Migrénou trpí viac žien než mužov. Dokáže meniť i štruktúru mozgu.

Život, Životný štýl
Aj keď sa nachádzame v dobe elektrónových mikroskopov a komplexných zdravotných počítačových analýz, stále nám chýba kľúč k tým najbežným chorobám. Nádcha, opary, bolesti hlavy. Všetky vymenované patria do kategórie najčastejších problémov, ktoré otravujú život človeka. Napriek tomu ich nevieme liečiť, len potláčať. A predovšetkým bolesti hlavy. Od nich vedie už len krátka cesta k nervydrásajúcej migréne. Tá tak veľmi otravuje náš mozog, až ho dokáže meniť!

Začína to nenápadne. Najprv prichádza pocit únavy. Oči sa privierajú, hoci ešte nie je čas na spánok. A ani chuť naň. Potom sa objaví ľahunké brnenie na jednej strane lebky. Väčšinou ľavej, v oblasti spánku. Šumenie pomaly prerastá do hučania sprevádzaného silným tlakom. Už len krôčik a v hlave vybuchne vulkán. Najprv prichádzajú kŕče na mieste epicentra, ktoré sa potom pomaly rozrastajú aj do najzadnejších kútov hlavy. Jediné, čo dokáže uhasiť lávu páliacu všetky nervové bunky, je silné analgetikum. Len tak sa dá zahnať akútny záchvat migrény, poruchy, ktorá dokáže zničiť i ten najkrajší deň života. A niekedy ani to nestačí.

Zaseknutá hlava
Viac než 15 % populácie zažilo migrénu aspoň raz v živote. Čo to je? Nevoľnosť, niekedy až nutnosť zvracať, motanie hlavy, precitlivelosť na svetlo a zvuk. A neutíchajúci tresk v hlave. Taký, že vás núti búšiť hlavou do steny, aby sa bolesť vytĺkla bolesťou a už sa nevrátila. Bohužiaľ (alebo aj našťastie), tak to nefunguje. Záchvat dokáže ovládnuť telo minimálne na dve hodiny, v najvážnejších prípadoch kľudne i na tri dni v kuse. Jednoducho povedané sa z vás stane bytosť, ktorá nie je schopná fungovať ani na najmenšie otáčky.

Migréna je zaseknutým motorom mozgu. Zatiaľ nepoznáme olej, ktorý by dokázal strojček poriadne premazať.

Ženy trpiteľky
Čo všetku tú hrôzu spôsobuje? To zatiaľ nikto nezistil. Lekári však migrénu označujú ako poruchu nervového systému. Pravdepodobne za bolesťami stojí náhle nadmerné zúženie alebo zväčšenie ciev v mozgu. Najviac si lekári lámu hlavy so štatistikami, ktoré celú záhadu poriadne podtrhávajú. „Pred pubertou poruchou omnoho častejšie trpia chlapci. V dospelosti sa riziko výskytu objavuje predovšetkým u žien. Zo všetkých prípadov chronických migrén ich 85 % patrí práve im,” informuje Migraine Research Foundation. Stav je skrátka natoľko subjektívny, že konkrétne medikácie neexistujú. Je možné sa však stretnúť s množstvom alternatívnych liečení, ktoré niektorým trpiacim dokážu aspoň trochu znížiť frekvenciu atakov migrény.

Premena mozgu
Môžu extrémne bolesti poškodiť mozog? „Väčšine pacientov nehrozí akékoľvek poškodenie, ktoré by zapríčinila priamo migréna,” hovorí neurológ K. C. Brennan, ktorý sa na poruchu špecializuje. Hrozba ale existuje. Migréna vystrája v rovnakej časti hlavy ako mŕtvica. I keď sa nenašlo priame spojenie, výskumy lekára Brennana dokázali, že ľudia, ktorým robili v strednom veku spoločnosť nadmerné bolesti hlavy, majú veľkú šancu stretnúť sa v starobe s mŕtvicou.

Hoci teda migréna tkanivo neničí, nejakým spôsobom ho mení.

Predovšetkým ale spôsobom, ktorý telu dokáže prospievať. Pokiaľ totiž človek musí neustále odolávať akejkoľvek forme bolesti, mozog začne pozmeňovať svoje neuronové cestičky. Utrpenie sa tak stáva znesiteľnejším. Lenže vzhľadom ku spojitosti medzi migrénou a mŕtvicou sa buduje i niečo iné a rozhodne nie dobré.

Celosvetová nevedomosť
Hlava si ale nedokáže vytvoriť natoľko funkčnú obranu proti bolesti, aby myseľ netrpela úplne. To by z nás všetkých boli nezastaviteľné stroje. Tak sa však vnímame aj vtedy, keď to tak nie je. Takmer každý si myslí, že občasné bolesti hlavy dokáže vydržať bez pomoci odborníka. „Veľký počet ľudí s poruchami nie je správne diagnostikovaný a vhodne liečený: celosvetovo sa radami profesionálnych lekárov riadi len 40 % postihnutých,” upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia. Najlepším možným zdravotným koučom v prípade nekonečných hodín plných agónie je imunológ. Správna voľba vám môže zlepšiť kvalitu života, a dokonca ho i zachrániť. 

Migrénu totiž nájdete na zozname hlavných symptómov pri mnohých závažných chorobách.

Zákerná závislosť
Pokiaľ vám lekár diagnostikuje migrénu, dostanete tie najsilnejšie lieky proti bolesti. Zároveň budete musieť dopĺňať vitamíny, piť dostatok tekutín a pravidelne spať. Žiadna zázračná pilulka na vás síce nečaká, ale rôzne doplnky stravy a kombinácie vitamínov dokážu divy. Ani to však v značnej časti prípadov nebýva riešením. Zostáva tak mať po vreckách všetkých nohavíc plno analgetík. Bohužiaľ, časté používanie tlmičov speje k postupnej potrebe zvyšovania dávok, pretože organizmu tie pôvodné prestanú na potláčanie príznakov stačiť. S oslabením účinnosti ide ruka v ruke i závislosť na liekoch. Nie že by sami o sebe obsahovali látky vyvolávajúce potrebu. Tá vznikne až kvôli psychickej nutnosti zbavovať sa migrény. Inú možnosť liečby zdravotníctvo zatiaľ neponúka. Ani žiadna alternatívna metóda. Keď nie je známe jadro poruchy, nemôže zákonite existovať ani liek.

#Jan Uhlík

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: „Vedecké” recepty ku šťastiu a zdraviu: strata času a peňazí?