Na akých veciach si ľudia vytvárajú závislosť bez toho, aby o tom vedeli?

Psychická pohoda, Život, Životný štýl
Závislosť na drogách, alkohole či cigaretách nie je vôbec neobvyklá. Vedeli ste ale, že ľudia môžu byť závislí i na zdanlivo obyčajných veciach, s ktorými sa za život bežne stretávame my všetci? Napríklad na spaní, cvičení alebo čítaní? Možno závislosťou na takýchto činnostiach trpíte i vy, len o tom ešte neviete.

Veľa ľudí si rado pospí. Málokomu sa ráno dobre vstáva. K dobitiu energie ale väčšine stačí osem až deväť hodín spánku. Patríte medzi tých, ktorí to majú inak? Niektorí ľudia potrebujú každý deň v posteli naberať energiu dvanásť hodín a viac, čo nie je príliš zdravé. To už zaváňa psychologickou závislosťou na spánku. Ľudské telo si pomerne rýchlo zvykne na pravidelný a dlhý odpočinok. Pokiaľ niekto spí viac ako dvanásť hodín celkom bežne, nemôže sa potom čudovať, že jeho telo reaguje obrovským vyčerpaním, keď sa zrazu zobudí po deviatich hodinách. Organizmus si jednoducho zvykol na daný rytmus. Nie je jednoduché to zmeniť. A existuje ešte jeden dôvod, prečo niektorí tak dlho spia. Môžu trpieť hypersomniou, čo je patologicky zvýšená spavosť. Jedinci postihnutí touto poruchou počas dňa zvládnu vykonať len veľmi málo činností, pretože neustále zaspávajú. V extrémnych prípadoch dokážu spať až šestnásť, ba i osemnásť hodín denne.

Honba za vzrušením
Adrenalín pre mnohých jedincov znamená oživenie voľného času. Horské dráhy, bungee jumping alebo dokonca skydiving. Všetky aktivity, ktoré vás dostanú mimo zónu pohodlia, budú mať prínos pre váš emočný stav. Behom veľkej stresovej záťaže ľudské telo uvoľňuje hormón adrenalín, a ten pripravuje človeka na vysoký výkon. Dodáva mu rýchly príval energie a v mysli vyvoláva euforický stav. Mnohí ľudia do nebezpečných situácií vstupujú dobrovoľne a s radosťou. Jednoducho chcú znova a znova prežívať extázu, podobne ako narkomani závislí na drogách. Tí ale na rozdiel od jedincov, ktorí milujú adrenalín, aspoň tušia, že si vytvorili závislosť.

Posadnutí písmenkami
Čítanie kníh je oslobodzujúca činnosť. Človek sa ponorí do príbehu natoľko, že nevníma reálny svet a užíva si len ten fiktívny. Nemalo by sa to ale preháňať. Niektorí ľudia svoju lásku ku knihám doviedli až do extrémov. Čítaním si vypĺňajú každú voľnú chvíľu. Domáci priestor majú zaplnený knihami od podlahy až po strop. Nanešťastie ale nedokážu prežívať svoj vlastný život a skoro nekomunikujú s okolím. K tejto závislosti sa často pripája kleptománia.

Niektorí veľkí milovníci kníh majú potrebu ich kradnúť z knižníc a kníhkupectiev. Často im ani nedochádza, že sú knihami až natoľko posadnutí.

Športom k bolesti
Cvičenie je zdravé. Každý človek potrebuje pohyb. Nie je vôbec na zahodenie sa každý deň prebehnúť na čerstvom vzduchu a pretiahnuť si svaly. Udržíte sa v kondícii a posilníte svoj organizmus. Je nutné podotknúť, že všetko má svoje hranice. A to i cvičenie. Medzi nami chodia ľudia, ktorí cvičia naozaj tvrdo niekoľkokrát denne. Behajú, posilňujú a k tomu napríklad cvičia jógu. Týchto jedincov môžeme kľudne nazvať športovými závislákmi. Mnohí z nich si neuvedomujú, že cvičiť niekoľko hodín denne má pre telo kontraproduktívne účinky. Namiesto posilnenia organizmu ho skôr preťažujú. Prehnaný šport oslabuje cievy v mozgu a kladie veľkú záťaž na srdce. Bláznivým športovcom ich telá naozaj ďakovať nebudú a v strednom až staršom veku pocítia z ich strany odvetu v podobe veľkých bolestí.

Nie je cvičenie ako cvičenie. Keď sa zmení v posadnutosť, vzniká problém.

