Downov syndróm: príbehy ľudí, ktorí sa odmietajú vzdať.

Život, Životný štýl
Downov syndróm je genetické ochorenie spôsobené poruchou 21. chromozómu. Deti s Downovým syndrómom trpia často rôznymi telesnými postihnutiami a spomaleným duševným vývojom. Tie sa kvôli svojmu charakteristickému vzhľadu musia potýkať nielen s mnohými zdravotnými obmedzeniami a prekážkami, ale i s predsudkami svojich vrstovníkov. Aj napriek tejto diagnóze môžu žiť plnohodnotný život a byť úspešné. Pozrime sa na najinšpiratívnejšie príbehy ľudí s Downovým syndrómom, ktorí prekonali nepriazeň osudu.

Pokiaľ ste fanúšikmi divácky obľúbenej televíznej série American Horror Story, budete jej tvár určite poznať. Pre herečku Jamie Brewer, ktorá v seriály geniálneho Ryana Murphyho zažiarila vo viacerých sériách, to bol jej veľký televízny debut. Svoju kariéru ale začala už v roku 1999, kedy ju diváci mohli vidieť v rôznych divadelných predstaveniach v Houstone. Jamie je i členkou improvizačnej divadelnej skupiny  „The Groundlings. Okrem svojej sľubne rozbehnutej kariéry sa angažuje v hnutí „Arc of the United States, ktoré bráni záujmy duševne a telesne postihnutých ľudí v Spojených štátoch.

S downom na mólo
Jamie si tiež ako hviezdu svojich prehliadok vybrala módna designérka Carrie Hammer. Stala sa tak úplne prvou modelkou s Downovým syndrómom, ktorá šla po prestížnych mólach newyorského fashion weeku. Brewer by sa tak rada stala vzorom pre ostatné ženy. Krása totiž prichádza v mnohých podobách: Je to skvelá skúsenosť a niečo úplne nové, čo som nikdy neskúšala,povedala v interview po prehliadke. Inšpiruje ma byť vzorom pre mladé dievčatá a ženy, ktoré si povedia, že keď to dokážem ja, dokážu to tiež,uzaviera. Na newyorskom fashion weeku sa v roku 2015 objavila i Austrálčanka s Downovým syndrómom Madeline Stuart. Predvádzala pre taliansku firmu FTL Moda a jej vystúpenie vyvolalo vlnu nadšenia. Dlho trénovala a dostávala sa do kondície. Behom pár mesiacov zhodila dokonca až dvadsať kíl. Bol to jej veľký sen,uviedla jej matka a zároveň manažérka Rosanne Stuart.

Každý deň odvahu
Do módneho priemyslu prenikla i Katie Meade. Tá sa stala tvárou kozmetickej kampane na vlasové produkty firmy The Beauty & Pin-Ups. Chceme osláviť nezávislosť a odvahu žien, ktoré si trúfli byť pin-up v roku 1935 a preniesť túto odvahu do sučasnosti,povedala pre server PeopleStyle CEO spoločnosti Kenny Kahn. Uvádzame produkt, ktorý v našich očiach nadväzuje na pin-up tradíciu. Hneď ako sme prišli s jeho názvom – Fearless – vedeli sme, koho osloviť. Katie bola jasná voľba,hovorí Kahn. To všetko je súčasťou trendu, ktorý v módnych časopisoch a na prehliadkových mólach predstavuje i tých, ktorí nespĺňajú naše tradičné predstavy o kráse.

Stále dôležitejšie sa totiž stávajú diverzita, originalita a častokrát i osobné kúzlo.

Príklady tiahnu
Toho má na rozdávanie i Yulissa Arescurenaga. Tá si vo svojich 24 rokoch splnila svoj životný sen a stala sa prvou cvičiteľkou zumby s týmto ochorením. Jej príbeh zaujal médiá po celom svete a hodiny pod jej vedením sa tešia veľkej obľube. Yulissa začala so zumbou v roku 2008 a okamžite sa do cvičenia s rytmickou hudbou zamilovala. Nikdy sa ale nestretla s tým, že by hodiny viedol niekto ako ona. Rozhodla sa to zmeniť a začala trénovať viac ako šesť hodín denne. Tvrdá drina sa jej oplatila, a nakoniec získala trénerskú licenciu. Kurzy v súčasnej dobe tak vedie nielen v San Francisku, ale napríklad i na Aljaške, kde prebiehal medzinárodný kongres pre ľudí trpiacich Downovým syndrómom. Jej cieľom je ukázať, že silou vôle dokáže prekonať limity svojho postihnutia a predsudky okolia. Stala sa inšpiráciou pre svojich vrstovníkov a ukázala, že pokiaľ naozaj chceme, je možné čokoľvek.

#Radek Mojžíš

Prečítajte si tiež: Depresia: Choroba, ktorá si nevyberá