte plávať, do divadla alebo si konečne zoberte tú knižku, čo sa vám od minulých Vianoc váľa na nočnom stolíku. Nutkanie telefón zapnúť bude asi silné, ale vedci sľubujú, že keď to vydržíte, osvieži sa vám mozog a i takto krátkou pauzou od pípania esemesiek a nekonečného kontrolovania Facebooku nakročíte k sústredenejšiemu mysleniu.

Bez smartphonu ani na krok 

Priemerný človek skontroluje svoj smartphone približne 220x za deň, to je raz za 6 a pol minúty. 

  • 73% Britov hovorí, že si len ťažko vedia predstaviť deň bez svojho telefónu
  • Jeden zo štyroch ľudí priznáva, že strávi viac času online než spánkom
  • 70% ľudí vo veku 16-24 rokov hovorí, že radšej posielajú esemesky, než aby s niekým hovorili
  • Priemerný teenager mesačne odošle 3400 elektronických správ zo svojej postele

Nezaspite na vavrínoch 

Zvládli ste 12 hodín offline? Je na čase posunúť latku digitálneho detoxu. Ideálne je ževraj odskočiť si od virtuálneho sveta na 72 hodín. V tomto prípade je fajn povedať o svojom zámere rodine a známym – zvlášť pokiaľ sú zvyknutí, že na WhatsAppe odpovedáte cca do desiatich sekúnd.

Vyhnete sa tak nechcenému výstupu v relácii Kriminálna ústredňa pátra.

Keď nebudete mať nos neustále zaborený v displeji telefónu alebo nebudete čumieť do monitoru svojho notebooku, získate inú perspektívu, budete dostávať iné nápady a najskôr nabehnete na iné tempo. Poznáte trebárs ešte to, čomu sa hovorí „dlhé zimné večery”? Niečo také v našej zrýchlenej dobe vlastne už neexistuje a isté je, že na tom majú veľký podiel technológie. Tie technológie, ktoré majú náš život spríjemňovať a zlepšovať, ale v skutočnosti na nás kladú ďalšie nároky a okrádajú nás o čas. Poctivý digitálny detox by mal priniesť i lepší spánok. Je paradox, že o potrebe kvalitného spánku vieme viac než všetky predchádzajúce generácie dohromady, ale spíme suverénne menej než oni (pretože v posteli dosť často nekonečné hodiny blúdime prstom po displejoch).

Späť na stromy…a potom zase nazad na siete 

Nalogovať sa nazad do virtuálneho sveta môže byť rovnako náročné ako sa z neho odhlásiť. A najťažšie bude udržať si nejaké návyky z offline doby – nekontrolujte telefón každé tri minúty, skúste si znova povedať, čo je urgentné a z akých mailinglistov sa odhlásite, pretože vám naozaj nič nedávajú. Skúste si vytvoriť novú závislosť – vypínajte svoje elektronické zariadenia na jeden až dva dni aspoň raz mesačne. Lepší spánok, koncentrácia a kvalitne nastavený čas s vašimi blízkymi budú príjemným vedľajším efektom digitálneho detoxu.