AKÉ CHOROBY POSIELAJÚ DO INVALIDNÉHO DÔCHODKU NAJVIAC ĽUDÍ?

Tiež si pod pojmom „úplný invalid“ predstavíte niekoho, kto sa po autonehode pohybuje na vozíku? Aj to je samozrejme možné, v skutočnosti väčšinu invalidít zaviní vážna choroba. Veľa invalidov normálne žije medzi nami a ani to nepostrehneme. Možno ani netušíte, že vaša usmievavá susedka, asi štyridsiatnička, ktorú občas stretnete na schodoch, je invalidka, sklerózu multiplex a jej pracovná schopnosť klesla o 70 % Alebo bývalý kolega z práce, ktorý „vyhorel“ a teraz je vďaka úzkostnej poruche invalidom s poklesom pracovnej schopnosti vyše 70 %. No a rakovina a infarkty, aj tie poriadne zhoršujú štatistiky. V súčasnosti je na Slovensku invalidný každý dvadsiaty piaty človek.

Invalidita postihuje čoraz viac ľudí, a to aj v produktívnom veku. V roku 2010 bolo v invalidite 213 834 obyvateľov SR, po siedmich rokoch ich počet stúpol na 238 137, teda viac ako o 11 %. Teraz počet opäť mierne klesol, v marci 2022 bolo v invalidnom dôchodku 225 975 ľudí.

ČO VLASTNE ZNAMENÁ INVALIDITA A KOĽKO STUPŇOV ROZLIŠUJEME? 

Invaliditou rozumieme zníženie schopnosti pracovať po dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave. Na Slovensku rozdeľujeme invalidných ľudí do dvoch stupňov dôchodku podľa toho, ako im zdravotný stav znemožňuje pracovať. 

  • I. invalidný dôchodok do 70 % poklesu pracovnej schopnosti a 
  • II. invalidný dôchodok nad 70 % poklesu pracovnej schopnosti (hovorí sa mu aj „úplný“) 

K počtu invalidných dôchodkov (k 30. júnu 2017 ich bolo vyplácaných 238 137) je potrebné ešte pripočítať tzv. invalidné dôchodky z mladosti (hradené štátom). Tých je v súčasnosti takmer 14 tisíc.

PREČO DO INVALIDNÉHO DÔCHODKU ODCHÁDZA STÁLE VIAC ĽUDÍ V PRODUKTÍVNOM VEKU?

Invaliditu môže spôsobiť čokoľvek. V posledných rokoch častým dôvodom duševné choroby. Každoročne pribúdajú stovky prípadov plnej invalidity. Ďalším dôvodom sú úrazy. Sme čoraz nešikovnejšie? Kdeže. Psychické poruchy aj úrazy majú jedno spoločné.

Zamestnanec musí spĺňať čoraz viac povinností v čo najkratšom čase, častejšie tak dochádza k fyzickým aj psychickým postihnutiam. No najčastejším dôvodom invalidity sú nádorové ochorenia. Tvoria až polovicu prípadov plnej invalidity.

Pri invaliditách so schopnosťou vykonávať zárobkovú činnosť zníženou od 40 do 70 percent sú medzi najčastejšími dôvodmi choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva.

KDE ŽIJE NAJVIAC INVALIDOV?

Východniari majú neslávne prvenstvo, na východnom Slovensku žije najviac invalidov z celého Slovenska. Naopak, najmenej ich žije na západnom Slovensku. Napríklad v Prešovskom kraji bolo v roku 2019 dvakrát viac invalidov, než v Bratislavskom kraji (Sociálna poisťovňa). 

Prešovský kraj

Bratislavský kraj

KOĽKO INVALIDI DOSTÁVAJÚ OD ŠTÁTU?

Výpočet je zložitejší a závisí od stupňa postihnutia, odpracovaných rokov a samozrejme od predchádzajúcich príjmov.

Priemerný invalidný dôchodok v roku 2022:

do 70 %

nad 70 %

Priemerné výdavky jedného člena domácnosti v SR v roku 2015 boli 418,82 eur.

Priemerné výdavky slovenskej domácnosti na bývanie v roku 2021

Priemerná mzda v roku 2021

Ženy vs. muži

Ako sa líšia dôvody invalidného dôchodku u mužov a žien? Muži sa dostávajú do nepriaznivých životných situácií dvakrát častejšie pre problémy so srdcom a cievami. Dôvodom je zrejme nezdravší životný štýl. U žien je zase častejšia invalidita následkom rakoviny.

ČESI VS. SLOVÁCI

Vzhľadom na spoločnú históriu a podobné fungovanie sociálneho systému je zaujímavé porovnanie situácie v SR a ČR. Vzhľadom na počet obyvateľov je pomer invalidných dôchodcov podobný – vyše 410 000 v ČR a takmer 230 000 na Slovensku.

3,9%

CZ 414 646 invalidov v roku 2021, čo sú 3,9 % všetkých obyvateľov 

4,1%

SK 225 975 invalidov v roku 2022, čo je 4,1 % všetkých obyvateľov