shahrokh one man one person man midde age 45 50 55 60 years old middel age mid age one only yellow tishert necklece act acting scream cry crying weep tear serious thought tired worried depression exhaustion expertise sad sadness emotion upset displeased un happy make a face idea ideas concept conceptual pose posed posing characters exaggerated exaggeration cluse up head and shoulder color image violet background photography studio shot horizontal, Image: 7939541, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy

Muži tiež majú prechod. Akurát o ňom nehovoria. Pretože sa hanbia

Príspevky, Psychická pohoda
Štatistiky hovoria, že každý piaty muž po päťdesiatke trpí nedostatkom testosterónu. Podľa odborníkov je ich ale oveľa viac, pretože o mužskom prechode sa páni jednoducho hanbia hovoriť. Možno je to ale dobre: ešte aby si na návaly horúčavy a bolesti hlavy sťažovali páni tvorstva, že... Stačí, ako s nimi máva nádcha.

Ženský prechod je téma veľmi diskutovaná, sú na to zástupy odborníkov, diskusné fóra, preparáty, kliniky, slaboduché vtipy atď. Ale o tom, čo prežívajú muži, keď im po štyridsiatke začne miznúť testosterón, sa skoro nehovorí. Hoci to už má aj svoje meno – andropauza.

Okrem prirodzenej hanby veľmi často za to u samoľúbych pánov zrejme môže ešte jeden dôvod. Tak ako býva ženské “bolenie hlavy” vydávané často za neochotu k intímnym radovánkam, býva mužská podráždenosť a lenivosť vo vyššom veku vydávaná za krízu stredného veku alebo túžbu vymeniť starú za mladú.

Prečítajte si tiež: Muži, ktorí vykonávajú rutinné domáce práce, sú šťastnejší, zistili vedci. A s nimi celá rodina.

Postupný prechod
Ale ak sa zrazu okolo päťdesiatky z manžela stane lenivá a nahnevaná lemra, nemusí to byť ničím iným než poklesom pohlavného hormónu. To je rovnaké u žien i u mužov. Príroda je aj v tomto jednoducho rodovo oveľa vyrovnanejšia, než by sme čakali. Akurát pokles testosterónu u mužov nie je taký prudký a rýchly. Navyše nepostihuje všetkých. Niektorí sa mu vyhnú a o to je to pre “postihnutých” a ich samoľúbosť ešte horšie.

Hovorí sa, že muž s dostatkom testosterónu sa pozná tak, že sa mu vlasy odsťahovali z hlavy na hrudník… A odborníci to potvrdzujú.

A tak veľká časť mužov svoj prechod radšej vôbec nerieši, proste sex oželie a myslia si, že to je asi tak všetko. Prípadne sa na tajňáša dopujú rôznymi potravinovými doplnkami, ktoré sľubujú stálu a okamžitú erekciu. Jasné, ono je lepšie si dať nejakú tabletku kúpenú na webe a dúfať, než sa zveriť odborníkovi. Trebárs krásnej mladej lekárke. Alebo zjavne zdatnejšiemu doktorovi. Keď máte v hlave veľké ego, je to zložité.

Mladé riešenie
Takže čo s tým? Páni často svoj prechod riešia mladšou partnerkou. Deti už sú z domu preč, s manželkou to dávno nie je zas až taká zábava a navyše stále naznačuje, že ani on, pán tvorstva, už nie je taký frajer, aký býval. Ideálna konštelácia pre novú mladú známosť. Otecko od rodiny alebo často čerstvý dedko sa zrazu chová ako pubertiak a dopraje sebe aj svojej novej láske to, čo deťom alebo pôvodnej žene nikdy.

Vďaka nim rastie predaj skútrov, luxusných dovoleniek, nových domov s bazénom a podobných nevyhnutností.

Ale ako hovorí psychológ Petr Šmolka vo svojej knihe Muž a žena – návod na použitie: “Nič sa spravidla neje také horúce. Veľakrát stačí troška zhovievavej trpezlivosti a väčšina podobných sokolíkov sa po čase s trochu polámanými krídlami celkom rada vracia do pôvodného hniezda.“ Ak tam na nich ešte niekto čaká.

Nejde iba o sex
Ale nemusí ísť len o sexuálne radovánky. O testosteróne sa hovorí hlavne ako o hormóne, ktorý u mužov spôsobuje dospievanie a rast sekundárnych pohlavných znakov. Ale on má vplyv aj na rast svalov alebo kostnej hmoty. A ako začne ubúdať, môže to byť problém aj po tejto stránke. Navyše muži s úbytkom testosterónu mávajú zvyčajne problémy i s kardiovaskulárnym systémom, často  sa pridá cukrovka a ďalšie mrzutosti. Pokiaľ máte 50 a lekár vám povie, že máte testosterón ako v pätnástich, tak to stále ešte nemusí byť pochvala. Najväčšiu hladinu dosahuje tento hormón v dvadsaťpäťke.

Takže neradno podceniť prvé príznaky ako únavu, psychickú nepohodu, poruchy erekcie, nechutenstvo.

Športu zdar
Typické je, že veľkú časť pacientov, ktorí andropauzou trpia, k lekárovi dotlačí manželka. Mužským prechodom sa najčastejšie zaoberajú urológovia, andrológovia a samozrejme sexuológovia. Tí potom svojim pacientom väčšinou odporučia vyšetrenie prostaty a ďalšie testy. A navrhnú liečbu.

Úbytok testosterónu má podobné korene ako cukrovka, s ktorou sa často vodí za ruku, takže odporúčania sú väčšinou podobné – zdravo jesť, športovať, chudnúť, nefajčiť, a nemíňať za potravinové doplnky. Tie sú skôr postavené na marketingu ako na schopnosti dlhodobo problém riešiť.

Divoké začiatky endokrinológie
Endokrinológia, teda veda o hormonálnych poruchách, je stará už niekoľko storočí. Otázky testosterónu a mužského libida rieši podobne dlho. Trebárs v 19. storočí vo Francúzsku skúšali vplyv testosterónu na mladých kapúnoch, ktorým transplantovali semenníky dospelých kohútov. A hneď začali inak kikiríkať. Niektorí machri v tomto odbore išli dokonca tak ďaleko, že testovali stimulujúce preparáty sami na sebe. Istý slávny endokrinológ tak napríklad priamo na zasadnutí francúzskej akadémie vied a umení demonštroval, aký je ešte v sedemdesiatkechlap. Pritom sa sám nadopoval výťažkom nabitým testosterónom. 

#Michal Schindler

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne dopredu nedá úplne pripraviť, niečo málo sa urobiť dá… Dali sme pre vás dokopy špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemernápracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keďdlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Aj muži majú svoje biologické hodiny, tvrdí štúdia