Spoločnosť zahltená antibiotikami: Zaberajú stále menej

Život, Životný štýl
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prednedávnom vydala varovanie o zväčšujúcom sa probléme antibiotickej rezistencie. Podľa organizácie sa v minulom roku opäť zvýšil výskyt baktérií, ktoré dokážu odolať akémukoľvek lieku. „Odolnosť proti antibiotikám sa vo všetkých kútoch sveta nebezpečné zvyšuje. U baktérií sa objavujú nové obranné mechanizmy, ktoré ohrozujú schopnosť človeka vysporiadať sa s nákazou,“ píše WHO na svojich stránkach.

Zároveň varujú, že sa problém týka naozaj všetkých bez ohľadu na pohlavie, vek a prostredie. Najväčšia rezistencia sa vyskytla napríklad pri zápale pľúc, tuberkulóze a kvapavke. Ale zoznam je dlhý a neustále sa predlžuje.

Nezastaviteľná evolúcia
Po alarme organizácie sa téma pomaly dostáva do všeobecného povedomia. A tiež k vedcom po celom svete. Mnoho tímov preto rozbieha výskumy, ktoré by mohli nejakým spôsobom odhaliť, ako blížiacu sa svetovú krízu ustáť. Skôr či neskôr totiž príde moment, keď sa situácia vymkne kontrole a nejaká baktéria zdecimuje a rozloží modernú civilizáciu na kúsky. Tak ako sa to ľudstvu prihodilo už niekoľkokrát. S jedným rozdielom – v minulosti ľudia nemali k dispozícii žiadne lieky okrem tých prírodných. Dokážete si predstaviť, čo by vykonali baktérie zmutovaného čierneho moru? Hrôza pomyslieť, ale žiadnu paniku – taký extrém zatiaľ nehrozí. Ide o proces, ktorý bude ešte chvíľu trvať. Už teraz však vedci zaznamenávajú dáta o mutáciách malých nebezpečných mikroorganizmov.

Petriho misky
Napríklad Harvardova univerzita uskutočnila rozsiahly experiment s veľkou Petriho miskou. Nádoba sa rozdelila na deväť častí. Do siedmich z nich sa umiestnilo antibiotikum. Zľava i sprava sa množstvo účinnej látky zväčšovalo, pričom uprostred, na čísle päť, sa nachádzala najväčšia dávka. Na prvých z každej strany však nebola žiadna. A presne tam sa v jeden moment vložili baktérie E. coli.

Experiment vedca vystrašil: za krátkych 11 dní sa mikroorganizmy dostali vďaka niekoľkým mutáciám až do misky, ktorá obsahovala množstvo antibiotík, ktoré prevyšovalo počet látok v bežných pilulkách.

„Vďaka videozáznamu si môže každý pozrieť, ako prebieha mutačný a selekčný proces. Evolúcia sa deje v podstate pred našimi očami,“ komentuje svoju prácu doktor Baym. Klip je uverejnený na internete. 

Očkovanie ako jediná možnosť
Existuje nejaké riešenie? Podľa zdravotníckych odborníkov by mohli pomôcť investície do vývoja vakcinačných látok. Hoci pri niektorých starších vakcínach hrozí podobný problém s odolnosťou, u novších a lepších variantov by sme dokázali baktérie zase o kúsok predbehnúť. „Vakcinácia ľudí a zvierat je najefektívnejším spôsobom, ako predísť infekciám. Tým pádom zmizne aj nutnosť liečiť choroby silnými antibiotikami. Predovšetkým potrebujeme, aby vedci vyrobili očkovanie proti chorobám, ktoré sa momentálne liečia len liekmi,“ komentuje dôležitosť vakcinácie WHO.

Organizácia upozorňuje tiež na mylné informácie spojené s tým, že očkovanie nie je pre telo vhodné.

Obzvlášť sa tento mýtus spája s vakcináciou detí. Tým, že dieťa nebude mať vybudovanú ochranu, bude náchylné na ochorenia. Nielenže bude ohrozené jeho zdravie, ale zároveň sa priloží drevo do ohňa tým, že bude musieť podstúpiť liečbu práve antibiotikami. A v kruhu sa budeme nezastaviteľne točiť ďalej.

Zika ako predzvesť
Hoci veľa ľudí nad týmto problémom mávne rukou, budúce generácie si to už nebudú môcť dovoliť. S nadchádzajúcimi rokmi bude pribúdať stále viac prípadov, ktoré budú naháňať mráz po chrbte. Poznáme ich už dnes, lenže sa zatiaľ vyskytujú prevažne v krajinách tretieho sveta, takže sa míňajú s povedomím modernej civilizácie. A obzvlášť Európy. Americký kontinent už totiž svojho prvého väčšieho strašiaka spoznal.

Vírus zika vydesil síce celý svet, ale nás nie na príliš dlho.

Akonáhle sa však podobná nákaza preženie našimi radami, začneme snáď brať konečne túto hrozbu vážne. Pretože najmä my, civilizovaná európska spoločnosť, trpíme na “predávkovanie” antibiotikami, keďže nám nerobí žiaden problém si lieky obstarať. Lekári ich navyše predpisujú už takmer inštinktívne. A preto hrozí najväčšie nebezpečenstvo práve u nás. Môžeme len dúfať, že antibiotiká začneme užívať s rozumom ešte skôr, než bude neskoro.

#Jan Uhlík

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Mohol by byť vírus Zika kľúčom k boju s nádormi na mozgu?