Chémia hudby
Obľúbená hudba môže človeku zmeniť pohľad na svet. Dokáže jedincov motivovať k rôznym životným krokom a činnostiam. Pomáha uvoľniť telo, ktoré je zaplavené stresom. Mnohí v piesňach hľadajú útechu na svoje trápenia. Muzika stojí v pozícii priateľa, ktorý v ťažkých chvíľach človeku porozumie. Hudbu môžeme nazvať liekom pre ľudskú dušu. Navyše dokáže ľudí i zblížiť. Jedinci počúvajúci rovnaký žáner sa vzájomne cítia na rovnakej vlne. Za závislosť na počúvaní obľúbených songov môže dopamín. Ide o chemickú látku v mozgu, ktorá sa uvoľňuje v situácii, keď sa človek cíti dobre. Môžeme ju viniť za to, že obľúbenú činnosť, v tomto prípade počúvanie songov, chceme neustále opakovať. Táto závislosť má ale iba jedno negatívum. Počúvaním hlasnej hudby veľmi ľahko naštvete svoje okolie.

Ako bez ruky
Mobilné telefóny nám uľahčujú život. Môžeme vďaka nim jednoducho komunikovať s ľuďmi, ktorí sa práve nachádzajú na druhej strane sveta. Problém je v tom, že s rastúcou vyspelosťou týchto malých vecičiek sa ľudia na nich stávajú závislými. Nie je to náhodou aj váš prípad?

Vydržíte bez mobilu aspoň jeden deň? Pokiaľ nie, máte pekný nábeh k závislosti.

Zabudnutie telefónu doma znamená pre niektorých jedincov katastrofu svetového formátu.Cítia sa bez neho psychicky nestabilní, nedokážu sa na nič sústrediť a nemyslia na nič iné, než na svojho chytrého miláčika, ktorý leží doma na stole. Takejto závislosti by ste sa mali vyvarovať tým, že pravidelne budete vypínať mobil na určitý čas, kedy ho cielene nebudete potrebovať.

Predsa to nevyhodím!
Pokrčený papier, zhnité potraviny, prázdne plechovky alebo rozbité fľaše. Možno by ste neverili, ale niektorí ľudia sú závislí na hromadení vecí. Nikto z nich si to navyše nie je ochotný pripustiť. Niektorí ľudia sa zle lúčia so starými vecami, ktoré sú im nanič. Medzi nami ale existujú aj takí jedinci, ktorí sa nedokážu rozlúčiť ani s obalom od čokolády, a tak doma doslova plávajú v odpadkoch. To už sú ale extrémne prípady. Veľa ľudí si hromadí nepotrebné veci na povalách, v garážach alebo v pivniciach. Nemajú to srdce vyhodiť staré zaprášené krámy, ktoré už nikdy nepoužijú. Hromadenie vecí so sebou môže priniesť rôzne riziká. Hroziaci požiar, príšerný zápach, škodcov a v niektorých prípadoch i infekcie. Nabudúce si to radšej rozmyslite predtým, než zase budete chcieť schovávať kopu nepotrebných vecí.

Rovnováhu udržiavať…
Môže vám to prísť čudné, ale na zdravom jedle je tiež možné si vytvoriť závislosť. Mnohí by si ju priali mať a ďalší ju skutočne majú. Možno by ste ale mali vedieť, že konzumovať iba zdravé jedlo nie je to pravé orechové. Ľudské telo je zložitý systém, ktorý vyžaduje rovnováhu homeostázy. Nevyrovnanosť môže spôsobiť človeku zdravotné problémy. Napríklad zelenina obsahuje enzýmy a minerály, ktoré sú nepochybne dobré pre ľudské telo. Problém však spočíva v tom, že z veľkého množstva zeleniny môžu vzniknúť obličkové kamene. Ďalej predávkovanie sa vitamínmi môže spôsobiť žalúdočné kŕče alebo nadmerné vypadávanie vlasov. Z týchto dôvodov je potrebné i v strave udržovať rovnováhu.

#Eva Vogelová

Psychickú rovnováhu považujeme všetci za samozrejmosť. Pokiaľ ju máme. Bohužiaľ, niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú, bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Ľudskej psychike a duševnému zdraviu sa podrobne venujeme na našej špeciálnej microsite. Preskúmajte jej interaktívne časti a vyskúšajte si simulátory rôznych psychických porúch.

Prečítajte si tiež: Strach ako droga. Prečo nás baví báť sa?